Јован Илиевски избран за судија од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права

7 копии

Парламентарното собрание на Советот на Европа со 106 гласови го избра Јован Илиевски за судија од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа имаа избор меѓу Наташа Габер-Дамјановска, Јован Илиевски и Звонимир Јанкуловски. За Наташа Габер-Дамјановска гласаа 86 и за Звонимир Јанкуловски гласаа 5 парламентарци. Мандатот на судијата е девет години, од Република Македонија ова ќе биде трет судија по зачленувањето во Советот на Европа. Првиот судија беше Маргарита Цаца Николовска, актуелен судија е Мирјана Лазарова Трајковска, чиј мандат истекува во феврураи. Комисијата за избор на судии при ПССЕ, претходно ги разгледа кандидатурите на сите тројца кандиати доставени од Република Македонија, на состанокот одржан на 29 и 30 септември 2016 година во Париз, каде имаше и разговори со кандидатите. Комисијата до останатите членови на ПССЕ, со тесно мнозинство од гласови предност и даде на Наташа ...
| | веќе видена | слични

Илиевски од второпласиран, успеа да ја победи Габер во трката за Стразбур Обвинителот Јован Илиевски е третиот претставник од Македонија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. За него гласале 106 пратеници од Парламентарното собрание на Советот на Европа, а неговата противкандидатка, судијката во Уставниот суд Наташа Габер , доби 86 гласа. Гласањето е тајно, па ќе остане енигма кои пратеници го дале својот глас за Илиевски, а кои за Габер. Затоа што претходно Комисијата за избор на судии и даде предност на судијката Габер, како најквалификуван кадар од Македонија. Телевизијата 24 вести објави дека на гласањето му претходела силна лоби активност на десничарските партии во Советот на Европа. Јован Илиевски 18 години е во обвинителството на Марко Зврлевски , а со доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ тој стана шеф на одделот за борба против организираниот криминал и корупција, каде што се уште е на функција. Илиевски, Социјалдемократите во повеќе наврати го обвинија за недоследност во одлуките, а како ...
| | веќе видена | слични

Изборот на судија од Република Македонија во Европскиот Суд за човекови права е една од точките на есенската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која започна завчера в Стразбур и ќе трае до 14 октомври. Комисијата за избор на судиите при ПССЕ во рамките на постапката за избор на судии од неколку земји, меѓу кои и Македонија, минатата недела на уставната судијка Наташа Габер-Дамјановска и' даде мала предност пред Јован Илиевски, прв човек на Обвинителството за организиран криминал. Третиот кандидат од Македонија-амбасадорот Звонимир Јанкуловски, не влезе во завршната фаза на гласањето. Индивидуалните получасовни интервјуа, на кои секој од кандидатите се претставиле и одговарале на прашања од повеќе области, се одржаа на 30 септември во Париз. Гласањето за судиите е тајно и првиот круг започна вчера, а доколку не се добие мнозинство, евентуалниот втор круг е предвиден за в среда. Во Комисијата која ги разгледуваше канидидатурите немаше пратеници од Македонија. Професорката д-р ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 420 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната дебата за нацрт аманданите на Уставот потсети дека и пратеници од опозицијата имале свои предлози за подобрување на текстот, ...
сите 198 | | | веќе видена

Откако претседателот Ѓорге Иванов призна дека генералниот секретар на неговиот кабинет, Борис Јосифовски бил во седиштето на ВМРО ДПМНЕ на 27 април, кога се ...
сите 182 | | | веќе видена

Културата назадува, како нешто неважно и нешто без што се може и се помалку е присутна во медиумите, потисната од естрадата и политиката. Се наоѓаме на ...
сите 165 | | | веќе видена

Повторно сме пред една од најнекредибилните институции во државата и институцијата со никаква доверба кај граѓаните, тоа е Јавното обвинителство. После цела ...
сите 205 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 404 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јован Илиевски избран за судија од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: