МАНУ одбележа 49години постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска ја одбележува 49-годишнината од основањето. Во тек е реализација повеќе од 100 научно истражувачки и уметнички проекти од различни области, на 30-тина научни домашни и меѓународни собири,предавања,како и на богата издавачка дејност-15 зборници на трудови, 50 посебни изданија на МАНУ- истакна претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето на Денот на МАНУ се одржи научна конференција на тема ,, Состојби и перспективи во Високото образование и науката “. Традиционално на овој ден се доделува највисокото меѓународно признание на МАНУ- медалот „Блаже Конески“. Добитници се Суад Енѓулу од Турција и Душко Новаковиќ од Србија, за посебен придонес во проучувањето и афирмацијата на македонската современа книжевност и култура на Балканот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Република Македонија постои МАНУ цели 49 години. Зачленувањето во МАНУ има многу ниски и лабави критериуми. Некои научни работници членови на МАНУ се меѓународно конкурентни, а тоа во светската наука се препознава преку прифатени и објавени нивни научни трудови во списание со висок фактор на влијание. Најеминентно во светот вакво списание е Томсон Ројтерс, а второ најеминентно, но далеку зад првото е Скопус, пишува Драган Данев на Фејсбук. “Втор значаен критериум за оценување на успешноста на еден научник е според бројот на цитати на нивните објавени трудови во такви списанија со висок фактор на влијание. Има и други параметри, како учество на највлијателните конференции во различните области како предавачи и слично, но овие две се најважните. Преку овие параметри се преставува еден научник. Неговите трудови од ваков вид се неговата лична карта, затоа што за да ви се објави труд во списание со висок фактор на влијание, освен што ќе го напишете и испратите, треба да ви го одобри и борд на врвни светски ...
| | веќе видена | слични

“Втор значаен критериум за оценување на успешноста на еден научник е според бројот на цитати на нивните објавени трудови во такви списанија со висок фактор на влијание. Има и други параметри, како учество на највлијателните конференции во различните области како предавачи и слично, но овие две се најважните. Преку овие параметри се преставува еден научник. Неговите трудови од ваков вид се неговата лична карта, затоа што за да ви се објави труд во списание со висок фактор на влијание, освен што ќе го напишете и испратите, треба да ви го одобри и борд на врвни светски научници кои се платени да го читаат и оценат тој труд и кои кажуваат дали вреди или не вреди. Ако не вреди не се дава согласност да се издаде во тоа списание, независно кој го напишал и од која земја е, каква функција има или титула. И добро е, што иако во помал број, вакви членови има во МАНУ. Во МАНУ има и втора група членови кои или воопшто немаат свои трудови во вакви списанија, па консеквентно на тоа немаат ни цитати, или имаат во многу мал ...
| | веќе видена | слични

МАНУ очекува фер и демократски избори и потоа влада со политички капацитет да се справи со проблемите. Претседателот на Академијата, Таки Фити рече дека се тука да помогнат со својата стручност. МАНУ одбележува 49 години од формирањето и на празникот промовираше студија во која се изразува загриженост за состојбите во високото образование, пренесува МТВ . МАНУ сака да помогне во надминување на политичката криза. Претседателот на академијата вели дека проблемите нема да се решат преку ноќ, но дека академиците се тука да работат со предизвиците пред кои е исправена Македонија. „Проблемите пред кои денес е иправена Република Македонија нема да се разрешат преку ноќ. Ние очекуваме организирање на фер и демократски избори и формирање на политичка влада со полн капацитет на одлучување, како вовед и итна претпоставка за разрешување на кризата. Меѓутоа, како што повеќе пати досега сме нагласувале, проблемите што се сега во фокусот на нашата стварност, бараат крупни реформи, многу знаење, енергија и политичка волја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сигурен во изборната победа, претседателот на ВМРО-ПНЕ Христијан Мицкоски од Прилеп порача дека главните предизвици доаѓаат по формирањето на новата влада. Ни ...
сите 189 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 569 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАНУ одбележа 49години постоење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: