Ердоган: Продолжува реализацијата на проектот „Турски поток“

До крајот на 2016 и во текот на 2017 година, Турција ќе преземе значајни чекори во енергетската сфера, меѓу кои е и проектот за изградба на гасоводот „Турски поток“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. - Турција заедно со Русија продолжува да работи на реализација на проектот „Турски поток“ и на него гледа позитивно, истакна Ердоган на обраќањето на почетокот на Светскиот енергетски конгрес, што се одржува во Истанбул. Како што јави ТАСС, Ердоган нагласи дека реализацијата на проектот „Турски поток“ продолжува, додавајќи дека изградбата на втората етапа од овој гасовод ќе зависи од условите на европскиот пазар за природен гас. Тој нагалси и дека цел на Турција е 10 проценти од нејзините потреби за електрична енергија да ги задоволува од атомски централи, па затоа бара начини за изградба и на трета нуклеарка во земјата. На Конгерсот присуствува и рускиот претседател Владимир Путин, кој во обраќањето изјави дека Русија, иако не е членка на Организацијата на земјите извознички на нафта ...
| | веќе видена | слични

Русија ги доби сите неопходни дозволи за почеток на работите на проектот гасовод „Турски тек“, рекол денеска рускиот министер за енергетика Александар Новак. Новак ова го објавил после состанокот на руско-турските меѓудржавни комисии. „Турската страна ќе им достави на компаниите нови, дополнителни дозволи кога тоа ќе биде потребно, во согласност со меѓудржавниот договор“, рекол Новак. Тој додал дека ова е фазен процес и дека поставувањето на гасоводот ќе почне во 2017 година. „Меѓудржавниот договор за условите за реализација на проектот е потпишан на 10 октомври, а рокот за завршување на работите е крајот на 2019 година“, рекол Новак и напоменал дека во тек се „големи прелиминарни работи“.
| | веќе видена | слични

Изградбата на гасоводот Турски тек преку Црното море ќе почне во идната година, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак. „Се што е неопходно за почнување на работите е обезбедено“, наведе тој за време на посетата на Истанбул, додавајќи дека гасоводот би требало да биде завршен во 2019 година. Преку него ќе се пренесува природен гас од Русија до југоисточна Европа и во тоа најверојатно ќе биде вклучена и Грција. Овој гасовод беше предложен пред две години, но беше откажан поради вложувањето на руско турските однсои поради конфликтот во Сирија. Претседателите на двете земји Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган во текот на оваа недела во Истанбул потпишаа договор за изградба на гасоводот.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Копнениот дел 2" е делот од гасоводот „Турски поток" на територијата на Турција кон соседните земји. „Морскиот дел 2" е делот, кој обединува две линии, од брегот на Русија на Црното Море и Турција кон соседните земји. Руската компанија „Газпром" и турската „Боташ" можат да привлечат нови учесници во изградбата на гасоводот „Турски поток", како и финансирање од трети лица, се наведува во текстот на меѓувладината спогодба на Русија и Турција за реализирање на проектот, јави ТАСС. - По заедичко решение на учесниците во компанијата за „копнениот дел 2" и по решението на рускиот учесник во компанијата за „морскиот дел" можат да бидат привлечени средства од трети страни, се посочува во документот. Во него се нагласува дека исто така е постигната согласност за привлекување нови учесници со соодветно прераспределување на деловите во уставниот капитал. „Копнениот дел 2" е делот од гасоводот „Турски поток" на територијата на Турција кон соседните земји. „Морскиот дел 2" е делот, кој обединува две линии, од брегот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Руската компанија „Газпром“ и турската „Боташ“ можат да привлечат нови учесници во изградбата на гасоводот „Турски поток“, како и финансирање од трети лица, се наведува во текстот на меѓувладината спогодба на Русија и Турција за реализирање на проектот, јави ТАСС. - По заедичко решение на учесниците во компанијата за „копнениот дел 2“ и по решението на рускиот учесник во компанијата за „морскиот дел“ можат да бидат привлечени средства од трети страни, се посочува во документот. Во него се нагласува дека исто така е постигната согласност за привлекување нови учесници со соодветно прераспределување на деловите во уставниот капитал. „Копнениот дел 2“ е делот од гасоводот „Турски поток“ на територијата на Турција кон соседните земји. „Морскиот дел 2“ е делот, кој обединува две линии, од брегот на Русија на Црното Море и Турција кон соседните земји. Согласно спогодбата Русија и Турција ќе го ослободат „Турски поток“ од серија главни даноци. Конкретно нема да се оданочува дејноста на компанијата за морскиот дел, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Турција се претвора во центар кој обединува повеќе меѓународни енергетски правци и обезбедува енергетската безбедност на Европа, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим во Парламентот во Анкара, пренесува ТАСС. – Турција станува центар каде се среќаваат енергетски патишта и се обезбедува енергетската безбедност на Европа, рече тој на состанокот на владејачката Партија на правдата и развојот. – Со Азербејџан ги реализираме проектите Баку-Тбилиси-Чејхан, Шахдениз, ТАНАП, со Русија – „Син поток" и сега почнуваме реализацијата на проектот „Турски поток ", рече Јилдерим. Русија и Турција вчера потпишаа меѓувладин договор за имплементација на проектот за гасовод под дното на Црното Море „Турски поток". Договорот беше потпишан од министрите за енергетика на двете земји по преговорите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Истанбул. Според зборовите на Јилдирим, иако Турција е транзитна земја за пренос на енергија, тоа не ја намалува нејзината улога во регионот. – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во понеделникот дека со турскиот колега по должност Реџеп Тајип Ердоган се согласиле за важноста од доставувањето на хуманитарната помош во северниот сириски град Алепо. „Заеднички ни е ставот дека мора да се стори сé што е неопходно за да се достави хуманитарната помош во Алепо. Единственото прашање (…) е да се создадат услови за безбедноста на испораките на помошта“, рече за новинарите рускиот претседател Владимир Путин по разговорите со турскиот челник. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пак, изразил уверување дека забрзано ќе се одвива нормализацијата на односите со Русија, по кризата предизвикана од крајот на ланскиот ноември кога турските ловци соборија руски бомбардер на сириско-турската граница. „Разговаравме како да соработуваме, во прв ред во хуманитарната помош за Алепо, каква стратегија да се примени за народот на Алепо да пронајде мир. Ќе се договараме со нашите министри за надворешни работи и највисоките воени команданти и разузнавачки офицери“, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција и Русија синоќа во Истанбул потпишаа Договор за изградба на гасоводот „Турски поток", јави ТАСС. Договорот беше потпишан по средбата меѓу претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Еродган и Владимир Путин, од страна на министрите за енергетика на двете земји. Претседателот на Управниот одбор на рускиот енергетски гигант „Газпром", Алексеј Милер, претходно соопшти дека со договорот се предвидува да бидат изградени две линии на гасоводот од Русија преку дното на Црното Море, до Турција. Според Милер, изградбата на гасоводот би требало да заврши до декември 2019 година. Договрот предвидува и гасот што Русија ќе и го доставува на Турција да биде по пониска цена од пазарната. Најавата за изградба на „Турски поток" дојде откако пропадна проектот „Јужен Поток", преку кој природен гас од Русија преку дното на Црното Море, требаше да се пренесува до Бугарија. Откако, овој план пропадна во 2014 година под притисок на ЕУ, „Газпром", кој е носител на проектот за изградба на гасовод кон јужна Европа кој би ...
| | веќе видена | слични

Русија и Турција потпишаа договор за реализирање на Турски тек, проект за гасовод, со кој рускиот гас ќе оди кон Европа под Црното Море. Во Истанбул се сретнаа рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган и договорија детали за овој значаен енергетски проект. Овој договор и стави дефинитивно крај на дипломатската криза помеѓу двете земји. Турската авијација уништи еден руско бомбардер кој леташе наф турско-сиријската граница во ноември 2015 година. Проектот Турски тек беше објавен кон крајот на 2014 година. Истовремено кога беше објавено блокирањето на проектот Јужен Тек во екот на украинската криза. Турски тек предвидува изградба на два гасовод под Црното Море, им рече на новинарите Алексеј Милер, првиот човек на Газпром. Според него, капацитетот на секој од двата гасоводи е 15,75 милијарди кубни метри гас годишно.
| | веќе видена | слични

Позадината на затегнатите односи на Русија со САД за Сирија, претседателот Владимир Путин ја користи за рутинска средба во Истанбул, за да даде поттик на помирувањето меѓу Кремљ и Турција, вклучувајќи го и договорот за обновување на проектот за гасоводот. Ова го пишува во „Њујорк тајмс", откако двајцата лидери потпишаа вчера во Истанбул договор за изградба на гасоводот „Турски поток". Целта на „Турски поток" е да го замени планираниот гасовод низ Бугарија, кој Европската унија го блокира од почетокот на украинската криза. Некои европски влади и САД се противат на гасоводот преку Турција. Појавата на Путин на меѓународната енергетска конференција во Истанбул е негова прва посета на Турција по кризата во односите меѓу двете земји како резултат на соборувањето на руски борбен крај турската граница со Сирија во ноември минатата година, при што беше убиен руски пилот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 430 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 191 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 382 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: Продолжува реализацијата на проектот „Турски поток“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: