Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и техничкиот премиер му честитаа на Трамп

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев му ја честита победата на Доналд Трамп. – Силно верувам дека поддршката која ви ја дадоа американските граѓани ќе ви претставува голем мотив за реализација на политиките кои ќе обезбедат економски просперитет и развој на демократијата во целиот свет. Убеден сум дека ќе демонстрирате лидерство во изградбата на подобра иднина за целото човештво, како и лидерство во промоцијата на принципите и стандардите кои ќе градат соработка и почитување помеѓу нациите, вели Димитриев во честитката. Република Македонија и Соединетите Американски Држави, се додава во неа, се пријателски земји, кои имаат стратешко партнерство и споделуваат заеднички вредности. – Дозволете да ја искористам оваа прилика да се заблагодарам за американската поддршка на македонските евро атлантски интеграции, и да изразам верба дека во време на Вашиот мандат Република Македонија ќе го добие заслуженото членство во НАТО алијансата, се истакнува во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов испрати добри желби за Румен Радев по повод неговиот избор за нов претседател на Република Бугарија, соопштија од кабинетот на македонскиот претседател. „Дозволете ми од мое име и од името на граѓаните на Република Македонија да ви испратам искрени честитки за победата на претседателските избори. Ви посакувам многу успех во извршувањето на одговорната функција. Република Македонија и Република Бугарија делат многу нешта од минатото, но уште поважно е дека имаме иста визија за сегашноста и иднината, како и исти предизвици“, се вели во честитката. „Стабилноста, безбедноста, економската благосостојба на нашите држави и на регионот е визијата која ја делиме“, посочува уште Иванов. Иванов истакна дека оваа визија ќе стане реалност, само преку искрена посветеност во градењето на добрососедски односи, максимална соработка во билатерален и регионален план, забрзана интеграција на целиот регион во евроатлантските структури. Овој пристап ќе ни овозможи да се справуваме со предизвиците. ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Румен Радев по повод изборот за нов претседател на Република Бугарија, соопшти кабинетот на македонскиот престедател. - Дозволете ми во мое име и во име на граѓаните на Република Македонија да Ви упатам искрени честитки за победата на претседателските избори. Ви посакувам многу успех во извршувањето на одговорната функција. Република Македонија и Република Бугарија споделуваат многу нешта од минатото, но уште позначајно, имаме идентична визија за сегашноста и иднината, како и идентични предизвици, стои во честитката. Стабилноста, безбедноста, економскиот просперитет на нашите држави и на регионот, посочува Иванов, е визијата која ја споделуваме. Иванов истакнува дека таа визија ќе биде реалност само преку искрена посветеност во градењето добрососедски односи, максимална соработка на билатерален и на регионален план, забрзана интеграција на целиот регион во евроатлантските структури. - Со таков пристап ќе можеме и посоодветно да се соочуваме ...
| | веќе видена | слични

Стабилноста, безбедноста, економскиот просперитет на нашите држави и на регионот, посочува Иванов, е визијата која ја споделуваме. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Румен Радев по повод изборот за нов претседател на Република Бугарија, соопшти кабинетот на македонскиот престедател. – Дозволете ми во мое име и во име на граѓаните на Република Македонија да Ви упатам искрени честитки за победата на претседателските избори. Ви посакувам многу успех во извршувањето на одговорната функција. Република Македонија и Република Бугарија споделуваат многу нешта од минатото, но уште позначајно, имаме идентична визија за сегашноста и иднината, како и идентични предизвици, стои во честитката. Стабилноста, безбедноста, економскиот просперитет на нашите држави и на регионот, посочува Иванов, е визијата која ја споделуваме. Иванов истакнува дека таа визија ќе биде реалност само преку искрена посветеност во градењето добрососедски односи, максимална соработка на билатерален и на регионален ...
| | веќе видена | слични
3 копии

– Дозволете ми во мое име и во име на граѓаните на Република Македонија да Ви упатам искрени честитки за победата на претседателските избори. Ви посакувам многу успех во извршувањето на одговорната функција. Република Македонија и Република Бугарија споделуваат многу нешта од минатото, но уште позначајно, имаме идентична визија за сегашноста и иднината, како и идентични предизвици, стои во честитката. Стабилноста, безбедноста, економскиот просперитет на нашите држави и на регионот, посочува Иванов, е визијата која ја споделуваме. Иванов истакнува дека таа визија ќе биде реалност само преку искрена посветеност во градењето добрососедски односи, максимална соработка на билатерален и на регионален план, забрзана интеграција на целиот регион во евроатлантските структури. – Со таков пристап ќе можеме и посоодветно да се соочуваме со предизвиците. Република Бугарија има значајна улога на тој план. Сакам да Ве уверам дека целосно сум подготвен да работам со Вас на остварување на оваа визија. Верувам дека можеме со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. „Ви го честитам изборот за претседател на САД, долгогодишниот, голем, стратешки пријател на Република Македонија, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое име. Граѓаните на САД донесоа одлука на демократски избори, преку слободно изразена волја, што е одлика на една демократска држава, какви што се Соединетите Американски Држави. Демократијата, слободата, почитувањето на човековите права од секој аспект се меѓу темелните вредности за коишто се заложува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и уверен сум дека врз база на овие вредности, како и досега, ќе продолжиме да ги развиваме востановените добри односи. Иднината на Македонија е во НАТО и искрено се надевам дека САД и понатаму ќе биде силен поддржувач на Македонија кон оваа стратешка цел на нашата држава“, се наведува во честитката од Заев доТрамп.
| | веќе видена | слични

Два часа откако „Република“ го објави текстот „Заев не му честита на Трамп: За премиер е потребна големина, а не ситна душа нажалена“ , Заев собра храброст и му ја честита победата на републиканскиот кандидат Доналд Трам на претседателските избори во САД. Ден пред изборите во САД во ТВ-интервју Заев изјави дека навива за Соросовиот кандидат, демократката Хилари Клинтон, и се надева дека таа ќе победи. Иако во брзањето заборавиле да ја прикачат честитката, за десетина минути се прибраа, се средија и ја испратија. Честитката на Заев ја пренесуваме во целост: „Ви го честитам изборот за претседател на САД, долгогодишниот, голем, стратешки пријател на Република Македонија, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое име. Граѓаните на САД донесоа одлука на демократски избори, преку слободно изразена волја, што е одлика на една демократска држава, какви што се Соединетите Американски Држави. Демократијата, слободата, почитувањето на човековите права од секој аспект се меѓу темелните вредности за коишто се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски испрати честитка до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Во продолжение следува неговата честитка Вам и на народот на САД ви ја честитам победата на претседателските избори. Принципот на почитување на волјата на народот е врв на демократијата, тоа e победа на правото на слободната волја на сите граѓани. Вашето претседателствување повлекува огромна чест и одговорност да се биде предводник во битката за градење на подобар свет, за возобновување и подобрување на општеството. Во таа насока ви посакувам многу среќа и успех. Во овој свечен момент сакам да го истакнам задоволството од развојот на односите и соработката меѓу Република Македонија и САД и воедно да ја искажам нашата подготвеност за нивно натамошно унапредување и интензивирање во сите области од заеднички интерес. Членството во НАТО претставува наш приоритет и темелна заложба при што особено ни е значајна поддршката од САД како наш стратешки пријател. Уверен сум дека пријателството и разбирањето во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска упати честитка до Доналд Трамп по повод неговата победа на претседателските избори во Соединетите Американски Држави. – Граѓаните на САД донесоа одлука на демократски избори, преку слободно изразена волја, што е одлика на една демократска држава, какви што се Соединетите Американски Држави. Демократијата, слободата, почитувањето на човековите права од секој аспект се меѓу темелните вредности за коишто се заложува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и уверен сум дека врз база на овие вредности, како и досега, ќе продолжиме да ги развиваме востановените добри односи, вели Заев во честитката. Иднината на Република Македонија е во НАТО, вели Заев и изразува искрена надеж дека САД и натаму ќе биде силен поддржувач на државата кон оваа стратешка цел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Имам посебна чест во името на сите поддржувачи и членови на Демократската унија за интеграција како и во мое лично име да му ја честитам на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп победата на претседателските избори, со најискрени честитки за успешно претседавање и продлабочување на пријателството и стратешката соработка кон остварување на заедничките цели, порача лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „САД се глобален лидер на демократијата и на човековите права како и промотер на вредностите на солидарноста, затоа го изразувам моето убедување дека избраниот претседател ќе го продолжи патот за промовирање на овие вредности во светот со векови на албанско-американското пријателство“, вели Ахмети во честитката до Трамп. „Земјите од западен Балкан како и Албанците во целина се стремат кон иста цел со САД, за демократизација и евроатланска интеграција на нашите земји така, нашето партнерство кон остварувањето на заедничката цел ќе продолжи непречено. Исто така, дозволете ми да и честитам и на Хилари Клинтон за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 239 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и техничкиот премиер му честитаа на Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: