Средба Димитриев – Жбогар

– Беше потенцирана стратешката определба за членство на Република Македонија во Европската Унија, при што соговорниците ја афирмираа заложбата за продолжување на заедничката соработка која е од значење за реализација на европските интеграции на нашата земја, стои во соопштението. Премиерот за спроведување на изборите Димитриев изрази благодарност за соработката со ЕУ во реализацијата на реформите кои се значајни за унапредување на стандардите во сите општествени сфери, се посочува во соопштението. Тој ја истакна и посветеноста на Владата за спроведување на фер, кредибилни и демократски избори како единствено решение за политичката криза. Од негова страна беше акцентирана и посветеноста на Владата за реализација на програмата и проектите кои имаат реална корист за сите граѓани. Шефот на Делегацијата Жбогар истакна дека ЕУ и понатаму ќе продолжи да дава поддршка во реализацијата на реформите во Македонија. Двете страни, се наведува во соопштението, ја изразија и значајноста на спроведувањето на акцискиот план ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски оствари средба со новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. „На средбата се разговараше за напредокот во евроинтегративниот процес на Република Македонија. Во тој контекст, беа истакнати очекувањата за спроведување фер и демократски избори, како основа за интензивирање на реформскиот процес во Република Македонија на патот кон ЕУ. Воедно, разговараа и за справувањето со мигрантско-бегалската криза и европската помош во таа насока, што претставува заеднички интерес“, соопштија од кабинетот на министерот. Амбасадорот Жбогар рекол дека Европската Унија и понатаму ќе продолжи со својата поддршка во процесот на пристапување на Република Македонја во Европската Унија. Во рамки на средбата, министерот Попоски му посакал успешна дипломатска мисија на амбасадорот Жбогар во Република Македонија.
| | веќе видена | слични
7 копии

Актуелната политичка состојба во земјата, активностите поврзани со организацијата на претстојните парламентарни избори, итните реформски приоритети и ИПА фондовите, беа дел од темите за кои се дискутираше денеска во Брисел вицепремиерот задолжен за европски прашања Арбр Адеми и генералниот директор на Директоратот за проширување и соседска политика на ЕК Кристијан Даниелсон. Како што соопштуваат од Секретаријатот за европските прашања, во однос на политичката состојба, вицепремиерот Адеми се осврнал на обврските кои произлегуваат од договорот од 20 јули. Двајцата соговорници констатирале дека оценката на политичките лидери дека се исполнети условите за организација на парламентарните избори е позитивен исчекор, но оти во претстојниот период потребно е да се вложат напори да се организираат демократски, кредибилни и инклузивни избори чии резултати ќе бидат широко прифатени. Од аспект на Итните реформски приоритети, Адеми нагласил дека е потребно да се продолжи со реaлизација на предвидените мерки и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на работната посета во Брисел, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Арбр Адеми, оствари средба и со генералниот директор на Директоратот за проширување и соседска политика на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, при што двајцата се заложија, меѓудругото, и за понатамошна поддршка на Специјалното јано обвинителство. Актуелната политичка состојба во земјата, активностите поврзани со организацијата на претстојните парламентарни избори, Итните реформски приоритети и ИПА фондовите, беа дел од темите за кои се дискутираше за време на средбата. „Во однос на политичката состојба, вицепремиерот Адеми се осврна на обврските кои произлегуваат од договорот од 20 Јули, притоа двајцата соговорници констатираа дека оценката на политичките лидери дека се исполнети условите за организација на парламентарните избори, е позитивен исчекор. Во претстојниот период потребно е да се вложат напори да се организираат демократски, кредибилни и инклузивни избори чии резултати ќе бидат широко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопштуваат од Секретаријатот за европските прашања, во однос на политичката состојба, вицепремиерот Адеми се осврнал на обврските кои произлегуваат од договорот од 20 јули. Двајцата соговорници констатирале дека оценката на политичките лидери дека се исполнети условите за организација на парламентарните избори е позитивен исчекор, но оти во претстојниот период потребно е да се вложат напори да се организираат демократски, кредибилни и инклузивни избори чии резултати ќе бидат широко прифатени. Од аспект на Итните реформски приоритети, Адеми нагласил дека е потребно да се продолжи со реaлизација на предвидените мерки и активности, имајќи предвид дека станува збор за области кои се од суштинско значење за реформите поврзани со процесот на европска интеграција на земјата. Тој исто така нагласил дека останува посветеноста за целосна имплементација на Охридскиот рамковен договор, кој претставува камен темелник за натамошно унапредување на меѓуетничките односи и соживотот во земјата. Соговорниците се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На средбата Попоски и Жбогар разговарале за напредокот во евроинтегративниот процес на Република Македонија. Во тој контекст биле истакнати очекувањата за спроведување фер и демократски избори, како основа за интензивирање на реформскиот процес во Република Македонија на патот кон ЕУ. Се разговарало и за справувањето со мигрантско-бегалската криза и европската помош во таа насока, што претставува заеднички интерес. Амбасадорот Жбогар истакнал дека Европската Унија и понатаму ќе продолжи со својата поддршка во процесот на пристапување на Република Македонја во Европската Унија. Во рамки на средбата, министерот Попоски му посакал успешна дипломатска мисија на амбасадорот Жбогар во Република Македонија. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски имаше средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар, соопшти денеска МНР. На средбата Попоски и Жбогар разговарале за напредокот во евроинтегративниот процес на Република Македонија. Во тој контекст биле истакнати очекувањата за спроведување фер и демократски избори, како основа за интензивирање на реформскиот процес во Република Македонија на патот кон ЕУ. Се разговарало и за справувањето со мигрантскобегалската криза и европската помош во таа насока, што претставува заеднички интерес. Амбасадорот Жбогар истакнал дека Европската Унија и понатаму ќе продолжи со својата поддршка во процесот на пристапување на Република Македонја во Европската Унија.
| | веќе видена | слични
7 копии

Maкедонија сериозно да ја сфати препораката од Европскиот ревизорски суд за евентуално намалување или укинување на европските пари за Македонија, вели во екслузивно интервју за Алсат-М, новиот евроамбасадор Самуел Жбогар.Тој порачува земјата да биде ригорозна во реформите кои се спроведуваат со пари од европските фондови. „Сe е поврзано со начинот на кој се трошат парите од европските фондови. Пред неколку месеци ние повлековме дел од парите наменети за Македонија бидејќи некои од реформите не беа направени, едноставно проектите не беа готови. Има рокови за подготовка на проектите и ако тие не се испочитуваат, ние треба да ги пренасочиме тие пари на друго место“, вели Самуел Жбогар, евроамбасадор во Македонија. Бавното спроведување на реформите во судството, слободата на медиумите и боажрбата против корупцијата се дел од причините за укинување на парите од ИПА фондовите. Досега вкупната сума на откажани проекти е 27,5 милиони евра – пари кои требаше да се инвестираат железничка инфрструктура, унапредување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Арбр Адеми, престојува во работна посета на Брисел и оствари средба со директорот за Западен Балкан во рамките на Директоратот за проширување и соседска политика, Геновева Руиз Калавера. На средбата, вицепремиерот Адеми информираше за актуелната политичка состојба во земјата при што се осврна на клучните активности реализирани изминатиот период согласно обврските кои произлегуваат од Политичкиот договор. Притоа особено ја истакна важноста за организирање на демократски и кредибилни парламентарни избори чии резултати ќе бидат широко прифатени, соопштија од неговиот кабинет. Адеми рекол дека останува посветеноста на Владата и за исполнување на обврските кои произлегуваат од Итните реформски приоритети имајќи ја предвид нивната важност за европската перспектива на земјата. Соговорниците, за време на состанокот особено се осврнаа на предизвиците и можностите за поефикасно планирање и искористување на поддршката која се обезбедува преку ИПА фондовите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за европски прашања Арбр Адеми престојува во работна посета на Брисел каде што имаше средба со Геновева Руиз Калавера, директорката за Западен Балкан во рамките на Директоратот за проширување и соседска политика. Вицепремиерот за европски прашања Арбр Адеми престојува во работна посета на Брисел каде што имаше средба со Геновева Руиз Калавера, директорката за Западен Балкан во рамките на Директоратот за проширување и соседска политика.На средбата, информираат од СЕП, вицепремиерот Адеми зборуваше за актуелната политичка состојба во земјата при што се осврна на клучните активности реализирани изминатиот период согласно обврските кои произлегуваат од Политичкиот договор. Притоа особено ја истакна важноста за организирање на демократски и кредибилни парламентарни избори чии резултати ќе бидат широко прифатени.Тој, исто така, истакна дека останува посветеноста на Владата за исполнување на обврските кои произлегуваат од Итните реформски приоритети, имајќи ја предвид нивната важност за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Димитриев – Жбогар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: