Скок на македонските тенисери на најновата АТП листа


Сите македонски тениски асови забележаа напредок во двете конкуренции на најновата АТП ранг листа која денеска беше објавена. Во поединечна конкуренција Томислав Јотовски напредуваше девет позиции (778 место на светот), Димитар Грабул шест (1001), Стефан Мицов и Гораз Србљак рипнаа 33 позиции и сега со два поени се на делба на 1635 место, а 28 чекори нанапред отиде и 17-годишниот Бојан Јанкуловски (1957). Што се однесува во двојки, Јотовски е 544 (напредок од шест места), ветеранот Предраг Русевски е 1394 (скок од 2 места) и Мицов е 1719 со вкупно шест освоени поени. Во однос на најдобрата десетка во сингл, „табелата“ е следна: Ѓоковиќ, Мари, Вавринка, Надал, Нишикори, Раониќ, Федерер, Монфис, Бердих и Тим.
| | веќе видена | слични

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во 1/2 финалето на фјучрсот во Добрич, Бугарија. Таа денеска во четвртфиналето за 64 минути ја победи Лаура Шедер од Германија. Третата носителка Ѓорческа победи со 6:2 и 6:2 во сетови. Утре во полуфиналето нашата тенисерка ќе игра против првата носителка Изабела Шиникова од Бугарија која со 6:4 и 6:2 денеска ја победи Кристина Ене од Романија. Ѓорческа со Шиникова (први носителки) попладнево играат во полуфиналето на турнирот во двојки против Катерина Крамперова (Чешка) и Паола Ормаечеа (Аргентина).
| | веќе видена | слични
5 копии

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на фјучрсот во бугарскиот град Добрич. Ѓорческа денеска во мечот од четвртфиналето ја победи Лаура Шедер од Германија, инаку третата носителка на турнирот, и тоа во меч кој траеше за 64 минути со 2:0 по сетови со идентични 6:2 и 6:2. Утре во полуфиналето нашата тенисерка ќе игра против првата носителка Изабела Шиникова од Бугарија која со 6:4 и 6:2 денеска ја победи Кристина Ене од Романија. Ѓорческа со Шиникова (први носителки) попладнево играат во полуфиналето на турнирот во двојки против Катерина Крамперова (Чешка) и Паола Ормаечеа (Аргентина).
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрата македонска тенисерка обезбеди ново дубл финале на меѓународните натпреварувања… Лина Ѓорческа денеска на главниот турнир во Добрич (Бугарија, 25.000 долари) заедно со Изабела Шиникова како први носителки во полуфинлето со резултат 2:0 по сетови 6:3 и 6:3 ги совладаа третите носителки Крамперова (Чешка) и Ормаечеа (Аргентина). За трофејот ќе се соочат со германско-норвешката комбинација Шнедер-Стоке. Ѓорческа исто така се пласираше и во полуфиналето во сингл конкуренцијата, како трета носителка со 6:2 и 6:2 ја совлада Шнедер, а интересно е тоа што за влез во финалето ќе игра против нејзината партнерка Шиникова која е прва носителка. Во второто полуфинале ќе играат Норвежанката Стоке и претставничката од Лихтенштајн, Вон Дајхман.
| | веќе видена | слични

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа заедно со својата партнерка Изабела Шиникова од Бугарија се пласираа во финале на турнирот во ДобричОткако утрово забележа победа во сингл и се избори за полуфинале, Лина Ѓорческа попладнево продолжи со добрите настапи.Македонката заедно со својата партнерка од Бугарија, Изабела Шиникова како први носителки славеа над Катерина Крамперова (Чешка) и Паула Ормачеа (Аргентина) со 2-0 во сетови (6-3, 6-3) и ќе се борат за трофеј.Тие во финалето ќе се сретнат со Лаура Шедер (Германија) и Мелани Стоке (Норвешка).
| | веќе видена | слични

Најквалитетната македонска тенисерка, Лина Ѓорческа продолжи со своите добри настапи во двете конкуренции на силниот фјучерс кој се игра во соседна Бугарија, во Добрич на „Идиза Купот“. Ѓорческа прво беше успешна во сингл каде за еден час ја среди Германката, Лаура Шедер на која и препушти само четири гејма (6-2, 6-2), победа со која обезбеди полуфинале на овој турнир кој се игра на земјена подлога за вредност од 25.000 американски долари. Потоа 22-годишната Македонка со нејзината партнерка Изабела Шиникова како први носителки ги победија Катерина Крамперова (Чешка) и Аргентинката, Паула Ормачеа (6-3,6-3)со што се пласираа во финалето каде ќе играат против гореспоменатата Шедер и Мелани Стоке. Ова е секако добра можност за Лина да дојде до петтиот пехар во дубл во 2016 година, трет на фјучерс кој се игра за 25.000 долари по Штутгарт и Торино. Во сингл пак Ѓорческа ќе треба да ги одмери силите токму со својата партнерка Шиникова која е прва носителка во Добрич.
| | веќе видена | слични

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжува со одлични настапи на фјучерсот во Добрич, Бугарија вреден 25.000 долари.Ѓорчевска денеска со 6-2 и 6-2 убедливо ја совлада Лаура Шридер. Вистински предизвик ја очекува во полуфиналето каде што ќе игра против бугарската тенисерка Изабела Шиникова која е прва носителка на турнирот.
| | веќе видена | слични

Лина Ѓорческа ќе игра во полуфиналето на ИТФ фјучерсот, со награден фонд од 25.000 долари во Добрич, по убедливата победа против Германката Лаура Шридер. Нашата најдобра тенисерка славеше со 6-2, 6-2 и за финале ќе мора да ја победи првата носителка и топ-фаворитка Изабела Шиникова од Бугарија. Интересно е што токму тие две се партнерки во игра на двојки и ќе играат заедно во полуфиналето на турнирот во Добрич.
| | веќе видена | слични

Нашата најдобра тенисерка, продолжува со доминацијата на ИТФ фјучерсот во Добрич, кој е вреден 25 илјади долари. По двете убедливи победи, Лина имаше фантастично издание и во четвртфиналето против Лаура Шедер. Ѓорческа триумфираше со 2:0, односно 6:2 и 6:2, во двата сета, по што си обезбеди пласман во полуфиналето на турнирот во Бугарија. Со овој триумф, Лина е на чекор од уште едно големо финале, а нејзин противник во утрешното полуфинале е Бугарката Изабела Шиникова.
| | веќе видена | слични

Лина Ѓорческа продолжи со доминантните игри на ИТФ фјучерсот во Добрич вреден 25.000 долари, па по двете сигурни победи во кои беше максимална без да загуби ниту еден сет, најдобрата македонска тенисерка имаше уште поубедливо издание во четвртфиналето. Младата тетовчанка и одржа лекција на Лаура Шедер, а високиот триумф од 6:2, 6:2 во двата сета и донесе пласман во полуфиналето на турнирот во Бугарија. На овој начин, Ѓорческа стигна повторно на само една пречка од нов пласман во големо финале на фјучрс турнирите, а нејзина противничка во утрешното полуфинале ќе биде првата носителка во Добрич и нејзината партнерка во игра на двојки, Бугарката Изабела Шиникова.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 45 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 173 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн.Соговорниците се согласија дека ...
сите 231 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скок на македонските тенисери на најновата АТП листа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: