Трајановски организираше вечера за спасителите од Турција


За тимот спасители од Истанбул, Република Турција, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски организираше вечера како благодарност за помошта во расчистувањето на последиците од поплавите. "Трајановски изрази голема благодарност за помошта која спасувачите од Истанбул ја даваат на терен во овие тешки моменти за Скопје, покажувајќи голема хуманост, храброст и солидарност. Тој упати благодарност и до градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш, за испратената помош и за укажаната голема поддршка за Скопје", соопшти Град Скопје. Во Скопје веќе шести ден престојува и помага во расчистувањето на последиците од поплавата екипа спасувачи од Истанбул составена од 32 лица, со 11 возила и механизација.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во селата од скопскиот регион коишто беа поплавени, главните пристапни патишта и улици се расчистени, а водата и калта од куќите и од дворовите се исцрпени. Доколку дозволат временските услови, во деновите од претстојниот викенд ќе се спроведе голема акција за тампонирање и асфалтирање на оштетените коловози и нивно враќање во првобитната состојба, соопштуваат од Град Скопје. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и советничката во Советот на Град Скопје, Елизабета Гиовска во петок извршија увид на активностите за расчистување на теренот во Смилковци, Црешево, Виниче и во Страчинци. „Екипите на Град Скопје и на јавните градски претпријатија, противпожарната бригада, армијата, полицијата, Дирекцијата за заштита и спасување, надлежните министерства и државни институции заедно со потребната механизација се деноноќно на терен и ги расчистуваат последиците од големата поплава. Во селото Смилковци расчистувањето е во напредна фаза. Водата и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски заедно со претседателот на Советот на Град Скопје Ирена Мишева и советничката во Советот на Град Скопје Елизабета Гиовска, денеска беа во увид на активностите за расчистување на теренот во Смилковци, Црешево, Виниче и во Страчинци. Во овие села главните пристапни патишта и улици се расчистени, а водата и калта од куќите и од дворовите се исцрпени. Доколку дозволат временските услови, во деновите од претстојниот викенд ќе се спроведе голема акција за тампонирање и асфалтирање на оштетените коловози и нивно враќање во првобитната состојба, информираат од Град Скопје. Екипите на Град Скопје и на јавните градски претпријатија, противпожарната бригада, армијата, полицијата, Дирекцијата за заштита и спасување, надлежните министерства и државни институции заедно со потребната механизација се деноноќно на терен и ги расчистуваат последиците од големата поплава. Во селото Смилковци расчистувањето е во напредна фаза. Водата и калта се извлечени од сите куќи, подруми и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Главните пристапни патишта и улици во Смилковци, Црешево, Виниче и во Страчинци се расчистени. Водата и калта од куќите и од дворовите се исцрпени, а доколку дозволат временските услови, во деновите од претстојниот викенд ќе се спроведе голема акција за тампонирање и асфалтирање на оштетените коловози и нивно враќање во првобитната состојба. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева и советничката во Советот на Град Скопје, Елизабета Гиовска, денеска беа во увид на активностите за расчистување на теренот во овие 4 населени места, кои беа зафатени од големото невреме. Екипите на Град Скопје и на јавните градски претпријатија, противпожарната бригада, армијата, полицијата, Дирекцијата за заштита и спасување, надлежните министерства и државни институции заедно со потребната механизација се деноноќно на терен и ги расчистуваат последиците од големата поплава. Во селото Смилковци расчистувањето е во напредна фаза. Водата и калта се извлечени ...
| | веќе видена | слични

Ќе биде доставен предлог за на општина Гази Баба од град Скопје да и се доделат еден до два милиони денари за санација на штетите од поплавите пред две недели. Градоначалникот на Град Скопје денеска при посетата на селата Смилковци, Црешево, Виниче и Страчинци изјави дека на седницата на советот закажана за 24-ти месецов ќе се определи сумата која ќе биде доделена. Трајановски додаде дека приоритет е сепак да се санираат улиците кои беа оштетени од невремето. Улицата Алија Авдовиќ која поминува од Сингелиќ, преку Стајковци и која е линија до смилковци, Црешево, Виниче и Страчинци треба да се санира и да се асфалтира на пукнатините. Градоначалникот Трајановски ги посети мештаните од овие населени места кои се најоштетени од невремето пто го зафати скопскиот регион. Тие велат дека бранот достигнал дури и два метри по што тој се спуштил накај Стајковци, најоштетеното место на кое има и најмногу механизација.
| | веќе видена | слични

Во четирите села сеуште се одвиваат градежни работи и може да се забележи механизација која работи онаму каде што има потреба. Првата дестинација на градоначалникот беше селото Смилковци. Во ова село ќе се обнови каналската мрежа, бидејќи во голем број од каналите биле зафатени од нивите и потрупани . По Смилковци , градоначалникот го посети село Црешево. Во селото истампонирани се 23 улици, исчистени се каналите, а биле изнесени и над 260 камиони со шут, кал и муљ. Жителите на Црешево задоволни дека животот полека им се враќа во нормална состојба, а своеволно изразија благодарност и до Канал 5 телевизија. И во селото Виниче состојбата почнува да се стабилизира. Жителите сеуште се сеќаваат на кобната вечер. Досега во ова село како и во останатите, извршен е увид во куќите на жителите. Градоначалникот Трајановски најави дека ќе бидат одвоени средства од Градот за помош на Општина Гази Баба. Градежните работи продолжуваат и во селото Страчинци. Градежните работи во селата се очекува да завршат до недела, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, изврши увид на активностите за расчистување на теренот во Смилковци, Црешево, Виниче и во Страчинци. Во овие села главните пристапни патишта и улици се расчистени, а водата и калта од куќите и од дворовите се исцрпени. Доколку дозволат временските услови, во деновите од претстојниот викенд ќе се спроведе голема акција за тампонирање и асфалтирање на оштетените коловози и нивно враќање во првобитната состојба. Екипите на Град Скопје и на јавните градски претпријатија, противпожарната бригада, армијата, полицијата, Дирекцијата за заштита и спасување, надлежните министерства и државни институции заедно со потребната механизација се деноноќно на терен и ги расчистуваат последиците од големата поплава. Во селото Смилковци расчистувањето е во напредна фаза. Водата и калта се извлечени од сите куќи, подруми и дворови, а улиците се расчистени и проодни. Денеска во Смилковци интензивно се работи на расчистување на одводниот канал. Градоначалникот Трајановски посети ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и денеска е на терен. Се прави увид на состојбата во едно од најпогодените села- Смилковци. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и денеска е на терен. Се прави увид на состојбата во едно од најпогодените села- Смилковци.Низ улиците сè уште може да се забележи механизација која работи онаму каде што има потреба.Трајановски денеска се сретнаа и разговараше со мештаните на Смилковци.-Мора да извлечеме поука од оваа страшна несреќа. Треба да се среди и бетонира она што многу одамна не било средено, а со цел да се избегнат вакви поплави. Ние сега ќе видиме што точно е направено, а што треба да се испланира за понатаму да биде реализирано, им појасни Трајановски на граѓаните во Смилковско.
| | веќе видена | слични

Низ улиците сè уште може да се забележи механизација која работи онаму каде што има потреба. Трајановски денеска се сретнаа и разговараше со мештаните на Смилковци. -Мора да извлечеме поука од оваа страшна несреќа. Треба да се среди и бетонира она што многу одамна не било средено, а со цел да се избегнат вакви поплави. Ние сега ќе видиме што точно е направено, а што треба да се испланира за понатаму да биде реализирано, им појасни Трајановски на граѓаните во Смилковско.
| | веќе видена | слични

Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селат Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селата преку обиколницата до Смилковци. Според стратегијата на Арбијата која од првите моменти е меѓу најпогодените, на терен се започнало со делување од север кон југ, бидејќи состојбата на теренот ја диктирала работата. Жителите на Смилковци денеска разговараа со премиерот Димитриев. До крајот на денот се очекува целосно да биде оспособено игралиштето во селото, а механизацијата која е на терен ги чисти домовите и земјоделските насади. По повеќе од една недела кога ги посетивме најпогодените куќи во скопско Црешово, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се ...
сите 1278 | | | веќе видена

Премиерот Заев и коалицискиот лидер на ДУИ, Али Ахмети, вечерва се среќаваат за да разговараат по неуспехот во Брисел, Македонија да добие датум.Заев ќе ...
сите 183 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вечерва дека во телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган добил уверувања дека ќе се почитува ...
сите 538 | | | веќе видена

Во декември се навршуваат 14 години откако Македонија доби кандидатски статус. Тоа се случи на 17 декември 2005 година кога Европскиот совет реши да станеме ...
сите 132 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трајановски организираше вечера за спасителите од Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: