Шербеџија: Одамна сакав да го снимам филмот „Ослободувањето на Скопје“


2 копии

Одамна сакав да го снимам филмот „Ослободувањето на Скопје“, изјави во недела на прес конференција режисерот Раде Шербеџија, а по повод македонската премиера на филмот со кој беше отворено 37. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Филмот е македонско-хрватско-финска копродукција, а финансиски е поддржан од Европскиот филмски фонд за копродукции „Еуроимаж“. „Неколку пати бевме одбиени од фондовите, тоа едноставно се случува, но конечно добивме „ветер во грб“ од Европскиот филмски фонд за копродукции „Еуроимаж“, при што го добивме најголемиот просек за сценариото и максималниот износ“, вели Шербеџија. Тој рече дека него пред сѐ го интересирала приказната за детето, неговата судбина и поврзаноста на сето тоа во актуелниот контекст кога сите сведочиме на илјадници детски судбини, кои во денешно време време се соочени со војни и уништувања. „Не е доволна причина некој да изрежира филм само затоа што сака да го оствари својот сон, основното прашање за филмскиот режисер е зошто го правиш тоа и каква порака сакаш да ...
| | веќе видена | слични

“Ослободување на Скопје“ ми беше сон, истакна Раде Шербеџија за филмот кој го режираше заедно со својот син Данило Шербеџија. Во интервјуто за24 вести, тој зборува за процесот на изработка на филмот, со чија што македонска премиера се отвори овогодинешното издание на филмскиот фестивал “Браќа Манаки“.
| | веќе видена | слични

37-мото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ беше отворено со премиера5та на филмот „Ослободувањето на Скопје“, во македонско-хрватско-финска копродукција. По битолската премиера, екипата на филмот на прес конференција ги сподели впечатоците од премиерата и дел од деталите за снимањето на филмот. Филмската екипа на „Ослободување на Скопје“ на прес конференцијата на која присуствуваа Раде и Данило Шербеџија, продуцентите Роберт Насков и Горјан Тозија, финскиот копродуцент Арто Халонен, како и актерите Луција Шербеџија, Силвија Стојановска, Мико Ноусаинен, Петар Мирчевски и 11-годишниот актерски талент Давид Тодосовски, објаснија како течел процесот на снимање на филмот, кој во поголемиот дел е работен во Битола. Шербеџија истакна дека одамна сакал да го направи овој филм, во кој пред сѐ го интересирала приказната на детето, неговата судбина и поврзаноста на тој лик со денешниот актуелен контекст за илјадници несреќни детски судбини во војните. .„Два-три пати бевме одбиени од фондовите, тоа едноставно се ...
| | веќе видена | слични

Тозија за филмот ,,Ослободување на Скопје,, рече дека ги има истите параметри кои што филмовите вообичаено го имаат, но филмот немало да се случи ако Шербеџија не бил близок со министерката за култура и поранешниот премиер. Поранешниот директор на филмскиот фонд на Македонија, Дарко Башески за ова вели дека Тозија аплицирал, но тоа го направил лично наместо преку фирма како што налага законот.
| | веќе видена | слични

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шербеџија: Одамна сакав да го снимам филмот „Ослободувањето на Скопје“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: