Видео: Народот го собори режимот на Мубарак

По триесет години поминати на власт, Хосни Мубарак поднесе оставка од функцијата претседател на Египет и власта во земјата и ја препушти на армијата. По 18 дневни протести на опозицијата во Каиро Мубарак денеска ја напушти египетската престолнина. Веста за неговото заминување од политиката ја објави потпретседателот на државата Омар Сулејман. - Во овие тешки моменти за земјата претседателот Хосни Мубарак одлучи да се повлече од функцијата и побара од армијата да управува со земјата , рече во телевизиското обраќање Сулејман. Заминувањето на Мубарак предизвика огромно воодушевување кај демонстрантите кои во огромен број слават на плоштадот „Тахрир“ во Каиро. Вашингтон, Брисел и ОН, ја поздравија одлуката на Мубарак и повикаа на транспарентна и мирна транзиција. OhridNews Египет слави за заминувањето на Мубарак OhridNews
| | веќе видена | слични

Откако египетскиот претседател Хосни Мубарак повтори дека нема намера да се повлече до септември, антивладини демонстранти ја окупираа претседателската палата во Каиро. Локалните медиуми јавија дека Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро и заминале за Шарм ел Шеик, познатото одморалиште на Црвено Море. Илјадници демонстранти имаше и на плоштадот Тахрир и пред канцелариите на државната телевизија. Дописниците на Би-би-си од Каиро забележуваат дека протестите може да резултираат со директен судир меѓу армијата и граѓаните, истакнувајќи дека ова е досега најопасна ситуација од почетокот на протестите пред повеќе од две недели. Нобеловецот Мухамед Ел Барадеј предупреди дека „Египет ќе експлодира“. Остро реагираше и Вашингтон. Американскиот претседател Барак Обама ја повика египетската влада на сопствениот народ да му ги објасни деталите од промените што Мубарак ги најави во своето обраќање. Некои жители на Каиро, пак, веруваат дека војската ќе им помогне, посочувајќи дека во четвртокот ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун ја опиша египетската револуција како „историски момент“, а Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон во Брисел понуди помош од Унијата во поддршка на демократијата за египетскиот народ.
| | веќе видена | слични

Светските лидери ја поздравија одлуката за напуштање на власта на, сега веќе, поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак. Под притисок од уличните протести, Мубарак поднесе отставка по повеќе од 30 години власт. Државата беше доведена во застој последните 18 дена поради масовните протести кои повикуваа на негово заминување. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека отставката на Мубарак е почеток, а не крај на транзицијата во Египет. - Светот денеска стана сведок на еден навистина историски момент. Со одлуката да се откаже од власта египетскиот претседател, кој таа функција ја вршел 30 години, всушност реагирал на барањата на египетскиот народ за промени, рече Обама. За Генералниот секретар на Ободинетите Нации, Бан Ки Мун египетската револуција е „историски момент“. Тој ја повтори потребата од транспарентна, мирна и уредна транзиција на власт и го пофали „слушањето на гласот на египетскиот народ“. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон во Брисел понуди помош од Унијата во поддршка на ...
| | веќе видена | слични

Гневот на демонстрантите во Египет може да експлодира откако претседателот Хосни Мубарак во својот говор категорички одби да поднесе оставка. Десетиците илјади демонстранти гневни на претседателот вчера најавија марш на претседателската палата, која е обезбедувана од Армијата. - Мубарак се коцка со својата земја. Египет ќе експлодира. Армијата мора да ја спаси земјата - истакна опозицискиот лидер Мохамед ел-Барадеј. Според него, доколку народот се судри со Армијата, тоа ќе биде катастрофа. Дополнително разочарување по говорот на Мубарак кај демонстрантите вчера предизвика и соопштението од воениот врв, кој реши да застане на страната на Мубарак. Во обид да го смири народот, Армијата вети дека ќе ја укине вонредната состојба, која е во сила 30 години, веднаш штом ќе се заврши сегашната ситуација. Војската го поздрави трансферот на дел од овластувањата од Мубарак на потпретседателот Омар Сулејман и гарантираше фер и демократски избори за претседател, уставни реформи и заштита на нацијата. Таа побара од ...
| | веќе видена | слични

Оставката на Мубарак вчера дојде неочекувано, нецели 24 часа откако претседателот во телевизиско обраќање до јавноста објави дека не размислува да се повлече до редовните избори во септември Египетскиот претседател Хосни Мубарак вчера се повлече од функцијата, по 30-години автократска власт и ~ ги предаде на армијата своите овластувања, јави Ројтерс. Притиснат до раб по речиси тринеделните масовни протести во Каиро и во другите градови, Мубарак вчера напладне со семејството го напушти Каиро и со авион од воена база отпатува во резиденцијата во туристичкиот центар Шарм ел Шеик. По само неколку часа тој ја објави својата оставка. Кога на плоштадот Тахрир во Каиро беше објавена веста за официјалното заминување на Мубарак, илјадниците демонстранти извикуваа „Алаху акбар“ (Господ е Велик) и „Луѓето го соборија режимот!“ се прегрнуваа, па дури и плачеа од радост. Токму постојаните и с` помасовните собири на луѓето на Тахрир во изминатите 18 дена беа главниот фактор за соборувањето на Мубарак. Протестите беа ...
| | веќе видена | слични

Каиро - Египетската војска ја поддржа одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до завршувањето на мандатот во септември, но да му пренесе дел од овластувањата на потпретседателот Омар Сулејман. На вчерашниот состанок војската најави укинување на вонредната состојба што е во сила веќе 19 години. Во соопштението војската наведе дека го прифаќа планот на Мубарак за мирен трансфер на власта и одржување фер и слободни претседателски избори наесен. Во соопштението е наведено и дека војската ќе биде гарант за реформите што ги вети Мубарак. Египетската војска порача дека ќе ја укине вонредната состојба штом околностите ќе го дозволат тоа, навестувајќи дека бара повлекување на демонстрантите од улиците. Укинувањето на вонредната состојба е едно од главните барања на демонстрантите, кои повеќе од две недели бараат заминување на Мубарак од власта. Врховните генерали на египетската војска вчера најавија дека ќе ги поддржат легитимните барања на граѓаните и оти ќе ги заштитат. Политичката тензија во ...
| | веќе видена | слични

Масовните протести во Египет го натераа Мубарак да се повлече од претседателската функција и да и ја предаде власта на армијата, која најави распуштање на кабинетот и на парламентот. Бившиот лидер го напушти Каиро и замина во Шарм ел Шеик Хосни Мубарак вчера поднесе оставка од функцијата претседател на Египет по 18-дневни масовни протести против неговиот режим, во кои беа убиени над 300 лица. Милиони демонстранти на плоштадот „Тахрир“ во Каиро и во другите градови со огромна радост ја прифатија веста дека Мубарак си заминал по 30 години владеење, веејќи знамиња и извикувајќи „Народот го собори режимот“ и „Египет е слободен“. Потпретседателот Омар Сулејман во телевизиско обраќање изјави дека бившиот 82-годишен лидер му ги префрлил своите овластувањата на Врховниот воен совет на армијата. Дел медиуми објавија дека со советот ќе раководи министерот за одбрана и командант на безбедносните сили Мохамед Хусеин Тантави, а Ал арабија нагласи дека армијата ќе ги распушти кабинетот и двата дома на парламентот и дека ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе и денеска се на плоштадот Тахрир во Каиро, 18 дена арена на масовни протести против претседателот Хосни Мубарак, откако цела ноќ ја славеа неговата оставка. На ред е прашањето-што ќе преземе армијата. Војската во Каиро денеска започна да ги расчистува барикадите од плоштадот Тахрир, кои демонстрантите ги подигнаа заради одбрана од приврзениците на сега екс-претседателот. Народот притоа и‘ помага. Тенковите се тргнати настрана. „Ова е новиот ден на победата, ние сме како препородени“, со вакви извици претпладнето во центарот на Каиро продолжи веселбата од ноќните часови на илјадниците луѓе-нивната желба синоќа беше исполнета - по 30 години на власт, Мубарак се повлече од функцијата, како што соопшти потпретседателот Омар Сулејман. Се вееја знамиња, се пееше и танцуваше. Власта во земјата Мубарак ја пренесе врз армијата. Досегашниот министер за одбрана Мохамед Хусеин Тантави кратко потоа издаде соопштение во кое вети дека армијата нема да ги стави под прашање желбите на народот. 75-годишниот ...
| | веќе видена | слични

Тоа е фантастично. Во помалку од еден месец, паднаа два диктатори, извика еден млад жител на Тунис понеден од возбудата по заминувањето на автократскиот претседател на земјата Бен Али. Од светот не престануваат реакциите по оставката на претседателот на Египет Хосни Мубарак. Дали овој дел од светот е на пат да расчисти со сопственото темно минато. Кој е следен? Меѓу првите кои ја поздравија одлуката на Мубарак за повлекување беше и високиот претставник за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон која изјави дека ја почитува одлуката на Мубарак и повика на дијалог со цел да се воспостави нова влада која на вистински начин ќе го претставува египетскиот народ. - ЕУ ја почитуваат одлуката а Мубарак. Тој покажа дека знае да го слуша гласот на народот. Египетскиот народ се изјасни, неговиот глас се слушна и Египет повеќе никогаш нема да биде истата држава, изјави Обама во свечениот говор во Белата куќа, само неколку часа откако Мубарак ја соопшти одлуката дека се повлекува и власта ја предава во рацете на војската. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 223 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видео: Народот го собори режимот на Мубарак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: