Пахор: Македонија и Грција да го применат словенечко-хрватскиот модел

Македонија и Грција би можеле да го применат искуството на Словенија и на Хрватска кои начелно ги решиле своите отворени прашања пред влезот на Загреб во ЕУ. Ова го изјави словенечкиот претседател, Борут Пахор, во Њујорк, по средбата со еврокомесарот Македонија и Грција би можеле да го применат искуството на Словенија и на Хрватска кои начелно ги решиле своите отворени прашања пред влезот на Загреб во Европската унија. Ова вчера го изјави словенечкиот претседател, Борут Пахор, во Њујорк, по средбата со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Пахор притоа искажал став дека за да се постигне решение на спорот за името е потребе компомис. „Словенија е пријател на Македонија и се обидува да и помогне, но при тоа сме отворени и мислиме дека без компромис и прилагодливост на Македонија, спорот нема да може да се реши. На компромис мора да биде подготвена и грчката страна.“, изјави Пахор за словенечките медиуми. Пахор кој средбата со Хан ја имаше во рамки на Генералното собрание на ОН вели дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со оглед на важноста и огромниот (оправдан) интерес за датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ и отворањето на нова „пандорина кутија“ за која пишував ...
сите 1121 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 333 | | | веќе видена

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф ...
сите 141 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пахор: Македонија и Грција да го применат словенечко-хрватскиот модел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: