Љорис еден месец во аут


Првиот голман на Тотенхем, Уго Љорис, ќе отсуствува околу четири недели поради повреда на тетивата на левата нога, соопштија од лондонскиот клуб. Лорис се повреди на натпреварот против Евертон (1:1), на отворањето на новата сезона во Премиер лигата. Поради тоа, Французинот ќе ги пропушти натпреварите против Кристал Палас, Ливерпул и Стоук, како и натпреварот од првото коло од групната фаза во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Новиот премиерлигаш Барнли е првиот тим со толку мал процент на посед на топка (19 отсто) што забележал победа по сезоната 2003/2004, откога се води ваква статистика (Опта). Ливерпул имаше 81 отсто посед на топката, но и тоа не му помогна да го избегне поразот. Ливерпул играше лошо, особено во одбраната, и не беше ниту сличен на тимот што во првото коло триумфира над Арсенал, на гости, со 4-3. „Црвените“ само еднаш на последните 11 првенствени меча немаат примено гол.За фудбалерите на Барнли, кои истрчаа повеќе километри од своите противници, 115- 113 км, ова беше прва првенствена победа над Ливерпул по 42-годишна пауза.Актуелниот шампион на Англија, Лестер, и по второто коло е без победа во новата сезона. „Лисиците“ ремизираа со Арсенал, 0-0, пред своите навивачи, а фаворитите, Манчестер Сити, Тотенхем и Челзи, забележаа очекувани победи.Резултати: Стоук - Манчестер сити 1-4 (Агуеро 27 пенал, 36, Нолито 86, 90 - Кркиќ 49 пенал),Тотенхем - Кристал Палас 1-0 (Ванјама 82), Вотфорд - Челзи 1-2 (Капуе 55 - ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во второто коло од англиската Премиер лига во саботата повратникот во лигата Барнли на домашен терен го победи Ливерпул со 2-0 со головите на Сем Вокес во 2 и Андре Греј во 37 минути. Пред една седмица Ливерпул во фантастичен натпревар на гостувањето во Лондон го совлада Арсенал со 4-3, но сега избраниците на Јирген Клоп неочекувано мораа да ги наведнат главите по мечот Барнли. Претходно еден од фаворитите за титулата Манчестер Сити ја постигна и втората победа, совладувајќи го Сток на гости со 4-1. За Сити по два гола постигнаа Серхио Агуеро , во 27-та минута од пенал и во 36-та, и Нолито во 86 и во петтата минута од судиското продолжување. За домашните голот го постигна Кркиќ во 49 минута од пенал. И Челзи ја оствари втората победа, Домаќинот Ватфорд поведе во минута со голот на Етјен Купе, но во последните десет минути Челзи направи пресврт и на крајот славеше со 2-1, а стрелци беа Мишу Батшуји во 80 и Диего Коста во 87 минута. Во петокот фудбалерите Манчестер Јунајтед, исто така, ја постигнаа втората ...
| | веќе видена | слични

Со двата вчерашни натпревари на кои по три бода освоија Мидлсброу и Вест Хем, комплетирано е 2. коло во Премиер лигата. Постигнати резултати: Сандерленд – Мидлсброу 1:2 и Вест Хем – Бурнемут 1:0. Претходно: Манчестер јунајтед – Саутемптон 2:0, Стоук – Манчестер сити 1:4, Барнли – Ливерпул 2:0, Свонси – Хал 0:2, Тотенхем – Кристал палас 1:0, Вотфорд – Челзи 1:2, ВБА – Евертон 1:2 и Лестер – Арсенал 0:0. На врвот се Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Хал и Челзи со по 6 бода, а следуваат Евертон, Мидлсброу и Тотенхем со по 4...
| | веќе видена | слични

Актуелниот англиски шампион Лестер и Арсенал одиграа нерешено без постигнат гол во последниот денешен дуел од 2.коло во Премиер лигата.За двете екипи ова е прв освоен бод во новата сезона, бидејќи во стартното коло беа поразени.Од фаворитите победи остварија Манчестер Сити, Тотенхем и Челзи, додека неочекувано Ливерпул загуби на гостувањето кај Барнли.Постигнати резултати:Стоук – Манчестер Сити 1:4, Барнли – Ливерпул 2:0, Свонси – Хал 0:2, Тотенхем – Кристал Палас 1:0, Вотфорд – Челзи 1:2, ВБА – Евертон 1:2 и Лестер – Арсенал . Утре играат: Сандерленд – Мидлсборо и Вест Хем – Бурнемут. Лидер е Манчестер Јунајтед со 6 бодови и натпревар повеќе пред Ливерпул, Челзи, Манчестер Сити, Хал, ВБА и Свонси кои имаат по 3 бода.
| | веќе видена | слични

Без победник и без голови заврши дерби пресметката меѓу Лестер и Арсенал. По двете одиграни кола и двата тима се сеуште без победа. Манчестер Сити беше убедлив на гостувањето кај Стоук со 4-1. Два пати Агуеро , два пати Нолито беа стрелци на головите. Диего Коста повторно го доведе Челси до вториот триумф сезонава. “Сините“ беа во негатива по погодокот на Капуе но со головите на Батшуаи и Коста успеаја да стигнат до до втората победа во вториот меч. Ливерпул по сензационалниот триумф над Арсенал со 4-3, доживеа удар од Барнли со 2-0. Вокс и Греј беа стрелци на головите во првиот дел. Фудбалерите на Барнли имаа само 19% посед на топка во текот на мечот, доволно за да се прокнижат три бода. Резултати: ВБА - Евертон 1-2, Тотехенм - Кристал Палас 1-0, Лестер - Арсенал 0-0, Свонси - Хул 0-2, Ватфорд - Челси 1-2, Барнли - Ливерпул 2-0.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Манчестер Сити во сабота ја забележаа втората победа во второто коло од Премиер лигата, совладувајќи го на гости Стоук со убедливи 1:4. Граѓаните поведоа во 27 минута со гол од пенал, што го реализираше Агуеро. Истиот фудбалер го зголеми водството во 36 минута, по нафрлувањето на Де Бруин. Стоук намали во 49 минута со голот на Бојан Кркиќ од пенал, но и покрај тоа, фудбалерите на Манчестер Сити ја имаа играта под контрола и Нолито во 86 и 94 минута го постави конечниот резултат. Следен противник на граѓаните е Вест Хем, додека Стоук ќе гостува кај Евертон.
| | веќе видена | слични

Второ коло фудбал во Англија – Јунајтед вчера го отвори викендот со победа, денес го видовме првото изненадување Сити ги демолираше Стоук 4:1 на „Британија“ стадионот со головите на Агуеро и Нолито. Кркиќ при резултат од 2:0 го намали водството на „Граѓаните“, но Нолито со неговите два гола го обезбеди вториот триумф на Сити под водство на Гвардиола. Фудбалерите на Ливерпул во второто коло на Премиер лигата на гостински терен се поразени од Барнли со 2:0 со головите на Воукс и Греј и така по феноменалната партија во минатото коло против Арсенал, четата на Клоп ги разочара своите фанови. Мал јубилеј на денешниот натпревар имаше Мињоле, кој го запиша 200. настап во Премиер лигата. Тотенхем со минимална победа од 1:0 славеше пторив Кристал Палас, а стрелец на единствениот гол беше новиот играч на „Петлите“, Виктор Ванјама. Челси со пресврт стигна до нови три бода откако Бачуаи и Коста постигнаа два гола за само седум минути. Капу им донесе предност на Вотфорд непосредно по почетокот на второто полувреме, а ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на Англија после две кола има само еден бод, а на врвот се тимовите од Манчестер со максимални шест поени Дербито на 2. коло во Премиер лигата не донесе ниту еден погодок, па Лестер и Арсенал ремизираа и ги освоија првите бодови во текот на оваа сезона. Двата тима одиграа натпревар и не успеаја да стигнат до погодок така што бодовите беа поделени, а со оглед на стартните порази ова им беше прв бод во сезоната. Екипите од Манчестер засега го чуваат врвот, па Гвардиола и Мурињо имаат по две победи. Исто имаат и Хал сити и Челзи на Конте, па дури тројца од новите менаџери кои се во топ 5 менаџери освоија по две победи. РЕЗУЛТАТИ ОД 2. КОЛО МАНЧЕСТЕР Ј. - САУТЕМПТОН 2:0 Ибрахимовиќ 36’, 52’(п) СТОУК - МАНЧЕСТЕР СИТИ 1:4 Кркиќ 49’(п) - Агуеро 27’(п), 36’, Нолито 86’, 90’+5 БАРНЛИ - ЛИВЕРПУЛ 2:0 Вокес 2’, Греј 37’ СВОНСИ - ХАЛ СИТИ 0:2 Малони 79’, Хернандез 90’+2 ТОТЕНХЕМ - КР. ПАЛАС 1:0 Вањама 83’ ВОТФОРД - ЧЕЛЗИ 1:2 Капу 55’ - Бачуаји 80’, Коста 87’ ВБА - ЕВЕРТОН 1:2 МекОули 9’ - Миралас 45’+2, Бери ...
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола го продолжи својот максимален ефект и стигна до третата победа и на третиот официјален натпревар како менаџер на Манчестер Сити, а денешниот триумф имаше навистина поголемо значење од претходните два бидејќи беше остварен на едно од најнезгодните гостувања во Премиер лигата. Сити успеа да слави со убедливи 4:1 на гостувањето на „Британија“ кај Стоук, а покрај погодоците на Агуеро и Нолито, интересно беше и на трибините каде фановите од Манчестер му измислија песна на својот нов предводник. Навивачите на Сити го преработија познатиот сингл „Glad All Over” на легендарната поп рок група „ The Dave Clark Five“, а Пеп беше искрен по натпреварот и призна дека останал во бунило дека не разбрал речиси ништо од тоа што го пееле фановите. – Ми се допаѓа како е преработен рефренот со моето име, тоа е единственото што го разбрав. Збунет сум, не разбрав ништо од песната, но во оваа прилика сакам да им испратам едно големо благодарам. Кога ти се среќни и се забавуваат, и ние сме среќни, – изјавил Пеп по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, кој денеска како сведок беше повикан за случајот „Таргет-Тврдина“ изјави дека првите информации за прислушуваните ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 316 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 157 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

И Свети Петар да ги собере нема да најде решение, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, на прашање дали ќе свика лидерска средба. Но, Пендаровски ...
сите 373 | | | веќе видена

Цените на нафтата на светските пазари пораснале минатата недела околу 6 отсто, што е последица на нападите со дронови на најголемото нафтено построение во ...
сите 446 | | | веќе видена

Знаете кога за некои жени ќе кажат дека се фатални. Тие секогаш се самоуверени, немаат табуа, а не се нималку конзервативни. И не е ни малку чудно што речиси ...
сите 18 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љорис еден месец во аут

Од:
До кого (е-маил):
Порака: