СИТЕЛ: Груевски: Дадениот збор се исполнува, Костал почнува со работа


На церемонијата на ставањето во погон на производствениот капацитет на „Костал“ во Охрид приуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој меѓу другото истакна дека се работи за реализација на едно од ветувањата дадено кон граѓаните на Охрид, за отворање нови работни места. На церемонијата на ставањето во погон на производствениот капацитет на „Костал“ во Охрид приуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој меѓу другото истакна дека се работи за реализација на едно од ветувањата дадено кон граѓаните на Охрид, за отворање нови работни места.- Ова е едно од нашите залагања, да се донесат нови компании што ќе отворат нови работни меса во Македонија. Тој процес успешно се одвива и не е случајно што стапката на невработеноста изминатите десет години постојано опаѓа. Во изминатиот период од десет години секој квартал имаме опаѓање на невработеноста, од 38 на некаде 24 проценти, рече Груевски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Опозоцијата и власта во четврток се расправаат за градинките, кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги вети пред некој ден, а СДСМ убедува дека во Буџетот нема предвидено пари за нив. „Во предлог буџетот за 2017 година никаде ги нема 140-те детски градинки кои обвинетиот Груевски вети дека ќе ги изгради за три и пол години, во вредност од 25 милиони евра. Во предлог-Буџетот за 2017 година, за изградба, опремување и одржување на градинки, за следните три години има само еден милион двеста и деведесет илјади евра. Со други зборови, Никола Груевски повторно лаже“, рече Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ. „Нови 140 детски градинки ќе има... Несреќниот Дамјан Манчевски не сфаќа дека Буџетот за 2017 година е наречен така, заради тоа што важи заклучно со 31 декември 2017. Мега проектот што го најави претседателот Никола Груевски е предвидено да се реализира во наредните четири години, што подразбира долгорочно буџетирање“, реагираат од владејачката партија. Од друга страна пак, СДСМ достави тригодишен ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Средства за реализација на проектот за отворање на детски градинки има и тој ќе се реализира бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е одговорна партија и ги исполнува ветувањата дадени пред граѓаните, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на изјавата на Дамјан Манчевски од СДСМ. - Граѓаните знаат дека се што ВМРО-ДПМНЕ ќе вети, истото се реализира. Граѓаните знаат дека за разлика од деструктивната политика на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ настапува со конкретни проекти, рокови и финансиски средства за нивна реализација, се наведува во писмената реакција од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека Буџетот за 2017 година важи заклучно со 31 декември следната година, а оти проектот за отворање на детски градинки е долгорочен којшто подразбира долгорочно буџетирање. - Откако ВМРО-ДПМНЕ ја има поддршката на граѓаните отворени се 52 градинки, а опфатот на деца во градинките е зголемен од 9 проценти во 2006 година, на 26 проценти во 2016 година, се истакнува во реакцијата.
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го обвини владејачкиот естаблишмент дека со проектот „Скопје 2014“ потрошиле финансиски средства со кои можеле да се изградат 4.446 градинки низ целата земја. „Во предлог-Буџетот за 2017 година за изградба, опремување и одржување на градинки, за следните три години има само еден милион двеста и деведесет илјади евра. Со други зборови, Никола Груевски повторно лаже“ изјави Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ. Тој дополни дека во предложениот буџет за наредната година никаде ги нема ветените 140 детски градинки, кои беа ветени од поранешниот премиер. Од СДСМ посочија дека проектот за изградба на Панорамското тркало во центарот на Скопје чини идентично колку и изградбата на 126 детски градинки. „По декември, новата влада предводена од СДСМ ќе донесе сосема нов Буџет, којшто на прво место ќе ги стави потребите на граѓаните. Ќе обезбедиме средства за нови реални градинки“ истакна Манчевски. Од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека проектот за изградба на 140 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Реакција на СДСМ на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Oбвинетиот Никола Груевски е фатен во лага за градинките. Во Буџетот за 2017 година што сакаат да го донесат, како што може да се види од документот во прилог, не се предвидени 25 милиони евра за 140 градинки како што лажеше Никола Груевски. Во ставката за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита како што може да се види, стои сума од само 1 милион и 290 илјади евра за три години. Обвинетиот Груевски за криминалниот проект Скопје 2014 фрли 667 милиони евра што изеде 4.446 градинки.
| | веќе видена | слични
4 копии

- Граѓаните знаат дека се што ВМРО-ДПМНЕ ќе вети, истото се реализира. Граѓаните знаат дека за разлика од деструктивната политика на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ настапува со конкретни проекти, рокови и финансиски средства за нивна реализација, се наведува во писмената реакција од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека Буџетот за 2017 година важи заклучно со 31 декември следната година, а оти проектот за отворање на детски градинки е долгорочен којшто подразбира долгорочно буџетирање. - Откако ВМРО-ДПМНЕ ја има поддршката на граѓаните отворени се 52 градинки, а опфатот на деца во градинките е зголемен од 9 проценти во 2006 година, на 26 проценти во 2016 година, се истакнува во реакцијата. 
| | веќе видена | слични

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ – реакција на прес конференцијата на Дамјан Манчевски : Нови 140 детски градинки ќе има. Граѓаните знаат дека се што ВМРО-ДПМНЕ ќе вети, истото се реализира. Граѓаните знаат дека за разлика од деструктивната политика на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ настапува со конкретни проекти, рокови и финансиски средства за нивна реализација. Дамјан Манчевски има познавања во економијата исто колку што аболицираниот криминалец Зоран Заев се разбира во нуклеарна физика. Раководството на СДСМ единствено што знае е да лаже и да манипулира. Несреќниот Дамјан Манчевски не сфаќа дека Буџетот за 2017 година е наречен така, заради тоа што важи заклучно со 31 декември 2017. Мега проектот што го најави Претседателот Никола Груевски е предвидено да се реализира во наредните 4 години, што подразбира долгорочно буџетирање. Средства за реализација на овој мегапроект на ВМРО-ДПМНЕ има и тој ќе се реализира бидејќи ВМРО е одговорна партија и ги исполнува ветувањата дадени пред граѓаните. Го повикуваме СДСМ да бидат искрени, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ тврди дека во предлог буџетот за 2017 година никаде ги нема 140. детски градинки кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вети дека ќе ги изгради за три и пол години, во вредност од 25 милиони евра. Регираа и од ВМРО-ДПМНЕ: На изјавата на потпретседателот на СДСМ дамјан манчевски преку писмено соопштение реагираше ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека мега проектот што го најавил претседателот на партијата Никола Груевски е предвидено да се реализира во наредните 4 години, што подразбира долгорочно буџетирање. Средства за реализација на овој мегапроект на ВМРО-ДПМНЕ има и тој ќе се реализира, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е одговорна партија и ги исполнува ветувањата дадени пред граѓаните- се вели во партиската реакција на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Продолжува препукувањето на двете најголеми партии за градинките, односно дали тие се предвидени со буџетот за 2017-та и дали ќе бидат изградени во следните години, како што тврди владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ сега тврди дека Никола Груевски е фатен во лага за градинките. - Во Буџетот за 2017-та година што сакаат да го донесат, како што може да се види од документот во прилог, не се предвидени 25 милиони евра за 140 градинки како што лажеше Никола Груевски. Во ставката за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита како што може да се види, стои сума од само 1 милион и 290 илјади евра за три години, обвинија од СДСМ. Обвинетиот Груевски за криминалниот проект Скопје 2014 фрли 667 милиони евра што изеде 4.446 градинки, повторија од опозициската партија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска изјави дека во предлог буџетот за следната година не се ставени 140-те детски градинки во вредност од 25 милиони евра, коишто претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ветил дека ќе бидат изградени за 3,5 години. - Во предлог-буџетот за 2017 година, за изградба, опремување и одржување на градинки, за следните три години има само милион двеста и деведесет илјади евра, изјави Манчевски, додавајќи дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ „не може ниту да ветува, ниту да реализира проекти од интерес на граѓаните“.Со парите, според Манчевски, кои власта ги потрошила изминатите години на, како што рече, „раскош и луксуз“ можеле се изградат илјадници градинки.- По декември, новата влада предводена од СДСМ ќе донесе сосема нов буџет, којшто на прво место ќе ги стави потребите на граѓаните. Ќе обезбедиме средства за нови реални градинки, рече потпретседателот на СДСМ Манчевски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 1198 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 513 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 177 | | | веќе видена

Причината за недобивање на датумот не е во Северна Македонија, уште еднаш повтори премиерот Зоран Заев во вчерашното , истакнувајќи дека и самиот Макрон во ...
сите 245 | | | веќе видена

Заев најверојатно дома во Струмица си го чува стариот телефон, кој може да открие дали обвинетите во „Рекет“ му пишувале на премиерот.Сепак, дали знаел за ...
сите 192 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот Реџеп Таип Ердоган постигнаа договор денеска за поделба на контролата над североисточна Сирија, со кој се бара ...
сите 453 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИТЕЛ: Груевски: Дадениот збор се исполнува, Костал почнува со работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: