Мареј триумфира во Пекинг


Британскиот тенисер Енди Мареј го освои трофејот на АТП турнирот во Пекинг. Тој денеска во финалето го совлада Бугаринот Григор Димитров со 2-0, по сетови 6:4 и 7:6. За Мареј ова е вкупно петти во 2016 година и вкупно 40. во неговата кариера. Во главниот кинески град се одигра финалето и во женска конкуренција. Победничка на ВТА турнирот е Агњешка Радванска од Полска која во мечот за трофејот беше подобра од Јохана Конта (Велика Британија) со 2-0, по сетови 6:4 и 6:2.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј без поголеми проблеми се пласираа во четвртфиналето на АТП 1000 Мастерсот во Шангај. Првиот рекет во Светот за нешто повеќе од час со идентични 6-4 во двата сета го совлада канадскиот тенисер, Васил Посписил. Енди Мареј со идентични 2-0 по сетови 6-1 и 6-3 го совлада Французинот Лука Пуј. Ѓоковиќ во четвртфиналето ќе се сретне против Германецот Миша Зверев, додека Шкотот силите ќе ги одмери против Белгиецот Давид Гофан.
| | веќе видена | слични

Канадскиот тенисер Васек Поспишил не му беше сериозен кандидат на Новак Ѓоковиќ во 1/4 финалето од Мастерс турнирот во Шангај, но на моменти неговите потези делуваа конфузно во главата на Ѓоковиќ. Ѓоковиќ успеа во два сета со 6:4, 6:4, да го елиминира Поспишил и да се пласира во полуфиналето, но еден од потезите на Поспишил беше атрактивен, по што Ѓоковиќ можеше лесно да постигне поен, но тој ја упати топката неконтролирано кон аут линијата и тој поен му припадна на Поспишил.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, истакна дека се уште не разговарал со Борис Бекер што се однесува до соработката за следната сезона. -Ние и понатаму работиме заедно. За сега имаме план за остатокот од сезоната. За соработка во текот на следната сезона се уште е сме разговарале, истакна Ѓоковиќ на прес конференцијата по победата над Васек Поспишил и пласманот во четврфиналето на турнирот во Шангај. Дел од германските медиуми најавија дека Новак и Бекер нема да ја продолжат својата соработка, а ваквите информации се поттикнати од фактот што Бекер не е присутен во Шангај во монентов, односно дека како поддршка Новак го има Марјан Вајда. Србинот по победата на Ронал Гарос, загуби во третото коло на Вимблдон, како и во првото коло на ОИ во Рио, а потоа беше претрпе пораз и во финалето на САД Опен. Претходниот турнир во Пекинг го пропушти поради повреда, но се врати во Шангај, каде воедно е и бранител на трофејот, а утре во четврфиналето ќе се сретне со Германецот Мише Зверев.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ, кој оваа година го комплетираше гренд слемот во кариерата со трофејот од Ролан Гарос, потоа падна во мала лична и играчка криза, по што изјави дека има целосно нов пристап кон тенисот во кој не се најважни бројот на гренд слем титули или првото место на АТП листата. Сега, тој открива дека засега нема планови за 2017 година. „Сè уште работиме заедно, да... Засега планот е до крајот на сезоната, тоа што остана, индорс турнирите. Што ќе се случи следната година? Не знам, сè уште не сме зборувале за тоа“, изјави Ѓоковиќ. Бекер се приклучи на тренерскиот тим на Србинот во 2014 година, помагајќи му да дојде до шест од своите 12 гренд слем титули. Шпекулациите за нивната соработка се појавија во вториот дел на 2016, по недостатокот мотивација и повредите на Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Според дел од германските медиуми, Новак Ѓоковиќ и Борис Бекер ја прекинуваат соработката по крајот на сезоната.Борис Бекер не е со Новак Ѓоковиќ во Шангај, туку Марјан Вајда, иако тоа не мора ништо да значи, германските медиуми почнаа да пишуваат за прекин на соработката.„За 2017. ништо не сме разговарале. Не сум размислувал за тоа“ - изјави Ѓоковиќ.Вообичаено Бекер и Ѓоковиќ ја сумираат секоја сезона и потоа одлучуваат дали ќе ја продолжат соработата. Договорот на Новак со германскиот тренер трае до крајот на сезоната.Бекер и Ѓоковиќ заедно се од 2014 година, досега и двајцата изразуваа задоволство од соработката.Крајот на сезоната се ближи, па не е далеку моментот кога ќе дознаеме дали има вистина во гласините на германските медиуми дека Ѓоковиќ и Бекер ја завршуваат соработката.
| | веќе видена | слични

Жил Симон го отстрани третиот во светската АТП листа, Стен Вавринка во осминафиналето на турнирот од сериите „Мастерс“ во Шангај по победата во два сета. Французинот на најдобар можен начин ја искористи неубедливата игра на својот ривал и се наметна со 6:4, 6:4 по час и 37 минути игра. Најголемиот проблем на Вавринка дојде од големиот број неизнудени грешки при игра од форхенд што Симон намерно ја бараше. Во првиот сет шампионот од УС опен прв стигна до брејк и поведе со 3:1, но потоа два пати по ред загуби на свој сервис и Симон поведе со 5:3 по четири успешни гејма на своја сметка. Вавринка го намали заостатокот при свој сервис, но потоа Французинот го затвори делот со гејм на нула. Во вториот сет случувањата на теренот не се променија особено и 32. во светот, Симон, продолжи да го диктира темпото. Двајцата тенисери си разменија по еден брејк на стартот, но Французинот повторно оствари комфорна предност со брејк за 3:2, кој подоцна го потврди. До крајот Вавринка не најде одговор на играта на противникот и ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер во светот би можел да стави крај на својата соработка со Борис Бекер, легендарниот германски тенисер. Новак Ѓоковиќ веќе наговести дека нема никакви планови за 2017 година кога станува збор за соработката со Борис Бекер, а германските медиуми денес и вчера шпекулираа дека тие двајца ќе ја прекинат соработката. Германскиот експерт не е моментално со Новак во Шангај, туку со него е Марјан Вајда, чешки експерт. Договорот на Борис Бекер со Новак Ѓоковиќ истекува на крајот од оваа сезона, а како што пишуваат германските медиуми, соработката најверојатно нема да биде продолжена. Наскоро очекуваме некој од нив двајцата да се изјасни по ова прашање. Инаку, Новак во повеќе наврати од 2014 година, кога започна да работи со Бекер, истакна дека тој многу му помогнал пред се на психолошки план и дека со него станал вистински шампион.
| | веќе видена | слични

Борис Бекер нема да му биде тренер на Новак Ѓоковиќ од следната сезона, тврдат денеска дел од највлијателните германски медиуми кои се повикуваат на извори блиски до Германецот. Соработката меѓу двајцата започна во 2014 година, во неа светскиот рекет број еден освои многу титули меѓу кои и првата на Ролан Гарос, но годинава доживеа рана елиминација на Вимблдон и на Олимписките игри, а загуби и во финалето на Ју-Ес Опен. Шпекулациите отидоа дотаму што мораше да реагира и Ѓоковиќ кој по последниот меч во Шангај се огласи по ова прашање. – Ние се уште работиме заедно. Засега размислуваме за плановите поврзани со финишот на актуелната сезона, за следната не сме разговарале, – изјавил Ѓоковиќ кој не успеа докрај да ги сопре гласините за разделбата со Бекер.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ имаше уште едно добро издание на Мастерсот во Шангај совладувајќи го со 6-4, 6-4 Васек Поспишил од Канада со што обезбеди 1/4 финале со Германецот Миша Зверев кој во три сета со 6:7, 6:4, 6:1 го елиминира Марсел Гранољерс.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новите аудио разговори кои денеска беа објавени на „Јутуб“ на кои се слуша како глас кој наликува на бизнисменот Орце Камчев не се во доказите за ...
сите 683 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 174 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 489 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 242 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 140 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе биде ревидиран, а ...
сите 99 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 70 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мареј триумфира во Пекинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: