Ибрахимовиќ во свој стил: Имам визија, ќе ја освоиме Премиер лигата


Манчестер Јунајтед со три победи и титула ја започна новата натпреварувачка кампања 2016-2017. „Ѓаволите“ од „Олд Трафорд“ прво го победија Лестер во „Комјунити Шилд“, за да потоа ги совладааат Бурнмаут и Саутемптон во Премиер лигата, три меча на кои во листата на стрелците се запиша Златан Ибрахимовиќ. Ветеранот кој летово дојде во Јунајтед како слободен играч откако му заврши договорот со ПСЖ уште на самиот почеток покажува какво засилување ќе биде, а неговата цел е да го освои англискиот првенство. -Јас имам визија, верувам дека ќе ја освоиме Премиер лигата. Сепак мора да работиме напорно и ќе направиме се за да ги спречиме останатите клубови кои сакаат да дојдат до трофејот. Само сакам да му помогнам на тимот, по два меча имаме две победи,тоа е најважно. Кој ќе даде гол не е важно се додека победуваме. Да дадов три гола досега во ПЛ и среќен сум поради тоа, но ова е само почеток. Сезоната е долга, јас ќе работам напорно, тимот ќе работи напорно и полека ќе бидеме се подобри и подобри, ќе видиме каков ќе ...
| | веќе видена | слични

Англискиот гигант Манчестер Јунајтед одлично ја започна сезоната со трофеј во Суперкупот и две стартни победи во Премиер лигата. Мурињо ова лето донесе неколку големи засилувања на „Олд Трафорд“, но не мисли да застане и сака до крајот на преодниот рок да донесе уште една ѕвезда во Манчестер Јунајтед. Англиските медииуми пренесуваат дека „црвените ѓаволи“ се спремни да искешираат 30 милиони фунти за младата бразилска ѕвезда Габриел Барбоса – Габигол. 19-годишниот напаѓач освои злато со Бразил на ОИ и игра одлично во дресот на Сантос па за него силен интерес покажуваат неколку европски гиганти како Интер, Јувентус, Барселона, Арсенал и Челзи. Меѓутоа медиумите на Островот тврдат дека Мурињо е спремен да ја победи конкуренцијата и спремил најдобра понуда за младиот напаѓач.
| | веќе видена | слични

„Не верувам дека некој може да каже НЕ на повикот од Манчестер Јунајтед“ , изјави Златан Ибрахимовиќ по потписот на договорот со тимот од „Олд Трафорд“. Тоа британските медиуми го искористија како инспирација за интересен текст со кој ќе му го докажат на шведскиот напаѓач спротивното. „Ова веројатно е најголемиот клуб во кој сум играл некогаш“ , вели во продолжение Ибрахимовиќ, но имињата на листата која ја направија британските медиуми од фудбалери кои го одбиле Јунајтед, очигледно не мислат така. 1. Пол Гаскојн ќе остане запаметен како одличен фудбалер, а кога легендарниот англиски играч го напушташе Њукасл - Тотенхем и Јунајтед го сакаа во своите редови. На Јунајтед му кажа „НЕ“. 2. Алан Ширер два пати беше на чекор од Манчестер Јунајтед, но класниот напаѓач едноставно не сакаше да чуе да се пресели на „Олд Трафорд“. Прв пат тоа беше кога го напушташе Саутемптон, но го избра Блекбурн со кој ја освои Премиер лигата и беше најдобар стрелец. Потоа, го следеше својот детски сон и потпиша за Њукасл. Јунајтед ...
| | веќе видена | слични

Дојде Златан Ибрахимовиќ, во екипата се уште Вејн Руни, Антони Марсијал и Маркус Рашфорд, но тоа не е доволно за Жозе Мурињо. Португалскиот тренер сака да доведе уште еден напаѓач на „Олд Трафорд“, а на неговиот радар се наоѓа бразилската сензација Габриел Барбоса - Габигол. Младиот, 19-годишен напаѓач на Сантос, веројатно е најголемата тинејџерска ѕвезда на годинешниот преоден рок заедно со неговиот сонародник Габриел Жезус. Јасно, нивниот примат веројатно би го презел Ренато Санчес доколку не се договореше со Баерн Минхен уште на почетокот од јуни, но со оглед на епилогот од тој трансфер, сепак најмногу се зборуваше за популарниот Габигол. Тој се доведуваше во врска со голем број великани, најмногу со Интер и Јувентус, а во еден момент голем број медиуми објавија дека се е договорено со „Старата дама“. Меѓутоа, тоа сепак не се случи бидејќи нерасчистената ситуација околу правата на Барбоса. Всушност, јасно е - освен клубот, врз него права имаат и една менаџерска агенција, но и семејството на фудбалерот. ...
| | веќе видена | слични

Првите две кола во Премиерлигата во новата сезона го одбележаа две ѕвезди од Манчестер. Максимални две победи досега остварија екипите на Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Челзи и изненадувањето Хал. Секако, посебно внимание привлекоа екипите од Манчестер, не само поради победите и тренерите Мурињо и Гвардиола, туку и поради одличните напаѓачи Златан Ибрахимовиќ и Серхио Кун Агуеро. Швеѓанецот и Аргентинецот на стартот реализираа по три голови и најавија битка за најдобар стрелец на сезоната. Постариот 34-годишен Ибра дојде во клубот после одличните успеси со Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан и ПСЖ. Лани во дресот на францускиот клуб имаше голгетерски учинок од 38 погодоци. Се очекува да има главна улога во тимот од „Олд Трафорд“, а од друга страна 28-годишниот Агуеро е во Сити од 2011. година и во своите пет сезони три пати даде повеќе од 20 голови. Во сезоната 2014/2015 беше најдобар стрелец на Премиер лигата со 26 погодоци. Дефинитивно многу одговори ќе се дознаат после крајот на сезоната ...
| | веќе видена | слични

Новата сезона во европските првенства само што започна, а веќе се покажува дека големите европски имиња кои ја сменија средината, сепак, останале со старите навики, а тоа е да постигнуваат погодоци. Златан Ибрахимовиќ како слободен играч пристигна на „Олд Трафорд“, а по првите два меча докажува дека ќе биде клучен играч во играта на Манчестер Јунајтед. ПРВО ЈА „УКРАДЕ“ ДЕВЕТКАТА ОД МАРСИЈАЛ, А СЕГА И ПЕНАЛИТЕ ОД РУНИ За само 180 минути на теренот, Ибрахимовиќ се промовираше во вистински лидер на тимот. Тоа целосно му го дозволи и менаџерот Жозе Мурињо, кој верува во напаѓачот. Најпрво откако потпиша за Јунајтед, Ибра ја побара и експресно го доби дресот со бројот девет, кој минатата сезона го носеше Марсијал. Французинот, за кого беа платени 50 милиони фунти, не смееше да се спротивстави и сега Ибра е „деветката“ во екипата. Во дебитантскиот меч даде еден гол, а потоа и на дебито на „Олд Трафорд“ беше предводник и ги постигна двата гола за триумф против Саутемптон. Интересно е што кога беше досуден пенал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јас избрав тројца, Пол, Вејн и Златан, но навистина сакам кога играчите одлучуваат меѓу себе и велат „овој е за мене". Руни и Погба меѓусебно се договорија и порачаа дека Златан е првиот избор кога ќе биде досуден пенал во наша корист. Тие ја донесоа одлуката, јас не им се мешав, откри „специјалниот"Голгетерот на Манчестер (Ј), Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ, постигна два гола и му донесе нова победа на Манчестер Јунајтед, овој пат со 2:0 над Саутемптон. По само два натпревари станува јасно дека нападот на Јунајтед ќе изгледа многу подобро оваа сезона, истовремено неговото пристигнување на „Олд Трафорд" значи и менување на некои правила и навики во тимот.Капитенот Вејн Руни беше задолжен за изведување на ударите од единаесет метри во изминативе неколку сезони, но на натпреварот против Саутемптон се виде дека англискиот напаѓач повеќе не е прв избор кога се во прашање пеналите откако во тимот е популарниот Ибракадабра.Имено, како што открива Мурињо, Златан бил еден од тројцата фудбалери кои ги избрал за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ибрахимовиќ во свој стил: Имам визија, ќе ја освоиме Премиер лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: