Какво време нé очекува оваа есен

3 копии

Овој месец ќе биде малку поврнежлив на целата територија освен во североисточниот и северозападниот дел каде не се очекуваат врнежи поголеми од просечните за тие региони. Во октомври не очекуваат просечни температури 10-14°C, но постои голема веројатност дека во врнежите на целата територија на Републиката ќе бидат под просечните вредности. Особени пониски количини на врнежи се очекуваат во западна Македонија. Просечните вредности на температурата би требало да се задржат и во месец ноември 6-9°C, а во западните планински делови се очекуваат пониски температури. Врнежите и во овој месец треба да бидат под просечните, освен во источна Македонија каде што треба да се постигнат просечните количини (50-100mm). Исто така постои веројатност во есенската сезона да се јават периоди со постудено и суво време, како и веројатност за изразени позитивни отстапувања од вообичаените средни вредности на температурата и врнежите. Не се исклучува можноста дека кон крајот на септември и почетокот на октомври да имаме ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Вообичаена количина дожд и просечни температури на воздухот не очекуваат оваа есен, прогнозираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во септември температурата на воздухот се очекува да биде во рамките на просекот, 12 до 14 Целзиусови степени во западните планински делови и нешто повисока во другите региони до 18 степени. Овој месец ќе биде малку поврнежлив на целата територија, освен во североисточниот и северозападниот дел каде не се очекуваат врнежи поголеми од просечните за тие региони. Во октомври се очекуваат просечни температури од 10 до 14 степени, но постои голема веројатност дека врнежите на целата територија ќе бидат под просечните вредности. Особени пониски количини на врнежи се очекуваат во западниот дел на Македонија. Просечните вредности на температурата би требало да се задржат и во ноември од 6 до 9 степени, а во западните планински делови се очекуваат пониски температури. Врнежите и во овој месец треба да бидат под просечните, освен во источниот дел на Македонија каде што треба да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во септември температурата на воздухот се очекува да биде во рамките на просекот, 12 до 14 Целзиусови степени во западните планински делови и нешто повисока во другите региони до 18 степени. Овој месец ќе биде малку поврнежлив на целата територија, освен во североисточниот и северозападниот дел каде не се очекуваат врнежи поголеми од просечните за тие региони. Во октомври се очекуваат просечни температури од 10 до 14 степени, но постои голема веројатност дека врнежите на целата територија ќе бидат под просечните вредности. Особени пониски количини на врнежи се очекуваат во западниот дел на Македонија. Просечните вредности на температурата би требало да се задржат и во ноември од 6 до 9 степени, а во западните планински делови се очекуваат пониски температури. Врнежите и во овој месец треба да бидат под просечните, освен во источниот дел на Македонија каде што треба да се постигнат просечните количини (50-100 мм). Постои веројатност во есенската сезона да се појават периоди со постудено и суво време, како и ...
| | веќе видена | слични

Според прогнозите кои УХМР ги превзема од Европскиот центар за Среднорочна прогноза на времето во Рединг, потврдени со анализите и методите кои се применуваат во Секторот за метеорологија, есента во Македонија ќе биде во рамки на просекот.Тримесечната прогноза за времето покажува дека просечната влажност на воздухот за периодот септември-ноември ќе изнесува од 8 до 12 степени.Вообичаена врнежлива есен е прогнозирана и оваа година, но со поголема веројатност за појава на поголеми количини на дожд во Југоисточна Македонија.Имено, до крајот на септември температурата на воздухот се очекува да биде помеѓу 12 и 14 степени целзиусови во западните планински делови, а во другите региони ќе изнесува околу 18 степени.Во октомври најавени се просечни температури помеѓу 10 и 14 степени целзиусови, но постои голема веројатност дека врнежите на целата територија ќе бидат под просечните вредности, кои со помал интензитет се очекуваат во западна Македонија.Сепак, според најавите од УХМР најниски просечни вредности се ...
| | веќе видена | слични

По дводневна принудна пауза, денеска повторно Ви ја донесуваме најточната метео информација. Денешниот ден донесува сончево време проследено со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринските степени се доста ниски и се движат од 1 до 9 степени, додека дневните максимални температури ќе се движат од 18 до 25-тиот степен. Главниот град очекува слично време со долги сончеви периоди и релативно свежо време. Утринските температури изнесуваат 5 степени, а дневниот максимум ќе се искачи до 22-риот степен. Викендот ќе донесе многу студени утра, а небото ќе биде претежно сончево со умерена облачност. Ниските температури во утринските часови ќе бидат особено изразени на повисоките места и планините. Дневните температури, пак, ќе бележат тенденција на благ раст. Од вчера и официјално календарски настапи есента, а од УХМР најавуваат дека таа ќе биде врнежлива но во рамки на просекот, додека температурите ќе се движат меѓу 8 и 12 степени целзиусови. Ваквата прогноза доаѓа од обработката на историските материјали за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 190 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 10 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Какво време нé очекува оваа есен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: