Ален прв тројкаш во лигата

Кога ја добив топката и ја исфрлив од рацете, чувството беше добро и знаев дека ќе го соборам рекордот. Дефинитивно тоа беше волшебен момент, изјави Реј Ален, по постигнати 2561 тројка во кариерата Кошаркарот на Бостон, Реј Ален во воведните десет минути против ЛА Лејкерс (86:92) погоди две тројки и го надмина Реџи Милер на вечната листа на најдобри НБА-тројкаши. Почнаа да пристигнуваат првите честитки, ја прегрна и својата мајка која не можеше да ги сокрие солзите. И првиот играч во редовите на гостинскиот, победнички тим, Л.А.Лејкерс Коби Брајант не остана рамнодушен кон овој несекојдневен рекорд. - Кога ја добив топката и ја исфрлив од рацете, чувството беше добро и знаев дека ќе го соборам рекордот. Дефинитивно тоа беше волшебен момент, изјави Реј Ален, после постигнати 2561 тројка во кариерата. На крајот застана на 20 кошеви, а на спротивната страна Брајант реализира 23 поени, додека Гасол натпреварот го заврши со дабл дабл учинок од 20 кошеви и 10 скокови. Кај Бостон Пирс придодаде 15 кошеви, а Перкинс ...
| | веќе видена | слични

Коби Брајант и неговиот тим ЛА лејкерс успеаја да го победат најлутиот ривал во НБА, Бостон селтикс, со што му ја затемнија историската вечер на Реј Ален. Бекот на Бостон со двете тројки во првата четвртина дојде до бројката од 2.561 уфрлена тројка во кариерата, со што го надмина Реџи Милер на листата на најдобри тројкаши во историјата на НБА. Сепак, на крајот на мечот славеше шампионот со 92-86 и им се одмазди на „келтите“ за поразот од пред десетина дена. На мечот беше присутен и самиот Реџи Милер како ТВ-коментатор и кога Ален ја погоди втората тројка, со која стана најдобар тројкаш во историјата, Милер стана од коментаторското столче и отиде лично да му честита на Ален. - Целиот момент ми се чинеше како да е забавена снимка. Кога ја добив топката, веднаш упатив шут, а чувството беше толку добро што веднаш знаев дека ќе влезе во кошот. Ова е дефинитивно волшебен момент во мојата кариера - изјави Ален. На крајот играчите на Бостон не успеаја да го комплетираат славјењето иако во еден момент од средбата ...
| | веќе видена | слични

Играчот на Селтикс стана најдобар тројкаш во НБА-лигата, но неговите изгубија од Лејкерс Лос Анџелес Лејкерс на гостински терен го победи Бостон Селтикс со 92-86 во еден од трите завчерашни натпревари во НБА-лигата. На другите два натпревари Феникс - го совлада Голден стејт со 112-88, а Денвер го победи Далас со 121-120. „Езерците“ до победата стигнаа со пресврт во второто полувреме, откако по првиот дел домаќините на одмор заминаа со осум поени разлика (53-45). Коби Брајант со 23 поени и По Гасол со 20 поени и 10 скока беа најдобри во победничкиот тим, а кај Бостон Реј Ален реализира 20 поени. Токму Реј Ален на овој натпревар постигна три тројки и со вкупно 2.561 тројки во својата 14-годишна кариера го собори рекордот на постигнати тројки во НБА лигата кој до овој меч го држеше Реџи Милер со 2.559 прецизни шутеви за три поени. - Неверојатно е како го надминав рекордот. Реџи беше во салата и по натпреварот ми рече дека се гордее со мене. Беше среќен што присуствува - изјави Ален по натпреварот. На свој ...
| | веќе видена | слични

Реј Ален стана најдобар тројкаш на сите времиња Бекот на Бостон Реј Ален е нов рекордер според бројот на уфрлени тројки во историјата на НБА, но неговите фанови немаа можност да му се радуваат бидејќи тимот загуби од ЛА Лејкерс со 86:92. Ветеренот погоди три од осум шута за три поени и дојде до бројката од 2.562 реализирани тројки во кариерата, надминувајќи го досегашниот рекордер Реџи Милер од Индијана за две тројки. Многумина хроничари на НБА се согласија дека двајцата се најдобрите шутери во последните 20 години, а Милер беше сведок на рушењето на својот рекорд, зашто работи како коментатор за телевизијата "Ти-Ен-Ти". - Ако некој мораше да го сруши мојот рекорд, тогаш дефинитивно ќе го изберев Реј Ален - рече довчерашниот рекордер. Како петти избор на драфтот во 1996 година, Ален беше избран од Минесота, но првите седум сезони ги помина во Милвоки, потоа играше пет години за Сиетл, а од сезоната 2007/08 е играч на Бостон, со кој прослави и една НБА-титула. Во останатите два натпревари, Денвер го совлада ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Бостон и на Лос Анџелес Лејкерс одиграа уште една реприза на минатогодишното големо финале на НБА-лигата. Овојпат славеа Лејкерси со 92:86. Да потсетиме дека само пред неколку дена истите ривали играа во Лос Анџелес, а тогаш убедливо славеше Бостон со 109:96. Сега „езерџиите“ го возвратија ударот со одлична претстава на Коби Брајант за време на второто полувреме во кои постигна 20 од 23 поени во тие 24 минути. Во второто полувреме Лејкерси ја анулираа негативата со која заминаа на одмор (53:45), добивајќи ја битката под обрачите (47-36 во скокови), а Реј Ален не можеше да го сопре расположениот Коби Брајант во продолжението. Пау Гасол (20 поени и 10 скока) и Ламар Одом (10 коша и 12 скока) добро го следеа Брајант и ги стивнаа центрите на Бостон. Двајцата кошаркари имаа и сосема случајна блиска средба, се удрија со главите, кога на Одом му пукна аркадата, додека главата на Гасол нешто подобро го издржа ударот. Кај Бостон најдобар беше Рондо со 12 коша и 10 асистенции, но и тој во второто ...
| | веќе видена | слични

Реј Ален од Бостон селтикс стана лидер во НБА-лигата со 2.562 прецизни шута за три поени, со што од вечната листа го симна некогашниот кошаркар на Индијана, Реџи Милер, со 2.560 погодени тројки во неговата кариера Тоа се случи на мечот завчера, на кој ЛА Лејкерс победи на гостувањето во Бостон со 92-86 и со тоа им врати на селтикси за јануарскиот пораз на домашен терен. Коби Брајант постигна 23 поени, од кои 20 во второто полувреме, а По Гасол оствари дабл-дабл со 20 поени и 10 скока за лејкерси. Пол Пирс постигна 15 поени, а Кевин Гарнет оствари дабл-дабл од 10 поени и 11 скока за Бостон. Веројатно немаше подобар момент за Ален за вакво постигнување, пред своја публика, против најголемиот ривал, на натпревар што оди на национална телевизија и додека стручен коментар за натпреварот дава токму Реџи Милер. - Ќе го памтам овој момент засекогаш - изјави Ален, кој мечот го заврши со 20 поени.
| | веќе видена | слични

Останато

Централниот одбор на СДСМ попладнево ја почна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје.ЦО на владејачката партија се одржува еден ден откако беше ...
сите 121 | | | веќе видена

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Сагата околу иднината на Нејмар во тимот на Пари Сен-Жермен подолго време не „забавува“ по низата одбиени понуди од Барселона и Реал Мадрид за негово враќање ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ален прв тројкаш во лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: