Утре променливо облачно со повремен дожд и температура до 18 степени


На места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, во форма на невреме и со услови за изолирана појава на град. Нестабилноста ќе биде позастапена во источната половина на земјава. Утринската температура ќе се движи од 10 до 15, а дневната од 11 до 18 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од 11 до 16 степени. В четврток врмнежите ќе бидат со слаб интензитет, а на планините ќе поминуваат во снег. Променливо облачно и врнежливо ќе се задржи и во наредните денови, а температурата ќе биде во опаѓање.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, особено попладне во западните и североисточните делови од земјава, каде на повисоките планини ќе има и снег. Локално се очекува да наврнат над 25л/м2 воден талог. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер.Дневните температури ќе бидат во Скопје 15 Целзиусови степени, Маврово 6, Охрид 12, Битола 14, Дојран 20, Кавадарци 17, Берово 11, Крива Паланка 15...Од утре следува период на променливо облачно и посвежо време со сончеви периоди. Утринските температури на места ќе се спуштат под нулата.Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и постудено со температури од 6 до 10 степени. Ќе дува слаб ветер од северен правец.Прогнозата за вторник е сончево со мала до умерена локална облачност и постудено. Во западните делови ќе има услови за локален дожд, а дневните температури ќе се движат од 5 до 8 степени. Ќе дува слаб ветер од северен правец, прогнозира УХМР.
| | веќе видена | слични

Максималната температура ќе се движи од 12 до 16 степени. Во Скопје слично време, претежно облачно со повремен дожд и со умерен повремено засилен јужен ветер. Максималната температура ќе достигне до 14 степени. Од недела територијата на Македонија ќе биде под влијание на висок воздушен притисок, кој ќе услови стабилно, но посвежо време. Дневните темпертури ќе опаднат за неколку степени, а утринските на места ќе се спуштат под нулата.
| | веќе видена | слични

Врнежите од дожд, кои викендов ја зафатија Македонија на планините и местата повисоки од 1400 метри, преминаа во снег. Неколку сантиметри снег наврна на ски центрите во Маврово и Попова Шапка, а снег има на истокот на Осоговските планини и на повисоките места на југот.Прогнозата вели дека од вечерва ќе настапи разведрување на времето, со намалување на утринските, но и дневните температури кои на повеќе места ќе се симнат под нулата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во западните делови ќе има поголемо наоблачување и услови за слаб локален дожд, а на планините ќе има повремен слаб снег. Преку денот ќе дува слаб до умерен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од девет до 13 степени.Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умрен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 12 степени.Во почетокот на наредната недела времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но постудено. Во вторник се очекува слаб локален дожд. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштат под нулата. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.
| | веќе видена | слични

Постудено и посвежо време најавуваат синоптичарите за наредниве денови. Од вечерва ветерот ќе го промени правецот од јужен во северен, а со тоа од север ќе се спушти постуден воздух, што ќе овозможи услови за снег на планините. Утре ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен западен и северозападен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 14 степени. Нареднава недела се очекува да биде постудено, особено наутро. Во понеделник ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и постудено. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до -6 степени, а дневната ќе се искачи до 9. Вторник се очекува сончево со мала до умерена локална облачност и постудено. Во западните делови со услови за локален дожд. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до -2 степени, а дневната ќе се искачи до 8. Во среда ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и постудено. Ќе дува слаб ветер ...
| | веќе видена | слични

Побеле Попова Шапка - снегот направи покривка од неколку сантиметри. Исто така, снежна покривка од неколку сантиметри е забележана и во Маврово, а утрово побелеа и врвовите на планината Галичица. Во продолжение фотографии од снежната идила на Попова Шапка:
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен западен и северозападен ветер. Дневната температура ќе се движи од 4 до 14 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија падна и првиот снег, а под снежна покривка од неколку центиметри се најдоа и нашите најпознати ски центри: Попова Шапка и Маврово. Погледнете ја првата снежна идила во земјава.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре променливо облачно со повремен дожд и температура до 18 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: