Аманетот на Мајка Тереза е да го чуваме македонскиот модел на соживот


2 копии

- Мајка Тереза им служеше на сите оние кои страдаат, им даваше надеж на безнадежните и сила на исцрпените. Таа вдоми илјадници сираци и усреќи илјадници семејства. Со Редот на милосрдието, Мајка Тереза спаси милиони животи и ја врати свеста за вредноста на човечкиот живот за неотуѓивото човечко достоинство. И постојано потсетуваше дека светот не е гладен само за леб, туку уште повеќе за љубов, за признавање, за почитување. Со сето тоа, Мајка Тереза си изгради жив споменик, потраен и повеличествен од сите наши споменици. Ова го истакна претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денешната понтификална миса - централен настан организиран во рамки на татковинската прослава по повод прогласувањето на Мајка Тереза за Светица. Осврнувајќи се на животниот пат и делата на Мајка Тереза, претседателот Иванов рече дека единствениот вистински начин да ја покажеме нашата почит кон неа е да живееме заедно со сите наши најдлабоки верски, етнички и идеолошки разлики. – Наместо да се истоштуваме во политички битки ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов во говорот истакна дека аманетот на Мајка Тереза е да го чуваме македонскиот модел на соживот. Иванов истакна дека Мајка Тереза спаси милиони животи и ја врати свеста за ведноста на човечкиот живот за неотуѓивото човечко достоинство. Таа, вели претседателот, со тоа игради жив споменик, потраен и повеличествен од сите наши споменици. „Наместо да се истоштуваме во политички битки за докажување на нејзиното потекло и присвојување на нејзиното име, Мајка Тереза би нè упатила да се угледаме на нејзиниот пример. Да правиме мали добри дела со голема љубов. А за тоа не мора да одиме на крајот од светот бидејќи, како што таа велеше, почитта и љубовта започнуваат во нашиот дом, во нашето маало, во нашиот град, во нашата држава Македонија. Гледајќи нè политички разединети и поделени, би побарала од нас да не се делиме и караме, туку да си простиме, да се помириме и да се почитуваме“, рече Иванов. Потификалната миса ја водеше специјалниот папски кардинал, сараевскиот надбискуп кардино Винко ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постојат и лични причини зошто Катица го напиша тоа фамозно писмо со кое го ополномоштува републичкото обвинителство да ги преземе предметите, со тоа два од ...
сите 116 | | | веќе видена

Девица 23.8.-23.9. Работа: Доколку планирате да се занимавате со формалности, хартии или судови, тогаш денешниот ден ви е поволен. Љубов: Сакате да влезете ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аманетот на Мајка Тереза е да го чуваме македонскиот модел на соживот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: