Основен Суд: Кандидати за пратеници доцнат со барањата за потврди и бркаат ургенции


Доколку е неопходно судот ќе воведе и дежурства како кандидатите би го запазиле законскиот рок за поднесување на кандидатски листи, се вели во соопштението од Основниот суд Скопје 1. „Почитувајќи ги законските рокови и целта за која се вадат уверенијата, сите реакции во врска со нашето соопштение не треба да бидат насочени кон судот, туку барателите вината да ја побараат во ненавременото доставување на барањата за издавање на потврда за Кривична и Казнена евиденција. Судот не може да биде одговорен за личната неажурност на барателите зошто до последен момент да не поднесуваат барања и судот да биде виновникот“, се вели во соопштението. Понатаму се додава дека дополнителен проблем на судот е што одредени поединци кандидати на листи за претстојните парламентарни избори се обидуваат да го заобиколат законот со најразлични ургенции и повторно преку медиумите да извршат притисок и да ја сокријат својата неажурност. „Ваквите реакции на истите веќе станаа пракса да вршат притисок на судот по секаков основ, а со тоа ...
| | веќе видена | слични

ДИК им остави рок од 48 часа на дел од 13-те политички партии и коалиции кои доставија кандидатски листи за да ги остранат констатираните недостатоци, како достава на транскациска сметка за изборна кампања, уверение за неосудуваност, изјави и копии од Лични карти на кандидатите, пренесе Телма . Коалицијата за промени и правда треба да го зголеми бројот на кандидатите жени а најголемиот број забелешки се однесуваа на листата на Социјалдемократската партија на Македонија на Бранко Јаневски. Исто како во неколку претходни изборни циклуси, оваа партија предложил лица со имиња кои се исти или слични со имињата на дел од кандидатите на СДСМ.Во третата изборна единица оваа партија за носител стави лице со исто име и презиме како Љупчо Николовски дополнителниот заменик мин за земјоделие кој е исто така носител на листа во тројката на опозицијата.Стево Пендаровски од единицата ќе се натпреварува со Стево продановски од зелениково а на Радмила Шекеринска во петката ке и се спротивстави Радмила Шукуровска од Прилеп. ...
| | веќе видена | слични

„Левица“ ги достави кандидатските листи за престојните предвремени парламентарни избори. Оваа нова партија има кандидати за пратеници во пет изборни единици, освен во шестата. Носител на листата во правата изборна единица е Димитар Апасиев, а веднаш зад него е Мариглен Демири. Во втората изборна единица на првото место е Трајче Стојанов. Во тројката носител ќе биде жена-Марија Јонес. Во четвртата изборна единица носител на листата е Митко Николов, а во петката предводник е Здравко Савески.
| | веќе видена | слични

За прв пат директно ќе се соочат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев во Изборната единица (ИЕ) 4. Ова стана извесно откако владејачката партија синоќа соопшти кои ќе бидат носителите на нејзините кандидатски листи. Во првата изборна единица ќе се соочат Никола Поповски од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски од СДСМ. Во двојката се Никола Тодоров и Оливер Спасовски, во тројката Илија Димовски и Љупчо Николовски, во петката Антонио Милошоски и Радмила Шеќеринска, а во шестката Влатко Ѓорчев и Петре Шилегов. Рамазан Мифтароски од Венеција, по потекло од селото Могорче, Дебарско, е носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во седмата изборна едница, во дијаспората.Кои се кандидатите на следните позиции? Како што неофицијално дознава Дојче веле, на листите ги нема Диме Спасов, Спиро Ристовски, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски… Од ударната постава на ВМРО-ДПМНЕ единствено министерката за култура Елизабета Канческа Милевска е на втора позиција во кецот, по неа се Борис Змејковски, Драган Данев и ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија доцна вечерва ги утврди кандидатските листи поднесени од партиите. Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори, а за дел од кандидатите беа утврдени недостатоци, како неважечка лична карта, неподнесено барање за кандидатура, отсуство на изјава за етничка припадност. ДИК ги повика во рок од 48 часа да се исправат неправилностите. Дел од партиите не пријавиле единствен даночен број и не доставиле трансакциска сметка со назнака „За избори“. На кандидатските листи на СДПМ беа констатирани повеќе неправилности и отсуство на потребни документи за кандидатите. Инаку, листите на оваа партија која носи име слично на Социјалдемократскиот сојуз е спорна и од аспект на имињата кои се најдоа на нив. Тие втор пат одат на избори со имиња кои предизвикуваат забуна кај гласачите. Имено, на нивните листи се најдоа Стево Продановски, Љупчо Николовски и Радмила Шукуроска кои лесно можат да ги доведат граѓаните во заблуда. Денеска ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија на денешната седница утврди одредени недостатоци во документите од некои кандидати, како што се неважечка лична карта, немање барање за кандидатура, отсуство на изјава за етничка припадност. ДИК ги повика партиите во рок од 48 часа да ги исправат неправилностите. Дел од партиите, пак, не пријавиле единствен даночен број и не доставиле трансакциска сметка со назнака „За избори“. Коалицијата за промени и правда треба да го зголеми бројот на жени на листите. Најмногу забелешки имаше за кандидатските листи на СДПМ, партија која е неактивна, а се појавува пред избори истакнувајќи имиња слични на кандидатите на СДСМ со цел да внесе забуна кај гласачите. Дел од членовите на ДИК сметаат дека ова е кривично дело и дека со него треба да се позанимава обвинителството. Дванаесет коалиции и партии до ДИК поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Ждрепката за редоследот на избирачкото ливче ќе се одржи на 20 ноември.
| | веќе видена | слични

Коалицијата ВМРО за Македонија меѓу ВМРО-НП, Обединети за Македонија и Достоинство вечерва ги претставија листите на кандидати за пратеници на предвремените парламентарни избори што ќе се одржат на 11 декември.Од коалицијата велат дека очекуваат најмалку 15 пратеници, а ќе се борат против реваншизмот и омразата.Љубчо Георгиевски, лидерот на ВМРО-НП смета дека најголем грев на народот ќе биде ако на една партија ѝ дадат 63 пратеници, бидејќи тоа водело кон присилби и тензии. Бошкоски рече дека патот по кој што тргнале е тежок, но со победничкиот двоец засилени со генералот Ангелов имаат сили и ќе се движат кон врвот, кон Хималаите.Ангелов пак, тврди дека дошло време борбата да се продолжи во политиката.Враќање на достоинството, враќање на демократијата која беше згазена од владејачката коалиција, повисок стандард и влез во ЕУ беа дел од пораките кои ги упатија носителите на листи на „ВМРО за Македонија“ во обраќањето кон своето членство.Ден Дончев е носител на листата во првата изборна единица, Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Само четири жени се носители на пратеничките листи на политичките партии за претстојните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември. Во изборната единица 3 жени-носители на пратенички листи имаат Коалицијата за промени и правда – Весна Стојменовска и Левица – Марија Џонс. Во четвртата изборна единица само Либералната партија за предводник на листата постави жена, Даница Јованова, а во петтата изборна единица носител на листа е Радмила Шеќеринска од коалицијата предводена од СДСМ. Според последните измени на Изборниот законик, застапеноста на женскиот пол на пратеничките листи е зголемена од 30 на 40 отсто. На првите три места мора да има по една жена.
| | веќе видена | слични

Враќање на достоинството, враќање на демократијата која беше згазена од владејачката коалиција, повисок стандард и влез во ЕУ беа дел од пораките кои ги упатија носителите на листи на „ВМРО за Македонија“ во обраќањето кон своето членство. На претстојните избори, Ден Дончев ќе се трка во првата изборна единица, Љупчо Балковски во втората. Лидерот на „Достоинство“ Стојанче Ангелов е носител во тројката, а стариот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски ќе се трка во четворката. Љубе Бошковски ќе биде носител во петата изборна единица, додека шестката и седмицата се резервирани за Зоран Велковски и Стојадин Наумовски. Стариот лидер на ВМРО-ДПМНЕ најави дека оваа коалиција ќе го направи најголемото изненадување на изборите. Ова беше прва промотивна конвенција на која беа претставени и останатите кандидати за пратеници на коалицијата која на овие избори ќе настапи под слоганот „ВМРО за Македонија“.
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Скопје ги промовираше кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори. Носителот на листата во Првата изборна единица Никола Попоски рече дека на изборите ќе изборат победа, ќе се стави крај на кризата и ќе се обезбеди економски напредок на државата, додека за Никола Тодоров кој е носител на листата во Втората изборна единица народот го сфатил сценариото на СДСМ за разнебитување на државата. Антонио Милошоски, носителот во Петтата изборна единица најави подобар изборен резултат од претходните парламентарни избори, а носителот на листата во Третата изборна единица Илија Димовски истакна дека дошло време да се стави крај на кризата и да се врати стабилноста на државата. Носителот на листата во Шестата изборна единица Влатко Ѓорчев најави дека ќе бидат посетени сите градови и населени места во западна Македонија, а носителот на листата во седмата изборна единица Рамазан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Основен Суд: Кандидати за пратеници доцнат со барањата за потврди и бркаат ургенции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: