НТВ: Најмалку 11 загинати и 78 ранети во денешниот атентат во југоисточна Турција

Во денешниот напад врз полициски контролен пункт во градот Џизре, во југоисточна Турција, најмалку 11 лица загинаа, а 78 се ранети, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на турската телевизија НТВ. НТВ не цитира извор за својата информација за бројот на жртвите. Според државната агенција Анадолија, нападот е извршен од Курдската работничка партија (ПКК), која веќе три децении се бори за курдска автономија и изведува речиси секојдневни напади врз силите за безбедност по прекршувањето на примирјето во јули минатата година.
| | веќе видена | слични
5 копии

Двајца турски војници се убиени денеска при вооружен судир со курдските бунтовници во округот Хакари, југоисточна Турција, соопшти турската телевизија НТВ. Судирот на силите за безбедност со борците од Курдската работничка партија (ПКК) се случил во шума покрај градот Шемдинли. Во реонот се испратени воени хеликоптери. ПКК е оквалификувана како терористичка организација од страна на САД, ЕУ и Турција, Групата врши вооружени напади врз турската држава од 1984 година.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека земјата нема да се предаде на тероризмот. Тој им се закани на организаторите на терористичките акти “дека ќе бидат удавени во крвта која се пролеа”, пренесува Anadolu Agency, цитирана од Фокус. “Турција не се предала и нема да се предаде пред која и да е терористичка организација”, рече Ердоган. “Турција нема толеранција кон активностите на терористичките организации. Нашите операции ќе продолжат без прекин”, рече тој. Претседателот вети дека Турција ќе покаже еднаква одлучност во уништување на ПКК и на “Исламска држава”.
| | веќе видена | слични

Најмалку 11 лица се убиени, а 70 се ранети утрово во експлозија на автомобил бомба чија мета била полициската станица во местото Џизре на југоисток на Турција, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на турската телевизија НТВ. Сите загинати се полицајци. Телевизијата НТВ не цитира извор за својата информација за бројот на жртвите. Одговорноста за нападот ја презеде група, која се смета за воено крило на Курдската работничка партија (ПКК). Групата Сила за народна одбрана објави дека извршила самоубиствениот напад во знак на протест против изолацијата на курдскиот бунтовнички лидер Абдула Оџалан, кој издржува доживотна казна затвор во Турција.
| | веќе видена | слични

Останато

Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од својата екс шефица,  во кое таа бара парите од т.н. „ црн фонд “ да ...
сите 244 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше ...
сите 309 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 242 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НТВ: Најмалку 11 загинати и 78 ранети во денешниот атентат во југоисточна Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: