Собранието донесе заклучоци за состојбата во поплавените подрачја


2 копии

Собранието на Република Македонија вечерва со 58 гласови за и еден против донесе заклучоци за состојбата во полавените подрачја во Скопско. Усвоените заклучоци беа предложени од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ и Талат Џафери од ДУИ и за нив не гласаа пратениците од опозицијата. Претходно, Собранието не ги прифати заклучоците предложени од СДСМ. За предложените заклучоциод опозицијата гласаа 29 пратеници, а 58 беа против. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски изрази жалење што не е постигната заедничка согласност околу заклучоците, иако, како што наведе, тие биле доставени до сите пратеници и во нив се инкорпорирани и предлози на СДСМ. Со усвоените заклучоци, меѓу другото, Собранието се заложува државните и сите надлежни институции да продолжат да излегуваат во пресрет на жителите од погодените подрачја се до конечно остранување, санирање и ублажување на последиците од катастрофалната временска непогода, се бара Владата да го реализира заклучокот за авансно обесштетување на погодените ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Партиското гласило на ВМРО-ДПМНЕ, „Курир“, два дена јалово се обидува да го прикрие нефункционирањето на институциите, неспособноста на власта и парадерското шоу на Никола Груевски во поплавените подрачја. Се покажува дека за ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски најважен е политичкиот маркетинг а не решавањето на бројните проблеми на граѓаните. Со ваквиот начин на однесување на „Курир“ во ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека нема искрена загриженост за катастрофата и трагедијата што ги зафати граѓаните. За оваа катастрофа што ги зафати граѓаните на Скопје мора да има политичка и кривична одговорност. Активистите и волонтерите на СДСМ, заедно со сите добронамерни граѓани без разлика на партиска или етничка припадност, ќе продолжат да им помагаат на граѓаните од погодените подрачја. А вистинското обесштетување на граѓаните ќе се случи веднаш по демократските промени, во декември, оваа година.
| | веќе видена | слични

Досега единствено одлуките донесени на лидерски средби или договорени на средби на партиските работни групи се изгласуваат со поддршка од сите партии. Дали тоа е иднината на парламентарната демократија?Дури и во моментите кога требаше да се покаже единство, на вонредната седница на Собранието во врска со поплавите во Скопско, повторно се донесоа еднострани заклучоци, за кои гласаше мнозинството, а опозицијата беше против. Официјално, тие беа усвоени со 58 гласа „за“ и само еден „против“, бидејќи опозициската партија не ни учествуваше во гласањето. Беа предложени од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ и од Талат Џафери од ДУИ. Пред тоа, предложените заклучоци од опозицијата беа одбиени со 29 гласа „за“ и 58 „против“. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, изрази жалење што не е постигната заедничка согласност околу заклучоците, иако, како што наведе, тие биле доставени до сите пратеници и во нив се инкорпорирани и предлози на СДСМ. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заклучоците што вчера ги усвои парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за помош на настраданите граѓани од поплавите се популистички и декларативни и само за собирање на политички поени – оценува претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, информира 24Вести. ВМРО ДПМНЕ и ДУИ вели, не сакаа да расправаат за системските пропусти и одговорноста за последиците од поплавата. Екс премиерот Груевски, СПОРЕД Трајанов на терен води силна манипулативна кампања и сака да печали поени на грбот на граѓаните кои со години гласале за него, а сега се дават во кал. Собраниските заклучоци, додава Трајанов, не значат обврска за нормализирање на животот на најпогодените, бидејќи како што вели, оперативниот систем не функционира поради силните партиски влијанија што може да доведе до селективен пристап при проценка на штетите и исплатата. Од СДСМ велат дека заклучоците се покритие за нефункционоанлноста на институциите и бегање од соочување со одговорноста. Целиот текст можете да го прочитате тука
| | веќе видена | слични
3 копии

Секој треба да го понесе својот дел од одговорноста за поплавите. Експертите апелираат нашите политичари да ја следат праксата од другите држави и да преземат морална а потоа и политичка одговорност по катастрофалната стихија која однесе човечки жртви. Добро е велат што Собранието донесе заклучоци за поплавените подрачја но доколку одговорноста не се лоцира, истата слика може да се повтори, пренесува Телма . Професорот Мерсел Биљали смета дека доколку нема одговорност тогаш не сме способни ниту да си го заштитиме своето елементарно право на живот. Најмалку што во овој момент треба да се направи е да се пренаменат сите пари кои се наменети за нестопанските проекти. Мора да се води сметка и за буџетската распределба. Собранието доцна синоќа ги усвои заклучоците за поплавите предложени од Вмро Дпмне и од Дуи. Владејеачкото мнозинство не ги прифати барањата на Сдсм за одговорност на надлежните за направените пропусти,исплата на итна помош на настраданите, стопирање на изградбата на панорамското тркало во Скопје ...
| | веќе видена | слични

И после една недела семејствата од поплавените скопски подрачја мака мачат со штетите кои им ги направи невремето од шести август, политичарите си ја тераат нивната песна. Не престануваат да ја фрлаат топката од еден кон друг меѓусебно обвинувајќи се кој за што е виновен. Од опозицијата денеска порачаа дека вистинското обештетување на поплавените доаѓа во декември по смената на власта. Петре Шилегов од СДСМ и забележа на власта дека на вчерашната вонредна собраниска седница гласале против вистинска помош за настраданите граѓани. „Заклучоците што вчера ги усвои парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да ги решат бројните проблеми на граѓаните зафатени од поплавите. Ваквите заклучоци, не се ништо друго освен покритие за нефункционирањето на институциите, неспособноста и бегањето од соочување со одговорноста. Дури и во вакви моменти на Никола Груевски најважен му е политичкиот маркетинг“, потенцира Шилегов. СДСМ смета дека место одговорност за нефункционирање на институциите, место решавање на ...
| | веќе видена | слични

Поплавените жители на неколку скопски населби и села, вистински ќе бидат обештетени во декември, по смената на власта, најави во понеделник опозицискиот портпарол Петре Шилегов, кој на власта и забележа дека на вчерашната вонредна собраниска седница гласале против вистинска помош за настраданите граѓани. „Заклучоците што вчера ги усвои парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да ги решат бројните проблеми на граѓаните зафатени од поплавите. Ваквите заклучоци, не се ништо друго освен покритие за нефункционирањето на институциите, неспособноста и бегањето од соочување со одговорноста. Дури и во вакви моменти на Никола Груевски најважен му е политичкиот маркетинг“, потенцира Шилегов. СДСМ смета дека место одговорност за нефункционирање на институциите, место решавање на проблемите на граѓаните, клучен приоритет на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се парите од криминалните тендери. „Парите од Панорамското тркало, од спомениците, парите за задоволување на тендерските апетити на владејачката коалиција, мора да се ...
| | веќе видена | слични

Десет дена по катастрофалната поплава чичко Ацо Смилевски од Стајковци сеуште ја изнесува оштетената покуќнина. Водата му го уништила целиот мебел и апаратите за домаќинство сместени во приземјето на куќата. Утринава неговиот дом го посетиле и екипа од проценители за да ја евидентираат штетата. Тој ја пофали брзата реакција на сите надлежни институции кои помагаат во санирањето на последиците од елементарната непогода. Чичко Ацо е задоволен и од најавата на Владата дека 100 проценти ќе бидат обештетени домаќинствата кои имаат штети. Во целост ќе бидат покриени оштетениот мебел, апарати за домакинство и останатата покуќнина. Штета има и внукот на чичко Ацо. Во домот на Богданчо Смилевски надојдената вода му ги оштетила фрижидерите, дел од мебелот, а паркетот се подигнал. И кај него поминале проценители за да ја запишат штетата. Целосното обештетување е првата од 8-те мерки донесени од Владата. Исто така до крајот на годината ќе бидат ослободени од партиципација за здравствени услугии сите погодени од ...
| | веќе видена | слични

Тоа практично ќе значи дека доколку Комисијата за проценка на штетите утврди дека во едно домаќинство се уништени телевизорот, фрижидерот, машината за перење, креветите и други парчиња мебел, тие ќе бидат исплатени во висина на нивната вредност. Целосно обесштетување на домаќинствата кои настрадаа во невремето на 6 август. Владата донесе одлука за 100 процентен надомест на штетите во поплавените региони. Тоа практично ќе значи дека доколку Комисијата за проценка на штетите утврди дека во едно домаќинство се уништени телевизорот, фрижидерот, машината за перење, креветите и други парчиња мебел, тие ќе бидат исплатени во висина на нивната вредност. Комисиите веќе четврти ден во домовите на жителите кои беа погодени од невремето прават проценка на штетите кои ги предизвикаа надојдените води. Граѓаните задоволни од одлуката. Сетот мерки за помош на настраданите вклучува и ослободување на домаќинствата од плаќање сметки за вода и ѓубретарина во период од три месеци, како и еднократна парична помош за набавка на ...
| | веќе видена | слични

Во денешното соопштение портпаролот на СДСМ Петре Шилегов ги обвини ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дека гласале против вистинска помош за настраданите граѓани: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието гласаа против вистинска помош за настраданите граѓани. „Заклучоците што вчера ги усвои парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не можат да ги решат бројните проблеми на граѓаните зафатени од поплавите. Наместо одговорност за нефункционирање на институциите, наместо решавање на проблемите на граѓаните, клучен приоритет на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се парите од криминалните тендери. Парите од Панорамското тркало, од спомениците, парите за задоволување на тендерските апетити на владејачката коалиција, мора да се пренаменат за да им се помогне на граѓаните.“ СДСМ ветува дека „вистинското обесштетување на граѓаните ќе се случи веднаш по демократските промени, во декември, оваа година“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието донесе заклучоци за состојбата во поплавените подрачја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: