Финишот повторно кобен за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација одигра уште еден добар натпревар на арената „Филип Втори“, но повторно загуби. Овојпат на победата среќно и се радуваше репрезентацијата на Италија која вечерва во натпреварот од третото коло од квалификациите за пласман на СП во Русија во 2018, славеше со 3:2. Пандев во втората минута излезе сам пред Буфон малку откосо, но искусниот голман на азурите одлично затвори. Во 17 минута и среќата беше на негова страна откако Нестороски од дваесеттина метри испрати проектил кој заврши во пречката. Италијаните ја казнија нашата неефикасност во 23 минута. По корнер лошо поставената одбрана му дозволи на Белоти да го отвори резултатот. Во второто полувреме селекторот Ангеловски во игра го внесе Ибраими со кого Македонија заигра поофанзивно. Се играше 57та минута кога Нестороски украде една топка од гостинската одбрана и го совлада Буфон за 1:1. Италијаните се уште не опоравени од шокот мораа по втор пат да ја вадат топката од својата мрежа. Нестороски и Пандев во 59та минута ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот на Лацио прво во 75 минута израмни на 2:2, а потоа во 91 минута го постигна и победничкиот погодок Најзаслужниот за среќниот триумф на Италија во квалификацискиот дуел против селекцијата на Македонија, бомбардерот на Лацио, Чиро Имобиле, по натпреварот изјави дека "азурите" не смеат да бидат толку наивни во следните натпревари од групата "Г". Напаѓачот на Лацио прво во 75 минута израмни на 2:2, а потоа во 91 минута го постигна и победничкиот погодок. На почетокот на второто полувреме влеговме многу наивно. Примивме еден гол, а потоа многу брзо и втор. Се опуштивме, а во таква ситуација противникот е подготвен да те „изеде". Не смееме да бидеме толку наивни во иднина. Добро е што на крајот резултатот е во наша корист, изјави јунакот на Италија.
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ Македонската фудбалска репрезентација го доживеа и третиот пораз во квалификациите за Светското првенство во 2018 година во Русија. По поразот во судиското надополнување од Албанија, пропуштената шанса за нерешен резултат против Израел, нашиот национален тим во последните моменти од го загуби и натпреварот против Италија со 2:3, во третото коло од групата Г. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски создаваа шанси и играа квалитетно, но на крајот пропуштија и шанса да направат големо изненадување во дуелот против фаворизираната Италија. Токму преку Горан Пандев и Илија Несторовски беа оние кои први имаа шанса за гол, но откако ги пропуштија можностите „аѕурите“ преку Андреа Белоти поведоа со 1:0 во 24 минута. Вториот дел црвено-жолтите успеаја да направат и резултатски пресврт, па со головите на Илија Несторовски (57 минута) и две минути подоцна преку Ферхан Хасани, Македонија дојде до водство од 2:1. Имаа можност маскедонските фудбалери и за трет гол, но ударот со глава на Даниел Мојсов од 5-6 ...
| | веќе видена | слични

Сеуште боли поразот од Италија и погодокот на Имобиле со кој повеќекратниот светски првак се извлече синоќа на Филип II, но Македонија се радува на играта и борбата на теренот. Заслуживме многу повеќе, а тоа го признаа и големите фудбалски имиња од Италија. Имаше Македонија и шанси и игра и фантастични потези. Веројатно најдобриот е токму овој на Хасани кога фудбалерот на Шкендија му продаде стар трик на Марко Пароло. Хасани со „тунел“ го посрамоти фудбалерот на Лацио во периодот на немоќ на „азурите“.
| | веќе видена | слични

Во рамките на квалификациите за Светското Првенство во Русија, на Националната арена „Филип Втори“, репрезентацијата на Македонија ја дочека репрезентацијата на Италија, дуел каде што претрпевме и трет пораз – 2:3. Фото: Beta/AP Photo/Boris Grdanoski Црвените Рисови ја започнаа играта многу добро, имаа одлична шанса преку Несторовски кој не успеа да постигне гол. Следеа серија на обиди со цел нашата репрезентација да се здобие со предност, но се случи токму спротивното. Се играше 24. минута, вниманието на Спировски беше таму каде што најмалку треба, таа ситуација ја искористи Белоти и успеа да им донесе водство на Италијанците. – 0:1. Со овој резултат двете селекции заминаа на пауза Во второто полувреме имавме нешто подинамична игра, резултатот остана не променет се до 57. минута кога Несторовски постигна одличен погодок и ги изедначи шансите за победа на овој натпревар – 1:1. На Рисовите не им требаше многу пред да направат уште еден поход. После две минути од првиот постигнат гол, Буфон беше совладан од ...
| | веќе видена | слични

СП 2018 | „Црвено-жолтите“ одлично и се спротивставија на големата Италија, но Македонија одново потклекна во финишот и остана со празни раце... Пораз од 3-2 на Македонија против четири кратниот светски шампион Италија. Македонската репрезентација заслужи повеќе, но италијаните се тие кои се радуваа по последниот свиреж на судијата. Имобиле со два гола во финишот од мечот е херојот на Италија која беше пред губење на бодови на арената „Филип Втори“ во Скопје. Натпреварот почна одлично за Македонија, се заканивме уште во втората минута кога Несторовски убаво го проигра Пандев, тој биеше, но Буфон одбрани. Во 18. минута од натпреварот фантастична можност за Македонија, Несторовски шутираше убаво од далечина, Буфон беше совладан, но топката ја погоди пречката. Пет минути подоцна, Имобиле се обиде од косо, Богатинов го одбрани неговиот удар, топката отиде во корнер. По нафрлувањето од аголот Белоти најдобро се снајде во шеснаесетникот и постигна гол за водство на Италија од 1-0. Пред крајот на полувремето ...
| | веќе видена | слични

Стрелци на головите за Македонија беа Илија Несторовски (57.минута) и Ферхан Хасани (59), за Италија погодија Андреа Белоти (24) и Чиро Имобиле (75 и 90+1). При резултат 0:0 Несторовски ја погоди пречката, а при 2:1, Даниел Мојсов од 5-6 метри не успеа да го совлада Буфон. Во групата Г, очекувани победи остварија Израел над Лихтенштајн со 2:1, и Шпанија на гости кај Албанија со 2:0.  Табела: Шпанија и Италија  по 7, Албанија и Израел по 6, Македонија и Лихтенштајн 0.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската фудбалска репрезентација дефинитивно нема среќа во натпреварите од квалификациите за Светското првенство 2018-година во Русија, Откако загубија во судиското надополнение од Албанија, па пропуштија шанса за нерешен резултат против Израел, македонските фудбалери синоќа во завршните мигови го загубија и натпреварот против Италија со 2:3. Играа квалитетно, храбро и борбено. Создаваа шанси избраниците на селекторот Игор ангеловски, но на крајот пропуштија и шанса да направат големо изненадување во дуелот против фаворизираната Италија. Токму „рисовите“ преку Горан Пандев и Илија Несторовски беа оние кои први имаа шанса за гол, но откако ги пропуштија можностите „аѕурите“ преку Андреа Белоти во 24 минута, поведоа со 1:0. Вториот дел црвено-жолтите успеаја да направат и резултатски пресврт, па со головите на Илија Несторовски (57 минута) и две минути подоцна преку Ферхан Хасани, Македонија дојде до водство од 2:1. Имаа можност маскедонските фудбалери и за трет гол, но ударот со глава на Даниел Мојсов од ...
| | веќе видена | слични

На отворањето на квалификациите за СП 2018 во Скадар против Албанија загубивме во последните минути, против Израел на домашен терен не реализиравме пенал за реми во 94. минута, а среќата не беше на наша страна ниту на домашната пресметка со големата Италија. Наместо трета среќа, одново разочарување во последните минути. Овој пат не поради нашата игра, која беше веројатно најдобра до сега во овие квалификации, туку поради двата погодока на Чиро Имобиле со кои тој спречи големо изненадување во Скопје. Напаѓачот на Лацио погоди во 75. и 91. минута за пресврт и конечни 3:2 за гостите откако Илија Несторовски во 57. и Ферхан Хасани во 59. минута беа творци на нашиот сензационален пресврт за предност од 2:1. Во првиот дел Андреа Белоти по наше невнимание при корнер во 24. минута го отвори резултатот. За тоа каква сензација ќе беше евентуалната победа на Македонија над Италија доволно зборува фактот дека „азурите“ немаат пораз на 53-те последни свои настапи во квалификациите (39 победи и 14 ремија). Со овој, нов ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски жалеше за пропуштената можност за победа против Италија. Според него, „црвено-жолтите“ ималњ одлична можност да победат. На „Филип втори“ Македонија водеше со 2:1 до 75-тата минута. Головите на Чиро Имобиле, вториот од кој во 92-та минута, го донесоа успехот на „азурите“. – Жално е што изгубивме. Игравме против четирикратниот светски шампион, а во второто полувреме покажавме карактер и се вративме во игра, изјави Ангеловски. – Ја имавме Италија на колена, но малку се опуштивме и тие го искористија тоа, продолжи тренерот. Според него клучен момент бил пропустот на Даниел Мојсов кој имаше можност да направи 3:1. „Со овој гол ставевме крај на спорот“. – Сакам да продолжиме со напорната работа. Убеден сум дека резултатите ќе дојдат, додаде Ангеловски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финишот повторно кобен за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: