Два последователни земјотреса почувствувани во Скопје


3 копии

Два последователни земјотреса вечерва околу 19 часот и 53 минути повторно го потресоа Скопје и околината.Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека првиот земјотрес бил со магнитуда од 2.4, а вториот од 4 степени според Рихтеровата скала. Почувствувани се во Скопје и околината со интензитет на првиот од III степени и на вториот од VI степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот и на овие земјотреси бил во источниот дел на скопското епицентрално подрачје.Претходно, земјотреси со магнитуди од 2,3 и 3,7 степени според Рихтеровата скала го потресоа Скопје денеска во 11.50 минути и во 14.19 минути.Денешните четири земјотреси се дел од серијата потреси што го погодија Скопје и околината во изминатите два дена.Сизмолошката опсерваторија при ПМФ информира дека во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 12 земјотреси. Најсилниот земјотрес беше почувствуван вчера во 15:10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри ...
| | веќе видена | слични

Главниот град на Македониј пред пет дена го погоди силен земјотрес, кој ги преплаши граѓаните, но и оние кои во тоа време воделе емисии во живо на ТВ. Порталите во регионот објавија компилација од реакциите на македонските водителки, а видеото погледнете го
| | веќе видена | слични
11 копии

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје. Земјотресот се во четири часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
15 копии

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
27 копии

Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје. Овој земјотрес се случи во 04 часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрово во 04.55 часот во Скопје и околината беше почувствуван послаб земјотрес од 1,6 според Рихтерова скала, а со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, го регистрира земјотресот во источниот дел на скопското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Синоќа нешто пред полноќ Скопје било погодено од земјотрес со јачина од 2.1 степени според Рихтер, на епицентрално подрачје кај Смиљковското езеро. Потресот бил регистриран во 23 и 40. Инаку Скопје и утрово го здрма земјотрес со јачина од 1.6 степени според рихтер. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје. Земјотресот се случи во 4 часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични

Земјотресот утрово се почуствувал во четири часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6 степени.Истиот бил почувствуван во Скопје и околината со интензитет од 3.0 степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтер е почувствуван во 4:55 минути во Скопје и околината, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според институтот, епицентарот бил во источниот дел од скопското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Таткото на двете деца кои живеат во станот во ТЦ „Скопјанка“ каде беа пронајдени искористените пелени, кои беа причина за евакуација на целата зграда, досега ...
сите 169 | | | веќе видена

Делегација предводена од премиерот Зоран Заев синоќа беше во официјална посета на Белата куќа каде имаше средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс. ...
сите 191 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 125 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 145 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Два последователни земјотреса почувствувани во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: