Стајковско езеро за заштита на Стајковци и Сингелиќ

Градоначалниците Тони Трајковски и Коце Трајановски го посетија Стајковското езеро и направија увид во состојбата на браната и коритото на езерото при што се констатира дека браната е во одлична состојба. Браната на Стајковското езеро спречило голема количина на вода да се излее кон Стајковци и Сингелиќ , која доаѓа од Скопска Црна Гора, преку с. Смилковци, поминува под автопатот и се слева во Смилковско езеро и преку канали се излевала во Стајковското езеро. Во моментов длабочината на Стајковското езеро на некои места изнесува до 5 метри.
| | веќе видена | слични
3 копии

Дури дванаесет дена по катастрофалната поплава градоначалникот на Скопје Коце Трајаноски го посети Стајковското езеро и ги демантираше тврдењата на околните жители дека езерото било излеано. „Слободна Македонија“ во неколку наврати објави видеа со изјави на жители дека водата што ги поплавуваше „Камник“ и Синѓелиќ на 07.08.2016 доаѓа од правец на Стајковското езеро. Наспроти обидот за манипулација на Коце Трајановски дека Стајковско езеро не се излеало, затоа што браната не попуштила, сателитските снимки од „Коперник“, кои се направени на четири дена по поплавата (на 10.08.2016), посочуваат излевање на езерото токму во правец на Камник и Синѓелиќ Монтажа од снимки од „Коперник“: Состојбата од 10.08.2016 и претходно Зошто градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, кој е и командант на кризниот штаб на Скопје, се обиде вчера да ја манипулира јавноста дека немало излевање на Стајковското езеро?
| | веќе видена | слични

Катастрофалната поплава која го зафати скопскиот регион по метеоролошкиот феномен кој се случува еднаш на 1.000 години е регистрирана и од вселената. Сателитските фотографии направени пред и по поплавите ја покажуваат вистинската слика за големината на зафатеното подрачје и силината на водената маса. Коперникус е сервис на Европската комисија кој е задолжен за менаџирање со природни катастрофи и хуманитарни кризи. Коперникус обезбедува точни геoпросторни информации добиени од сателитско далечинско набљудување на подрачјата каде што имало природна катастарофа. Веднаш по поплавите на 06.08.2016 година Коперникус до Дирекцијата за заштита и спасување на 08.08.2016 испрати сателитски снимки со податоци од елементарната непогода која ја погоди Република Македонија односно скопскиот регион. Коперникус истите податоци ги објави и на страната на Европската унија односно на Европската комисија. Агенцијата за катастар на недвижности ги превзеде сателитските снимки кои беа направени од Коперникус со што ги прилепи со ...
| | веќе видена | слични

Останато

За тоа дали вечерва се разговараше и за датумот за преговори за Северна Македонија не успеавме да дознаеме. Според дипломатските извори од Брисел, Франција е ...
сите 78 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 60 | | | веќе видена

Фарма Медика, Тргопродукт, Мамас Фуд, Омни Градба, Центроштепед, Тотал електроник, Еленица, Пеон, Сара Јавор, Тотал Инженеринг, Сара Инженеринг, Дравас ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стајковско езеро за заштита на Стајковци и Сингелиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: