МАНУ одбележа 49години постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска ја одбележува 49-годишнината од основањето. Во тек е реализација повеќе од 100 научно истражувачки и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Република Македонија постои МАНУ цели 49 години. Зачленувањето во МАНУ има многу ниски и лабави критериуми. Некои научни работници членови на МАНУ се ...
| | веќе видена | слични

“Втор значаен критериум за оценување на успешноста на еден научник е според бројот на цитати на нивните објавени трудови во такви списанија со висок фактор на ...
| | веќе видена | слични

МАНУ очекува фер и демократски избори и потоа влада со политички капацитет да се справи со проблемите. Претседателот на Академијата, Таки Фити рече дека се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 133 | | | веќе видена

Волја за средби меѓу Скопје и Софија на највисоко политичко ниво има, но датум нема. Откако министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска кажа дека ќе ...
сите 275 | | | веќе видена

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското ...
сите 101 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 59 | | | веќе видена

Љупчо Палевски – Палчо, активист и лидер на движењето „Трета“ вечерва на Алфа телевизија со шокантни обвинувања кон власта за нападот и истрагата која се води, ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАНУ одбележа 49години постоење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: