Кај има муџахедини, нема христијани

Повеќе од една година во Македонија се шири радикален исламизам, како што тоа со години е случај во Косово и БиХ. Имер Селмани од Нова Демократија е првиот кој почна истиот да го практикува, во обид да освои албански гласачи, бидејќи неговиот електорат како претседателски кандидат беа токму христијаните. И сега, како се засилуваат комбинаториките околу можни предвремени избори, така ДУИ сака да му ги земе гласачите на Селмани, што е лошо за самата партија. Тие едвај се трансформираа од терористи до демократи прозападно ориентирани. Практикувањето на насилен исламски радикализам како што е инцидентот на Кале е неспоиво со прозападната ориентација која ја прокламираат интегративците на Ахмети. Само за потсетување, Селмани ја фрли првата лопата на џамијата во Старата скопска чаршија која е дивоградба. Дали рушењето на сакралниот објект на Кале кој се гради легално, значи дека треба да се руши и џамијата која се гради среде Старата скопска чаршија, каде градоначалник е токму Изет Меџити од ДУИ, кој ја предводеше ...
| | веќе видена | слични

Меѓу лицата кои во четвртокот вечерта урнаа дел од контроверзниот објект на Паско Кузман биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити - дали владејачката коалиција е во криза? Стотина лица прексиноќа урнале дел од музејот-црква на скопското Кале, откако работници од градежната фирма задолжена за изведбата на објектот се обиделе вечерта да продолжат со изградбата, која беше запрена. Министерството за внатрешни работи се закани дека ќе ги пронајде лицата што ја уривале конструкцијата на објектот, меѓу кои, како што покажува и видеоматеријалот на А1 телевизија, биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити. Се страхува дека инцидентот може опасно да ги наруши односите во владејачката коалиција. Железната конструкција на музејот-црква, што неодамна мистериозно се издигна врз пронајдените темелите од средновековна црква на скопското ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата не е во опасност – премиерот вели дека инцидентот на кале го надминуваат со дијалог. И високи функционери на ДУИ за АЛФА тврдат дека имаат капацитет да ја амортизираат ситуацијата – се во интерес на државата. Сепак Груевски предупредува. Пораките на премиерот многу не ги загрижуваат креаторите на инцидентот од ДУИ– градоначалникот Изет Меџити саботно си пиеше кафе, како и заменик министерот за полиција Бучи кој не сакаше да зборува за инцидентот. И министерот за здравство кој беше дел од насилството на Кале без став пред јавноста. Од ДУИ велат дека до инцидентот дошло оти никој на локалното население не му кажал што се гради на Калето – а и тие, иако се дел од коалицијата не знале оти Калето е проект договорен уште за време на владата ВМРО – ДПМНЕ - ДПА. Тачи вели дека ДУИ на погрешен начин го брани албанството. Владата неколкупати беше предупредувана од експертите и од медиумите дека религиозните проекти можат да создадат тензии во мултиетничка Македонија – но, власта ја тераше преродбата.
| | веќе видена | слични

Министри, пратеници и градоначалници на ДУИ во ноќта меѓу четвртокот и петокот урнаа дел од црквата-музеј, која се гради на скопското Кале. Од оваа партија објаснуваат дека биле револтирани од продолжувањето на работата врз објектот и покрај тоа што директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман вети дека работата на објектот ќе биде запрена. Во уривањето воделе градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, министерот за здравство, Бујар Османи, и заменик-министерот за внатрешни работи, Џевад Бучи. Со нив биле и нивните колеги од раководството на партијата и уште стотина други партиски членови. Оштетен е потпорниот ѕид на објектот, урнат е дел од скелето што се користело за градба, а со оксигенски апарат се исечени и неколку столбови од челичната конструкција. Демолирано е и комбито на фирмата што ги изведува работите. Новиот објект што се гради врз темелите на стара црква на скопското Кале, според планираното, треба да биде музеј во кој ќе се сместат сите пронајдоци од ископувањата на ...
| | веќе видена | слични

Црквата музеј на скопско Кале прексиноќа била цел на стотина вандали, кои сакале да ги запрат градежните работи на објектот. Инцидентот во полиција го пријавил чуварот што ноќта го обезбедувал градилиштето. Тој се пожалил дека добил закани од стотина лица, кои се нафрлиле да ја оштетуваат металната конструкција на сакралниот објект. Веднаш по пријавата, полицијата излегла на терен и го констатирала вандалскиот чин за кој штетите допрва ќе ги утврдува. Очевидци за некои медиуми потврдиле дека меѓу стотината вандали виделе и функционери на ДУИ, меѓу кои министерот за здравство, Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи, Џеват Бучи, и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити. Ова ни го потврди и екипата на телевизија Алсат, која била на лице место на настанот по дојава од граѓанин. Од телевизијата тврдат дека во ноќните часови на објектот работеле педесетина до шеесет ѕидари, а поради одвивањето на градежните зафати кои беа привремено запрени спонтано почнале да се собираат револтирани граѓани. ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Чаир, Меџити, рекол дека објектот во облик на црква се градел ноќе, иако официјално неговата изградба престанала, па затоа дошле да го уриваат Урнат е потпорниот ѕид, растурено е градежното скеле, а имало и обид да се исече челичната конструкција на градбата на Кале Оштетувањето на новиот музеј на Кале е обид на Демократската унија за интеграција да ги засили своите политички позиции, бидејќи во групата што завчеравечер се обидела да го урне објектот имало партиски членови, парламентарци и функционери, а ја предводел Изет Меџити, градоначалникот на Чаир. Ова се коментарите на упатените во случувањата околу оваа градба, што се прави врз темелите на црква од 14 или од 15 век. Урнат е потпорниот ѕид, растурено е градежното скеле, а имало и обид да се исече челичната конструкција. Археолозите дополнително ќе ги испитуваат оштетувањата на темелите. Раководителот на Калето не сака да го коментира случајот. Министерството за внатрешни работи сé уште истражува, откако оштетувањата ги пријавила ...
| | веќе видена | слични

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кај има муџахедини, нема христијани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: