Редици пред избирачките места во САД

2 копии

Гласањето во САД е во полн замав и на многу места има огромни редици од гласачи. Денес во САД ден во кој Американците ќе го изберат својот 45-ти претседател. Право на глас имаат околу 252 милиони државјани, но изборниот систем во земјата е комплексен и изборот не е директен. Проценетата излезност е 60-70 проценти. Американците гласаат за претседател, нов состав на Претставничкиот дом и за една третина од Сенатот. Главните противници се кандидатот на демократите Хилари Клинтон и кандидатот на републиканците Доналд Трамп. Според студија на Ројтерс и социолошката агенција „Ипсос“ Клинтон си обезбедила 303 изборни единици од потребните 270, а Трамп засега се потпира на 235. „Ова е пријатно чувство, бидејќи знаете колку одговорности одат со тоа и колку многу луѓе се потпираат на излезноста на изборите, колку се важни за нашата земја. И јас ќе дадам се од себе, ако имам привилегија да освојам денес“, објави Хилари Клинтон. Невидени мерки за безбедност има во реонот на Менхетен, каде се наоѓа штабот на кандидатот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Романија денеска почна предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат на 11 декември, пренесува БТА. За 466 места во Парламентот ќе се борат 6.500 кандидати, од кои 4.251 за Претставничкиот Дом и 2.226 за Сенатот. Централната изборна комисија соопшти дека 18.906,721 лица имаат право на глас. Со најголема шанса за влез во новиот Парламент имаат кандидатите на Социјалдемократската партија, Национално-либералната партија, Алијансата на либералите и демократите, партијата „Народно движење“, Демократската унија на Унгарците во Романија и „Унијата за спас на Романија“. На изборите учествуваа и претставници на националните малцинства и независни кандидати, јавува ТАСС. Гласачите ќе изберат 134 сенатори и 308 пратеници, како и 18 пратеници од националните малцинства. Романската дијаспора ќе биде претставена во идниот Парламент од двајца сенатори и четворица пратеници. Парламентарните избори во Романија оваа година ќе бидат спроведени според ново законодавство. Првпат Романците кои живеат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Редици пред избирачките места во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: