Претседателот Иванов на прием кај поглаварот на ИВЗ по повод Курбан-бајрам

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во понеделник присуствуваше на приемот по повод верскиот празник Курбан-бајрам, на покана на поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи. Честитајќи го празникот, претседателот Иванов изрази очекување дека припадниците на исламската верска заедница, како нераскинлив дел од македонското општество, и понатаму ќе бидат активни чинители во градењето на соживот во Република Македонија. Mакедонскиот претседател со своето традиционално присуството на прославите на муслиманските празници и средбите со претставниците на ИВЗ, испраќа пораки дека меѓуверското и меѓурелигиското почитување е наша заедничка цел која единствено може да донесе просперитетна иднина и благосостојба за сите граѓани на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 157 | | | веќе видена

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е против македонските национални интереси, против македонската држава. Тој е „диво месо“ ...
сите 87 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 96 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов на прием кај поглаварот на ИВЗ по повод Курбан-бајрам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: