Откупните пунктови да работат и за викендите

Министерот Димовски уверува дека се разговара со откупните компании за отворање на пунктовите и за време на викендите, со што уште повеќе ќе се забрза динамиката на откуп Тутутнарите од Пелагониско вчера повторно излегоа на протести незадоволни од, како што велат, слабиот интензитет на откупот и ниските цени. Тие го блокираа патниот правец Прилеп - Градско кај Плетвар. - Остануваме на барањата откупувачите да го преземаат тутунот со поголема динамика, пунктовите да работат и за време на викендите, а со законските измени да се предвиди откуп во три класи. Со сегашната динамика, до законски утврдениот рок, 15 март, нема да се преземе целиот род - изјави Сашко Јорданоски од штрајкувачкиот одбор. Тој е задоволен што инспекциите се на терен. - Цената, исто така, е пазарна работа. Но, не може пет дена да дремеш на пунктот со товарен трактор за да го предадеш тутунот. Проценителите доаѓаат во 10, а си одат во 14 часот. Откупуваат само еден тон и ти велат, ако ти чини оваа класа, добро, ако не, замини си. ...
| | веќе видена | слични

Дополнителен број на проценители и нови 7 ваги за откуп на тутун се ставени во функција од денеска во Долненско, најави Државниот земјоделски инспекторат. Од таму велат дека со оваа новина очекуваат зголемен откуп на тутунот во Прилепско. Според Румен Стаменов на ваков чекор се одлучиле оти ова биле основните барања на земјоделците. Со новите ваги и проценители инспекторатот очекува дневно да се откупува по 600 до 800 тони тутун. Додека инспекторатот калкулира тутунарите велат дека од ден на ден станува сè полошо. Не веруваат дека ќе се откупи целиот тутун до 15- март до кога е и законскиот рок за откуп на тутунот. За да се забрза динамиката и тутунот да се откупи до законскиот рок од министерството за земјоделство велат деке веќе преговарале со откупните центри тие да работат и преку викендите. „Денеска сме викенд и ниту еден откупен пункт не работи. Ниту Струмица, ниту Кавадарци ниту Долнени, ниту еден не работи. Сабота и недела тутун не се откупува, никаде во ниту еден пункт. Тутнарите нè легнаа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државниот земјоделски инспекторат, соопшти дека интензитетот на откупот на тутунот, посебно во Долненско, ќе се зголеми од понеделник со дополнителни ваги и проценители, што беше едно од основните барања на тутунарите. Досега, според информациите од инспекторатот, се откупени 17 000 од околу 25 000 тони колку што тежи реколтата со просечна цена од 144 денари за килограм. - Според договорот со Сојузот на тутунските здруженија каде е потребно, „Сокотаб“ од Битола ќе стави дополнителни ваги во неколку села во Долнени и ќе бидат ангажирани 8 проценители. Интензитетот ќе го зголеми и „Алијана“ од Кавадарци. „Струмица табак“, пак, има проблем со пристап до магацинскиот простор што од Јака Табак го користи под наем поради штрајкот во таа фирма, објаснува директорот на Државниот земјоделски инспекторат, Румен Стаменов. Според пресметките на инспекторатот, досега се откупени 17 000 тони тутун по просечна цена од 144 денари за килограм. Треба да се купат уште 7 до 8000 тони и тоа ќе биде за 15-ина дена според ...
| | веќе видена | слични

Светлана Ристеска Рада И. Маневска Полицијата на брутален начин, туркајќи ги тутунарите и пропуштајќи ги возилата, ги разби вчерашните најавени блокади на патот Скопје - Прилеп. Штрајкувачкиот одбор организира деноноќни протести се додека не се исполнат нивните барања да го спасат тутунот од скапување. Тие ја известија полицијата дека ќе пропуштаат само по четири возила на секој час. - Ме туркаа, ме клоцаа и ги пропуштија со голема брзина камионите и автомобилите. Денеска се покажа дека нема демократија во државата. Блокадите се растурени, а продолжуваме со иницијативата за собирање потписи за формирање синдикат – рече Кире Неделкоски, претседател на Штрајкувачкиот одбор. Тутунарите бараат откуп на тутунот по 15 тони дневно, работа на откупните пунктови и за време на викендите и просечна цена од 192 денари за еден килограм. - Бараме откупот да се интензивира и да се откупуваат поголеми количества дневно, по 10 или 15 тони, исто како лани, а откупните центри да работат и во сабота и во недела. Ако тоа ...
| | веќе видена | слични

ПРИЛЕП - „Полицијата не' избрка од блокадите“, тврдат пелагониските тутунари кои вчера попладне го прекинаа протестот на Плетвар. Тутунарите, жестоко револтирани од, како што велат, крајно недемократскиот чекор на полицијата и државата, се повлекуваат од блокадите. „Полицијата не' туркаше за да се тргнеме од патот. Чиста среќа е што никој не настрада. За да не им предизвикаме непотребни штети и на другите граѓани, одлучивме на секој час да пуштаме по четири возила. Но, полицијата ги наговори возачите, со голема брзина да ги минуваат блокадите“, изјави претседателот на Штрајкувачкиот одбор, Кире Неделковски, и додаде дека нема да дозволат луѓе да гинат на патиштата. Со блокада на патот Прилеп-Градско кај Заполшки мост, пелагониските тутунари вчера изутрина го изразија револтот од откупната кампања на тутунот. Тие бараат итно да се интензивира откупот на реколтата, да се отворат сите ваги на откупните пунктови на лиценцираните откупни претпријатија и досубвенционирање на откупната цена од постигната до 192 ...
| | веќе видена | слични

По сé изгледа дека тутунарите ќе го извлечат подебелиот крај во битката што ја водат со откупувачите на тутун и Министерството за земјоделство Сега тие ризикуваат да го загубат родот, да го фрлат, или да им скапе дома. До оваа ситуација дојде поради бавното темпо на откуп што го диктираат откупните центри. Претходно тутунарите се инаетеа, па не го предаваа тутунот поради ниските цени. Сега и да сакаат да го дадат, не можат, бидејќи откупните центри работат кратко и откупуваат мали количества. Нашите податоци велат дека ако се продолжи со ова темпо на откуп, можно е дури 40 проценти од произведениот тутун од последната реколта да останат неоткупени. - Сега имаме уште поголеми опструкции од откупувачите. Цената е уште помала. Проценителите доаѓаат во 10, а си одат во 14 часот. Откупуваат само по тон или два, и тоа по цена што ќе ја утврдат само тие, без никаква согласност од нас. Во спротивно, тутунот можеш да си го вратиш дома - ни изјави Кире Неделкоски, претседател на штрајкувачкиот одбор на тутунарите. ...
| | веќе видена | слични

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 223 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Информацијата дека американскиот претседател Доналд Трамп размислува за купување на Гренланд, данска автономна покраина, покрена многу прашања – од мотивот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откупните пунктови да работат и за викендите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: