Мората и Роналдо му донесоа драматична победа на Реал, историски момент за Лестер


2 копии

Алваро Мората и Кристијано Роналдо му донесоа драматична победа од 2:1 на Реал Мадрид против Спортинг во првото коло од фазата на групи на Лигата на шампиони. На „Сантјаго Бернабеу“, португалскиот тим водеше до 1:0 од 48. минута со голот на Бруно Сезар, но во 89. минута првин Роналдо израмни, а потоа во 95. минута Мората му донесе три бода на актуелниот европски шампион. Во Бриж, Лестер го совлада истоимениот тим со 3:0 за прва победа во Лигата на шампиони во историјата на „лисиците“, кои сезонава дебитираат во натпреварувањето. Ријад Марез беше двоен стрелец за англискиот првак, а еден гол додаде Марк Олбрајтон. Борусија Дортмунд славеше со убедливи 6:0 на гостувањето во Полска против Легија, а убедлив беше и Манчестер Сити, кој во одложениот меч од вчера ја совлада Борусија Менхенгладбах со 4:0. Монако приреди мало изненадување со победата од 2:1 на гостувањето против Тотенхем. Немаше голови во Торино на средбата Јувентус-Севилја. Останати резултати: Лион-Динамо Загреб 3:0, Баер Леверкузен-ЦСКА Москва 2:2, ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот фудбалер, Кристијано Роналдо повторно се најде во центарот на вниманието. Реал Мадрид во рамките од ЛШ, славеше во првото коло против Спортинг со 2:1, а Роналдо по мечот замина во соблекувалната на противничката екипа за да ја искористи приликата да се фотографира со своите пријатели од Спортинг, Вилијам Карвалјо и Силва. Како што се случува и обично, оваа фотографија предизвика бројни контраверзии. На, неговиот долен веш е забележан еден ситен детал, бројот седум, кој на Роналдо му е очигледно посебен па одлучил да го поседува и на ова место.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реал Мадрид на доста среќен и драматичен начин избегна пораз од Спортинг Лисабон на премиерата од новата сезона во Лигата на шампионите, но покрај значајните три бода за составот на Зинедин Зидан, крајот на овој меч донесе и еден неверојатен податок поврзан за скромниот и неуморниот играч од средниот ред на „кралевите“. Станува збор за бразилскиот играч за врска Касемиро, фудбалер кој верувале или не е единствениот во составот на Реал кој се уште ја нема почувствувано горчината на поразот кога се во прашање натпреварите одиграни на „Сантијаго Бернабеу“ (не сметајќи ги Асенсио и Маријано кои својот прв натпревар го одиграа на стартот на оваа сезона). Касемиро го имаше своето деби пред домашните навивачи на Реал во 2013 година, а оттогаш на 31 одигран натпревар на „Бернабеу“ не само што не знае за пораз, туку има нестварна статистика која го прави клучен фактор за неосвоивоста на стадионот на „кралевите“ кога тој е во составот. Имено, Касемиро има одиграно точно 31 натпревар како домаќин претставувајќи го Реал ...
| | веќе видена | слични

Головите кои се постигнуваат длабоко во судиското надополнување, секогаш носат возбуда, и неизмерна радост, посебно ако се работи за победа на тимот за кој навивате. Таков беше случајот со Реал Мадрид во првото коло од ЛШ, кога Мадриѓаните мораа да се вадат од негатива против Спортинг на „Сантијаго Бернабеу“, откако гостите први поведоа, па на пресврт се чекаше се до самиот финиш на средбата. Реал Мадрид во новата ЛШ сезона влезе како актуелен шампион и бранител на трофејот, но среќата во последните мигови од средбата, донесе и тага во фамилијата на еден навивач на Реал. Фан на Реал од преголема возбуда по голот на Мората во самиот финиш на средбата, придонел до колабирање, и нешто подоцна поради срцев удар, навивачите на „Кралевите“ починал по драматичната и инфаркт завршница. Прво Кристијано Роналдо во 89 минута изедначни на 1:1, за Мората пред самиот судиски свиреж, со прекрасен гол на глава, им донесе победа на Реал, по што заврши еден навивачки живот ненадејки. Починатото лице натпреварот го следел во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дека е вистински професионалец, Роналдо покажа со погодокот кој го постигна во 89. минута, но португалскиот интернационалец одби да се израдува иако по 50 обиди, успеа да постигне погодок од слободен удар Бранителот на тронот, тимот на Реал (М), забележа среќна победа од 2:1 над португалскиот претставник Спортинг од Лисабон, и со три освоени бода ја старуваше авантурата во групната фаза од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Дуелот против "зелено-белите" имаше многу поголемо значење за најголемата ѕвезда во дресот на "кралскиот клуб", Кристијано Роналдо, кој својата блескава кариера ја започна токму во дресот на Спортинг од Лисабон. Дека е вистински професионалец, Роналдо покажа со погодокот кој го постигна во 89. минута, но португалскиот интернационалец одби да се израдува иако по 50 обиди, успеа да постигне погодок од слободен удар. Овој натпревар мора да ни послужи како пример дека не смееме да имаме лош стар затоа што противникот ќе не прегази, а ние тоа не го сакаме. Сакаме да ...
| | веќе видена | слични

Бранителот на европската фудбалска титула, Реал Мадрид, со многу среќа и со два гола пред крајот на средбата, на Роналдо во 89-та и на Мората во 94-та минута, направи пресврт и го совлада Спортинг со 2-1, во 1-то коло од Лигата на шампионите.Роналдо конечно постигна гол од слободен удар откако претходно тоа не му успеа во 43 обиди по ред. За него тоа беше 12-ти гол од слободен удар, вкупно 94-ти во ЛШ (води пред Лионел Меси, кој има 86 гола), 79-ти на 76 меча за Реал М.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат шпанските медиуми, Кристијано Роналдо одбил да потпише нов договор кој му бил понуден од управата на Реал Мадрид. Актуелниот договор на Португалецот со мадридскиот клуб му истекува во 2018-та година, што значи дека „Кралскиот клуб“ наскоро би можел да се најде во незгодна ситуација. Имено, доколку Роналдо не го продолжи наскоро договорот, веќе идното лето Реал ќе треба да го продаде ако сака да заработи нешто од неговиот трансфер. Сепак, се очекува договорот наскоро да биде потпишан, а главниот проблем бил околу времетраењето на договорот. Имено, Роналдо инсистирал да биде потпишан петогодишен договор, а управата на Реал Мадрид, со оглед на тоа што Роналдо има 31-година, му нудела четиригодишен договор, нешто поради кое не се согласувал Португалецот. Сега, во една таква ситуација, веројатно на Реал не им преостанува ништо друго освен позитивно да одговорат на барањата на својата прва ѕвезда, затоа што сигурно е дека ќе треба да се соочат со огромниот бес на навивачите на Роналдо го ...
| | веќе видена | слични

Португалецот својата навика да се слика по долна облека ја продолжи и по мечот со Спортинг Лисабон во ЛШ, откако влезе во гостинската соблекувална и позираше со репрезентативните колеги Силва и Караваљо. Можеби само сакаше да ја рекламира неговата линија на долна облека „CR7“ или можеби сакаше да ги заинтригира девојките со фотографија од меѓуножјето…
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид успеа со доста мака да победи на првиот меч против Спортинг Лисабон во Лигата на шампионите. Бранителот на трофејот во самиот финиш постигна два погодоци, го сврте резултатот и дојде до првите три бода во групата Ф во која се уште Борусија Дортмунд и Легија од Варшава. Првиот гол со кој Реал дојде до 1-1 беше дело на Кристијано Роналдо од слободен удар со што постави нов рекорд во најелитното натпреварување. Имено ова за него беше 12 погодок од слободен удар со што го мина легендарниот ас на Јувентус, Алесандро Дел Пјеро. Третото место на оваа листа го зазема Бразилецот, Жунињо Пернамбукано кој своевремено го носеше дресот на Лион.
| | веќе видена | слични
11 копии

Со двата гола во завршните минути од натпреварот актуелниот европски првак Реал Мадрид го победи Спортинг Лисабон со 2-1, во натпревар од 1. коло на групната фаза во Лигата на шампионите. На средбата во Мадрид, иако гостите од Португалија имаа предност од 47. минута по голот на Бруно Цезар, сепак „кралевите“ во завршницата направија комплетен резултатски пресврт. Kристијано Роналдо со гол од слободен удар во 89. минута израмни на 1-1, а во четвртата минута од судиското дополнување Алваро Мората му донесе победа на Реал. - Kога играш за Реал Мадрид никогаш натпреварот не е завршен. Ние секогаш веруваме дека можеме да победиме, дури и кога е невозможно. Знаев дека Родригез таму ќе центрира и отидов со цела сила на таа топка со глава. Фудбалот не е секогаш реален. Не знам дали заслуживме да победиме, но за нас е важно да бидеме победници во групата и затоа ова е голем чекор кон целта. Заради вакви вечери се вратив во Мадрид и верувам дека ќе успеам да се наметнам - рече Мората. Пред две сезони Алваро Мората со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мората и Роналдо му донесоа драматична победа на Реал, историски момент за Лестер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: