Американците гласаа за легализирање на марихуаната

Три американски држави - Калифорнија, Масачусетс и Невада, во вторникот изгласаа на референдум легализирање на употребата на марихуана за рекреативни целиТри американски држави - Калифорнија, Масачусетс и Невада, во вторникот изгласаа на референдум легализирање на употребата на марихуана за рекреативни цели, јави ДПА.Се уште не е јасно дали ќе дојде до истиот резултат во Мејн, додека во Аризона оваа мерка изгледа нема да се прифати.Други три држави - Флорида, Арканзас и Северна Декота, го одобрија користењето на марихуаната за медицински цели.Со овие резултати, веќе половина од 50-те американски држави ја одобруваат „медицинската" марихуана.
| | веќе видена | слични

Седум сојузни држави во САД штотуку гласаат за легализирање на марихуана за медицинска или рекреативна употреба. Во ова видео, погледнете ја анимираната мапа која покажува кои се сите држави во САД во кои е легална марихуаната.
| | веќе видена | слични

Победата на Трамп во сенка фрли сè друго, дури и фактот дека освен за претседател, Американците тој ден решаваа за стотина други битни прашања: смртна казна, легализација на канабисот, двојазичност во училиштата.... Во Калифорнија, на пример, освен заокружување на еден од претседателските кандидати и други персонални решенија, гласачите одговараа на дури 17 референдумски прашања. Калифорнија, Масачусетс и Невада гласаа за легализирање на рекреативната употреба на марихуаната, давајќи ѝ поттик на кампањата за легализирање на „тревата“ на национално ниво. Уште шест држави гласаа за легализација на марихуаната, додека истовремено гласачи во Калифорнија и државата Вашингтон ги заострија законите за контрола на оружјето. Низ САД беа ставени 150 законски мерки на различни теми. Калифорнија водеше со дури 17 вакви прашања, вклучително и она дали актерите во порно филмовите треба да носат кондоми. Друг референдум предвидуваше забрана на пластични ќеси за пазарење. Во пет држави притоа беше поставено прашањето за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Избирачите во Калифорнија го отфрлија предлогот за укинување на егзекуциите во оваа држава и замена на смртната казна со максимална казна доживотен затвор. Во Оклахома се гласаше за заострување на законодавството за смртната казна. Во Небраска, пак, се изгласа враќање на егзекуциите, откако избирачите го повлекоа законот од 2015 година со кој тие беа укинати. Во САД има над 2.900 лица, кои очекуваат извршување на нивните смртни казни. Според „Амнести интернешенел“ земјата се наоѓа на петото место во светот според бројот на егзекуции, извршени во 2015 година, а пред неа се само Саудиска Арабија, Пакистан, Иран и Кина.
| | веќе видена | слични
12 копии

Избирачите во американските сојузни држави Калифорнија, Оклахома и Небраска гласаа за поддршка на смртната казна, пренесе ДПА. Избирачите во Калифорнија го отфрлија предлогот за укинување на егзекуциите во оваа држава и замена на смртната казна со максимална казна доживотен затвор. Во Оклахома се гласаше за заострување на законодавството за смртната казна. Во Небраска, пак, се изгласа враќање на егзекуциите, откако избирачите го повлекоа законот од 2015 година со кој тие беа укинати. Во САД има над 2.900 лица, кои очекуваат извршување на нивните смртни казни. Според „Амнести интернешенел“ земјата се наоѓа на петото место во светот според бројот на егзекуции, извршени во 2015 година, а пред неа се само Саудиска Арабија, Пакистан, Иран и Кина.
| | веќе видена | слични

Повикувајќи се на прелиминарните резултати, од Стејт департментот најавија дека мерката била одобрена со повеќе од 55 отсто од избирачите. Во Флорида над 70% од избирачите се изјаснија за легализација на марихуаната за медицински цели, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето. Истовремено со гласањето за нов претседател, жителите на пет држави – Аризона, Калифорнија, Мејн, Масачусетс и Невада – одлучуваат дали да дозволат или не продажба на дроги за “рекреација”. Други три држави – Флорида, Арканзас и Северна Дакота, решаваат за легализирањето на марихуаната за медицински цели.
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 214 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американците гласаа за легализирање на марихуаната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: