Роналдо: Срцето сака, но телото не ме слуша

Иако сакаше да ја истурка до крај сезоната со Коринтијанс, проблемите со вишокот килорами и повредите станаа преголем товар за славниот Бразилец Еден од најдобрите напаѓачи и голгетери на сите времиња, Луис Назарио де Лима Роналдо (34), официјално најави дека ја завршува богатата кариера. Тоа требаше да го потрди на вчерашната прес-конференција, во Бразил, доцна попладне по европско време. Фантастичниот Бразилец, кој со Коринтијанс имаше договор до крајот на 2011 година, сакаше да ја истурка сезонава до крај, меѓутоа, проблемите со вишок килограми и повредите станаа преголеми за да ги игнорира. Роналдо од фудбалот го одврати и дополнителната рана елиминација на Коринтијанс во Купот Либертадорес, по што навивачите на бразилскиот гигант се нафрлија на некогашниот миленик, како и на Роберто Карлос, кој замина во рускиот Анжи од Махачкала. - Време е. Не можам да продолжам. Сакав да играм уште, но едноставно не можам. Срцето сака, но телото не ме слуша, изјави Роналдо за весникот "Естадо де Сао Паоло. Роналдо три ...
| | веќе видена | слични

Повлекувањето од зелениот терен на Роналдо Луис Назарио Да Лиме, еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња предизвика тага и излив на почитување кај многу негови колеги. - Роналдо, ти благодарам за сите овие години. Јас уживав во твојата игра, напиша велемајсторот на Барселона, Анрес Инеста на својот профил на социјалната мрежа Твитер. Исклучително драматичен беше и капитенот на Арсенал, Сеск Фабрегас кој понеделник го прогласи за ден на жалост во светскиот фудбал, а Кака пак преку Твитер порача „ти благодарам за се што направи за спортот, фудбалот, Бразил и за милионите љубители на фудбалот“. „Роналдо оди во фудбалска пензија, како еден од најдобрите напаѓачи во историјата, ќе ми недостасуваш“ напиша Џузепе Роси од Виљареал. Почит кон Роналдо покажа и стоперот на Манчестер Јунајтед Рио Фердинанд. Роналдо се пензионораше, како еден од најдобрите кој некогаш ја играле оваа игра –повредите го спречија да биде најдобриот на сите времиња. Големиот Златан Ибрахимовиќ за медиумите во Италија изјави ...
| | веќе видена | слични

Три пати најдобриот фудбалер на светот,Бразилецот Роналдо,денеска во Сао Паоло соопшти дека ја завршува кариерата. 34 годишниот фудбалер ја заврши кариерата по 18 години поминати во најдобрите бразилски и европски клубови. Тој изјави дека е време да замине затоа што „не може да остане во форма“. До ваквата одлука дојде неколку дена откако навивачите на Коринтијанс го обвинија дека е виновен за елиминацијата од Купот Либертадорес. Роналдо со бразилската репрезентација освои две титули на светски првак и постави нов рекорд по бројот на постигнати голови.Играше за Барселона,Реал Мадрид и Интер од Милано.
| | веќе видена | слични

Луис Назарио де Лима - Роналдо или најдобриот фудбалер на светот на прес конференција изјави дека се пензионира од фудбалот... Роналдо соопшти дека се пензионира пред се поради физичките напори кои ги бара фудбалот, честите повреди и вишокот килограми. Бразилецот е трикратен играч на годината според ФИФА и двократен Светски шампион со Бразил. "Мојот ум ми вели дека сакам да продолжам да играм, но моето тело ми вели дека е веќе доста, последниве неколку дена кога ја носев одлуката за повлекување плачев како бебе" - изјави Роналдо. Феноменот ја започна својата кариера во бразилскиот клуб Крузиеро, потоа се пресели во холандски ПСВ Ајндховен, од каде што продолжи во Барселона, Интер, Реал Мадрид и во Милан, пред да ја заврши кариерата во бразилски Коринтијанс. Во репрезентативниот дрес постигна 62 погодоци на 97 натпревари. Бразилскиот напаѓач е и најдобар стрелец во историјата на светските првенства со 15 гола. Во Коринтијанс изминативе две сезони постигна 18 гола на 31 натпревар. Роналдо во пензија оди во ...
| | веќе видена | слични

Роналдо не може веќе Еден од најголемите голгетери во историјата на фудбалот, Роналдо, објави дека ја завршува својата играчка кариера. Иако тоа се очекуваше на крајот на годината, 34-годишната бразилска легенда го забрза повлекувањето откако неговиот тим Коринтијанс рано го заврши настапот во Копа Либертадорес. - Не можам веќе. Сакав да продолжам, ама телото веќе не може да издржи. Мислам дека е време. Ама, беше убаво, по ѓаволите - изјави Роналдо за весникот "Естадо де Сао Пауло", а официјална потврда беше најавена за синоќа. Од трите тешки повреди во кариерата, клучна, се чини, беше онаа на десното колено во февруари 2008 година, по која доби на тежина и веќе не заигра на своето некогашно ниво. Како и неговиот славен претходник Ромарио, и Роналдо ја почна легендата за Феноменот во дресот на ПСВ Ајндховен, пристигнувајќи во Европа како 17-годишник. Истата, 1994 година беше земен на СП во САД, но не одигра ниту минута на патот кон четвртата титула на Бразил. Светот ја увиде неговата фудбалска величина во ...
| | веќе видена | слични

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Кака ја искажа целата своја почит кон поранешниот соиграч од репрезентацијата на Бразил, Роналдо. Р9 вчера и официално се повлече од фудбалот во својата 34-та година. "Роналдо ти благодарам за се што направи. Фала ти за фудбалот, за Бразил и за армијата која има иладници навивачи" му порача Кака на својот пријател преку шпанските медиуми. Роналдо имаше одлична кариера во Европа, која беше нарушена поради честите повреди. Играше за Реал Мадрид, Барселона, Интер и Милан. На Светските првенства успеа да постигна 15 погодоци со што е најдобар во историјата. Кака и Роналдо заедно настапуваа во дресот на Милан, а познато е дека се одлични пријатели.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња, Бразилецот Роналдо, реши да стави крај на својата фантастична кариера. Извонредниот голгетер во последните две сезони го носеше дресот на Коринтијанс, но честите повреди не му дозволија да се врати во својата препознатлива форма. Во последно време Бразилецот се мачеше и со прекумерниот број на килограми, поради кои не беше ни бледа сенка од голгетерот што претставуваше страв и трепет за дефанзивците и голманите ширум светот. Роналдо уште пред извесно време најави дека по завршувањето на сезонава ќе се збогува со фудбалот, но во меѓувреме реши да го забрза пензионирањето. - Главата ми вели да продолжам, но телото не може да го издржи тоа. Болката станува преголема, едноставно немам сила да продолжам. Жалам што морам да признам, но ова дефинитивно е крај на мојата кариера - истакна Роналдо. Бразилскиот „феномен“ важи за еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња. Тој трипати ја освојуваше наградата за играч на годината што ја доделува ФИФА (1996, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Интер, Масимо Морати му оддаде почит на бразилскиот напаѓач Роналдо, кој официјално објави дека става крај на фудбалската кариера. Феноменот помина 5 незаборавни сезони со „нероазурите“ меѓу 1997 и 2002 година и стана најголем миленик на Морати. „Жал ми е што тој престана со фудбалот, навистина многу ми е жал. Роналдо е најголемиот напаѓач во историјата на фудбалот.“ „За мене беше привилегија да го познавам, а за Интер - привилегија тој да биде дел од тимот.“ - вели Морати во обраќањето, објавено на официјалниот сајт на „нероазурите“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалскиот свет тагува. Луис Назарио де Лима Роналдо, еден од најдобрите фудбалери на сите времиња стави крај на величенстванета кариера, а многу големи играчи го поздравија со прекрсни пораки. Три пати беше прогласуван за најдобар играч на светот (1996, 1997 и 2002 година). Го носеше дресот на Крузеиро, ПСВ, Барселона, Интер, Реал, Милан и Коринтианс. Кариерата ја започна во 1993 година и за сето време освои 13 клупски трофеи. Два пати беше првак на светот со Бразил. Во 402 натпревари постигна 273 гола. На пресконференција вчера со солзи во очите објави крај на својата кариера, играчот за кој е адекватен само еден збор ФЕНОМЕН. Многу од денешните големи играчи со прекрасни пораки ја поздравија бразилската легенда, и сите едногласно се сложија – ова е ден на жалост во фудбалот. „Денес кажа збогум еден од најдобрите играчи на сите времиња. Роналдо, фалати за сите овие години. Уживавме“, вели Андрес Иниеста. „Денес е ден на жалост во фудбалот“, Фабрегас. „Еден од најдобрите фудбалери во ...
| | веќе видена | слични

Главата сака да продолжи, но телото не може. Ја замислувам акцијата, но не можам да ја спроведам на теренот. Време е да се повлечам - Роналдо Си оди без освоена Лига на шампионите: Роналдо Еден од најдобрите напаѓачи во историјата на светскиот фудбал, Бразилецот Луис Назарио де Лима Роналдо (34) објави дека се повлекува од активното играње фудбал, со што и стави крај на богатата фудбалска кариера. - Не можам да издржам повеќе. Главата сака да продолжи, но телото не може. Ја замислувам акцијата, но не можам да ја спроведам на теренот. Време е да се повлечам - кажа Роналдо. „Феноменот“ ја почна својата кариера во бразилски Крузиеро пред да премине во Европа, во холандски ПСВ Ајндховен, од каде што продолжи во Барселона, Интер, Реал Мадрид и во Милан, пред да ја заврши кариерата во бразилски Коринтијанс. За клубовите постигна над 350 погодоци. Во текот на клупската кариера Роналдо освои голем број титули, но остана без трофејот во Лигата на шампионите. Роналдо беше дел од бразилскиот национален тим во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо: Срцето сака, но телото не ме слуша

Од:
До кого (е-маил):
Порака: