Жбогар: Македонија да биде ригорозна во реформите спроведени со европски пари

3 копии

Maкедонија сериозно да ја сфати препораката од Европскиот ревизорски суд за евентуално намалување или укинување на европските пари за Македонија, вели во интервју за Алсат-М , новиот евроамбасадор Самуел Жбогар. Тој порачува земјата да биде ригорозна во реформите кои се спроведуваат со пари од европските фондови. „Сè е поврзано со начинот на кој се трошат парите од европските фондови. Пред неколку месеци ние комисија повлековме дел од парите наменети за Македонија бидејќи некои од реформите не беа направени, едноставно проектите не беа готови. Има рокови за подготовка на проектите и ако тие не се испочитуваат, ние треба да ги пренасочиме тие пари на друго место“, вели Самуел Жбогар, евроамбасадор во Македонија.
| | веќе видена | слични

Изборите се предуслов за идната влада и сите политички лидери да работат на владеењето на правото, да продолжат со поддршка на работата на СЈО, да продолжат со исполнување на ЕУ агендата, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар. „Тие се предуслов за сите заедно да се фокусираме на овие прашања. Она што мислам дека би требало да биде фокус на идната влада по изборите е обнова на националното единство. Поларизацијата која ја гледаме навистина не помага на државата ниту на народот“, вели Жбогар во интервју за МРТ.Евроамбасадорот, во друго интервју, за Алсат-М, пак, порачува Македонијасериозно да ја сфати препораката од Европскиот ревизорски суд за евентуално намалување или укинување на европските пари за Македонија.Според него, земјата треба да биде ригорозна во реформите кои се спроведуваат со пари од европските фондови.„Сè е поврзано со начинот на кој се трошат парите од европските фондови. Пред неколку месеци ние како Европска комисија повлековме дел од парите наменети за Македонија, бидејќи некои од реформите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жбогар: Македонија да биде ригорозна во реформите спроведени со европски пари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: