Заврши граѓанскиот марш „Борбата продолжува, гласот победува“

Граѓанскиот марш „Борбата продолжува, гласот победува“ заврши пред Собранието на Република Македонија со обраќање на претседателот на СДСМ Зоран Заев, претставници на невладини организации, активисти и јавни личности. Маршот почна во 14 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство и продолжи по булеварот „Партизански одреди“ до Собранието. Организаторите најавија дека маршот е за достинствен живот и затоа е избран денешниот празник - симболично како предвесник на промените за подобра иднина. Лидерот на СДСМ Зоран Заев во говорот ја спореди денешната борба за подобар и достоинствен живот со борбата на партизаните во 1941 во одбрана на иднината на поколенијата. - Ние, граѓаните на Македонија, го кренавме нашиот глас, ја соопштивме нашата одлучност на овој светол датум 11 Октомври и гласно потврдивме - да, борбата продолжува, рече Заев. Марширале по булеварот „Партизански одреди“ во чест на партизанските одреди, а собирот е организиран пред паркот „Жена-борец“ во чест на партизанките од НОБ за, ...
| | веќе видена | слични

И ние се избориме за слобода правда, правичност и еднаквост. Потребна е свест за заедничка цел, не е време за мали планови изјави претседателот на опозицискиот Социјал демократски сојуз во својот говор пред Собранието на Република Македонија пред крај на маршот насловен „Борбата продолжува- гласот победува“. Маршираме за заштитени и задоволни работници, за силни мали претпријатија што ќе добијат помош од државата рече Заев. Пред присутните покрај него се обратија и граѓански активисти и борец од НОБ. Слободата и демократијата да се правила во Македонија. Да твориме дома, а не да заминуваме надвор од земјата- рече граѓанскиот активист Ивана Туфегџиќ. По маршот беше прочитан и манифест. Во него пишува- се работи за судбината на нашата држава, а гласот е нашето оружје. Денешниот марш беше организиран од опозициската СДСМ, граѓански активисти, глумци, музичари... Учесниците во маршот тргнаа од пред Специјалното јавно обвинителство сѐ до македонското Собрание. Миле Ристески
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници граѓани излегоа вчера на улиците на Скопје на марш по повод 11 Октомври на кој повикаа најголемата опозициска партија СДСМ и граѓански организации и поединци. Борбата продолжува, беше порачано од протестот. Илјадници граѓани беа дел од маршот организиран од опозициската СДСМ и повеќе граѓански здруженија и јавни личности кој се одржа под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“ во Скопје. Непосреден повод беше празникот 11 Октомври - Денот на народното востание и почетокот на антифашистичката борба во Втората светска војна. Гледај видео 01:19 Сподели Борбата продолжува Испрати Фејсбук Твитер google+ Whatsapp Tumblr del.icio.us Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://dw.com/p/2R8Uq Голем граѓански протест во Скопје Лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека маршот е предвесник на промените во Македонија и затоа се одржува на 11 октомври – празникот кој е симбол на борбата за слобода. „Ние граѓаните склучивме сојуз, поединци, групи, граѓански здруженија, шарени, леви партии, Македонци, Албанци, ...
| | веќе видена | слични

Останато

- Бараме од 8-те пратеници кои мандатот го добија благодарение на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ и од граѓаните поддржувачи на политиките на ВМРО-ДПМНЕ а кои ...
сите 335 | | | веќе видена

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 302 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 224 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши граѓанскиот марш „Борбата продолжува, гласот победува“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: