Болница во Реал, двајца фудбалери мораат на пауза


Проблеми за тренерот Зидан Двајцата фудбалери на Реал, Марсело и Касемиро ќе мораат на пауза, и Реал нема да смета на нив две до три недели. Марсело доживеа повреда на мечот со Виљареал, а тестовите покажаа дека мора да паузира, што значи дека ќе пропушти минимум три дуели. Истото важи и за Касемиро, кој се повреди на претходниот меч со Еспањол, но за разлика од Марсело, тој ќе биде на подолга пауза. Покрај нив, повреден е и Пепе. Реал Мадрид викендов гостува на Лас Палмас, потоа кај Борусија Дортмунд во ЛШ, а следниот викенд игра дома против Еибар. Нивните места во екипата, ќе ги пополнат Начо Фернандес, Хамес Родригез и Матео Ковачиќ.
| | веќе видена | слични
9 копии

Со осумте натпревари кои ќе се играат вечерва ќе започне 2.коло во фудбалската Лига на шампиони. Најголемо внимание се очекува да привлече дуелот во Дортмунд, каде кај германскиот вицепрвак Борусија гостува актуелниот европски шампион Реал Мадрид. Ова е натпревар од Ф групата во која вечерва ќе играат и Спортинг Лисабон – Легија Варшава. Во останатите три групи двојките се: Е група: Монако – Баер Леверкузен и ЦСКА Москва – Тотенхем. Г група: Лестер – Порто и Копенхаген – Клуб Бриж. Х група: Севиља – Олимпик Лион и Динамо Загреб – Јувентус. Сите натпревари ќе почнат во терминот од 20:45 часот. извор:курир
| | веќе видена | слични
4 копии

Второто коло во Лигата на шампионите ќе мине во знакот на трите дуели во кои ќе се сретнат тимови од Шпанија и Германија. Дербито в среда ќе го одиграат Атлетико Мадрид и Баерн Минхен, истиот ден Барселона ќе гостува во Менхенгладбах, а шпанско-германската пресметка ќе ја отворат Борусија Дортмунд и Реал. Спектакл се подготвува во на „Вестфален“ во Дортмунд, каде Борусија, во вторник во Лигата на шампионите, ќе го пречека мадридски Реал.  Реал гостува во Дортмунд по двете нерешени средби во Примера, со Виљареал 1-1 и Лас Палмас 2-2 и кога односите во тимот се нарушени по караницата помеѓу тренерот Зидан и најдобриот играч Кристијано Роналдо. Португалецот му замери на тренерот што на мечот со Лас Палмас го замени во 70-та минута. „Зошто толку се пишува за нешто што е нормално во еден тим. Сите играчи имаат право да се лутат. За негово добро го извадив Кристијано од игра. Ме изненадува што за тоа повеќе се пишува отколку за овој натпревар во Лигата на шампионите. Јас не сум глупав, а тој е паметен. Тука сме ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо очигледно сè уште е изреволтиран од саботниот натпревар против Лас Палмас. Португалецот беше предвремено заменет и бурно изреагира на таквата одлука на тренерот Зинедин Зидан. Дека страстите на Роналдо не се смирени може да се забележи и на последниот тренинг пред мечот од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд кој ќе се игра вечерва од 20:45 часот. Фудбалерот на Реал Мадрид во неколку наврати имаше нервозни гестикулации за време на загревањето.
| | веќе видена | слични

Денеска на програмата е второто коло од најелитното европско натпреварување, Лигата на шампионите. Од денешните натпревари во групите Е, Ф, Г и Х најголемо внимание привлекува дуелот на „Сигнал Идуна Парк“, каде што Борусија Дортмунд ќе го пречека Реал Мадрид. Бранителот на титулата ќе има тешка задача да се спротистави на екипата на Томас Тухел, која игра како во транс во последните неколку недели. Секако, поддршката од „жолтиот ѕид“ ќе биде дополнителна мотивација за „милионерите“. Реал Мадрид на последните два натпревари одигра разочарувачки, со два нерешени резултати во Примера, додека екипата од Дортмунд се наоѓа во одлична форма, постигнувајќи 20 гола на последните четири натпревари. Овие екипи досега се сретнале 10 пати, а мадриѓани ја имаат предноста со четири победи и три порази. Традицијата вели дека шпанската екипа не игра добро на гостувањата во Германија, па победиле на само четири од вкупно 29 натпревари. Сепак, формата во Лигата на Шампионите ќе биде во корист на екипата на Зидан, која не знае ...
| | веќе видена | слични

Португалецот Кристијано Роналдо, напаѓачот на Реал Мадрид, е водечкиот според бројот на постигнати голови (97) во Лигата на шампионите (ЛШ) и, доколку вечерва успее да постигне три против Борусија на гости во Дортмунд, ќе биде првиот фудбалер што стигнал до магичната бројка од 100 гола во елитното натпреварување. Но таа задача нема да биде нималку лесна, бидејќи „кралевите“ се без победа над „милионерите“ на последните пет меча во Дортмунд (три порази и две ремија).Зад Роналдо е Лионел Меси од Барса, кој досега постигна 89 гола, но тој ќе остане на таа бројка најмалку три недели поради повреда на ципите. Зад Роналдо и Меси според бројот на постигнати голови во ЛШ е „пензионираниот“ Шпанец Раул, со 76 гола.Лестер го игра првиот меч дома во ЛШ, против Порто, кој на досегашните 16 дуели на гости против англиски клубови во европска конкуренција нема ниту една победа - само две нерешени и 14 порази.
| | веќе видена | слични

Новата надеж на Спортинг Лисабон се вика Желсон Мартинс и одигра фантастично 70 минути на „Сантиаго Бернабеу“ против Реал Мадрид па го привлече вниманието на многу европски гигнати. Желсон играше толку добро против Реал Мадрид што „кралскиот“ клуб реши подобро да се запознае со неговите квалитети и испрати скаути одблизу да ги следат сите негови настапи. Медиумите пренесуваат дека скаути на многу европски гиганти ќе бидат на трибините за време на мечот меѓу Спортинг и Легија токму за да го следат младиот крилен напаѓач. Најсилен инетерес во моментов за неговиот потпис покрај Реал Мадрид покажува и Манчестер Јунајтед, а Желсон има договор со Спортинг до 2021 година, во кој има откупна клаузуа од 60 милиони евра. Желсон Мартинс има 21 година, играше за сите возрасни селектции на Португалија, а експертите се сложуваат дека може да биде идната ѕвезда на светскиот фудбал.
| | веќе видена | слични

Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо уште еднаш покажа дека е премногу нервозен овој период. По саботниот испад кога беше заменет и го опцу тренерот Зинедин Зидан, Роналдо експлодира на вчерашниот последен тренинг пред натпреварот со Борусија Дортмунд на Сигнал Идуна Парк. При загревањето, Хамес Родригез ненамерно го удри со топката во рака, а Роналдо од бес ја шутна топката. Претходно, тој имаше уште неколку слични постапки, но и безобразни коментари и навреди кон своите соиграчи и помошниот тренер на Реалкој го следеше загревањето.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан се обиде да ги смири тензиите околу себе и ѕвездата на тимот Кристијано Роналдо што изби по промената на Португалецот при изедначувањето на 2: 2 со Лас Палмас викендов. Шпанските медиуми ја поттикна сторијата, а некои од нив дури најдоа кадри од натпреварот, од кои се гледа дека Роналдо користи непристојни реплики, за да изрази разочарување. Потоа излегоа и непотврдени информации дека трикратниот носител на Златната топка се пожалил на претседателот Флорентино Перез. Природно на пресконференцијата пред натпреварот со Борусија Дортмунд во Лигата на Шампионите Зизу мораше да одговара на прашања во врска со она што се случи со Кристијано. Францускиот специјалист изјави дека е нормално за секој фудбалер да се кара, кога ќе се извади од игра. “Се е нормално”, изјави Зидан. “Не е само Кристијано – секој играч може да се кара, кога го напушта теренот. Веќе мислиме за натпреварот против Дортмунд. Ја донесов оваа одлука за доброто на фудбалерот. ” “Ништо не се сменило. Сето ова ...
| | веќе видена | слични

Денеска продолжуваат возбудувањата во Лигата на шампионите со натпреварите од второто коло во групната фаза. Вечерва од 20:45 часот е дербито „Сигнал Идуна Парк“ во Дортмунд помеѓу Борусија и Реал Мадрид во рамките од групата Ф каде што и двете екипи стартуваа со победи над Легија и Спортинг. Во продолжение проследете неколку занимливости во пресрет на германско-шпанската пресметка: -РЕАЛ НИКОГАШ НЕ ПОБЕДИЛ НА ПЕТТЕ ГОСТУВАЊА ВО ДОРТМУНД ВО ЛШ (ДВАПАТИ РЕМИ И ТРИ ПОРАЗИ И ТОА ВО ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ СРЕДБИ). -ПОСЛЕДНИТЕ ШЕСТ ГОЛОВИ ЗА ДОРТМУНД ПРОТИВ РЕАЛ ГИ РЕАЛИЗИРАА РОБЕРТ ЛЕВАНДОВСКИ И МАРКО РОЈС. -„МИЛИОНЕРИТЕ“ ТРИУМФИРАШЕ НА СЕДУМ ОД ПОСЛЕДНИТЕ ДЕВЕТ ДОМАШНИ МЕЧЕВИ ВО ГРУПИТЕ НА ЛШ, А САМО ЕДНАШ НЕ ПОСТИГНАЛ ГОЛ, ВО ПОРАЗОТ ОД АРСЕНАЛ (0:2) ВО 2013. ГОДИНА. -„КРАЛЕВИТЕ“ НЕ ПРЕТРПЕЛЕ ПОРАЗ ВО 22 НАТПРЕВАРИТЕ ВО ГРУПИТЕ ОД ЛШ (18 ПОБЕДИ, ЧЕТИРИ ПАТИ НЕРЕШЕНО), УШТЕ ОД НОЕМВРИ 2012 ГОД. ТОКМУ ОД БОРУСИЈА (Д). -КРИСТИЈАНО РОНАЛДО ПОСТИГНА ДВА ГОЛОВИ ДИРЕКТНО ОД СЛОБОДЕН УДАР ВО ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ДУЕЛИ ВО ЛИГАТА ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 339 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

– Скандалите на ДУИ се континуирани, но во македонското општество тие се заштитени како бели мечки, претходно од ВМРО, а сега од СДСМ. Сепак сметам дека крајот ...
сите 112 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болница во Реал, двајца фудбалери мораат на пауза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: