Една недела по поплавара – Се менува сликата во поплавените реони


По една семица од невремето се повеќе улици чисти, се поголем број куќи испразнти од кал и отпад. Голем број граѓани викендов дојдоа на помош во селото Стајковци кое беше најпогодено од катастрофата. Некои помагаат во расчистување, други пак носат храна, облека и средства за хигиена. Лекарите се на терен посетуваат немоќни лица на кои им е потребна соодветна терапија. Зарази нема велат од амбулантата во Стајковци, до сега на клиниката за инфективни болести хоспитализирани се само две лица но не поради тежината на болеста туку поради потребата од соодветна изолација. Бројот на жители кои побарале лекарски совет денеска е поголем . Во Инџиково теренот е чист, куќите дезинфицирани, отпадот исфлен. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ изврши увид во санацијата на штетите. На средбата граѓаните изразија благодарност за сработеното. Во Стајковци беа во најпогодените улици од невремето. Во селото се работи со 750 работници и 80 машини.До сега се дезинфицирани над 500 куќи. Екипите продолжуваат да работат и во текот на ноќта ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќенаменското игралиште во Смилковци, кое беше затрупано со 80 кубици земја од наносите од поплавите во Скопско, ќе биде санирано и оспособено најдоцна за два дена, информира директорот на Агенцијата за млади и спорт, Маријан Спасески при вчерашната посета на селото со премиерот Емил Димитриев. Во моментов, како што кажа, волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца кои спортуваат од околните села работат на завршното расчистување на асфалтниот терен по што ќе следи санација на четириметарската ограда и враќање на една од стативите на своето место што беше однесена на триесетина метри од игралиштето. На игралиштето тренираат шеесетина деца од сите околни села и тоа е единствено место каде што тие можат да се занимаваат со спортски активности. Од Фудбалската федерација најавија дека ќе се обидат деновиве со средства од УЕФА да го санираат и големото фудбалско игралиште што е во непосредна близина на повеќенаменското, а градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони ...
| | веќе видена | слични

Четириесет тима за процена на штетата досега посетиле 3.500 дома, а 15 тима за процена на земјоделските имоти досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена процената. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при вчерашната посета на Црешево. - Со оглед на бројот на оштетени домаќинства овој пат процената оди многу, многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Четириесет тима одат за процена на куќи, 15 тима се за земјоделски површини - рече Димитриев. Тој најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди комисијата за процена на автомобилите и земјоделската механизација. Премиерот информира дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. - Пред три години е направена процена на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме процена дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четириесет тимови за проценка на штетата веќе се на терен. Досега се посетени 3.500 домови, а 15 тимови за проценка на земјоделските поседи досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена проценката. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Црешево. „Со оглед на бројот на оштетени домаќинства, овој пат проценката оди многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Задоволен сум од темпото со кое оди проценката“, рече Димитриев. Најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди Комисијата за проценка на автомобили и земјоделска механизација. Премиерот информираше дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. „Пред три години е направена проценка на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме проценка дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат на кој ...
| | веќе видена | слични

ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ Од земјите членки на Европската Унијата досега се обезбедени околу два милиона евра како првична помош која е наменета за Црвениот крст за итно справување со кризата, по поплавата во Скопскиот Регион, соопшти вчера делегацијата на ЕУ во Македонија. Чешка, Бугарија, Грција, Австрија, Холандија и Словенија се земјите кои досега испратиле пакети помош за настраданите и за оштетените во катастрофалните поплави кои се случија на шести овој месец. Раководителот на одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ во Македонија Мартин Клауке, на прес - конференција изјави дека, по проценката на штетата, ако е потребно, ќе бидат доделени дополнителни средства. Експертите од ЕУ велат дека на терен се потребни луѓе за расчистување на поплавените подрачја, зашто во оваа фаза тоа не може да се направи со механизација. Расчистувањето ќе трае уште најмалку три до четири недели. Европскиот експерт Питер Глерум вели дека е потребно да се воспостави долгорочна стратегија за справување со ...
| | веќе видена | слични

Од ваша страна беше предложено Владата да формира тимови од експерти од земјоделството и да се испита квалитетот на земјиштето. Сакам да ве информирам дека Владата го прифати тоа ваше барање, формирани се тимовите и ќе почнат да работат, за да кажат дали земјиштето е со нарушен квалитет, дали е во добра состојба и дали може да се продолжи со обработка на земјоделското земјиште со садење на култури.Ова го истакна премиерот Емил Димитриев, при денешната посета на населеното место Смилковци за да се запознае со начинот на кој се справуваат институциите и жителите со последиците од поплавите.-Денеска веќе беше земен еден примерок, граѓаните го информираа премиерот Димитриев.Испитување на почвата, покрај во Смилковци, ќе се прави и секаде каде што има потреба.
| | веќе видена | слични

Сликата во скопско Смилковци од ден во ден е се подобра. Жителите се задоволни што по барање на земјоделците, Владата бесплатно ќе ја анализира поплавената почва, а експерти ќе го проценуваат квалитетот и дали таа ќе може да се користи во иднина. Најдоцна за два дена ќе биде санирано повеќенаменското игралиште во селото кое беше целосно уништено од поплавите. Волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца активно работат на расчистување на игралиштето кое беше затрупано со повеќе од 80 кубици земја. На терен попладнево беше и премиерот Емил Димитриев. Задоволство од бразата реакција на институциите изразија и жителите на село Црешево. Улиците и куќите се исчистени, а механизацијата е деноноќно на терен. Во селото има и вода за пиење и електрична енергија. Главниот пат во скопско Виниче кој пред 11 дена беше однесен од огромно количество вода е веќе тампониран. Саниран е и патот кон локалниот водовод, водата е хлорирана и исправна за пиење. Ова беше и едно од главните ...
| | веќе видена | слични

Патот кон локалниот водовод во село Виниче е саниран, водата е хлорирана и исправна за пиење, беше информиран премиерот Емил Димитриев при денешната посета на ова населено место кое беше зафатено со поплавите. Граѓаните на Виниче изразија задоволство од брзината со која им беше саниран и оштетениот пат и побараа екипи на терен да излезат и да направат проценка како да се санира местото на кое водотеците направија канали кои во иднина ќе спречат да се случат слични поплави.
| | веќе видена | слични

Патиштата комплетно се расчистени. Премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Смилковци, Црешево и Виниче беше информиран дека се тампонирани 14 километри локална патна мрежа. Со механизација веднаш се уредуваат и одводните канали а се интервенира и онаму каде пред поплавите имало проблеми. За најмладите пак најважно е да им се расчистат и вратат во нормала спортските терени. Премиерот Димитриев истакна дека ќе се врши комплетна анализа на обработливата почва. По резултатите ќе се знае дали во овој скопски регион кој главно егзистира од земјоделство ќе може без проблем да се произведува храна или пак во соработка со експерти ќе мора претходно да се изврши третирање на почвата. За жителите на Виниче пак најважно по поплавите било во функција да се врати патот кој води до резервоарот за вода од каде се снабдува селото. Сега истиот е комплетно саниран а се чисти и долот низ кој минала водената стихија. Во сите населени места кои денеска ги посети премиерот Димитриев механизацијата работи под полна пареа ...
| | веќе видена | слични

Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селат Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селата преку обиколницата до Смилковци. Според стратегијата на Арбијата која од првите моменти е меѓу најпогодените, на терен се започнало со делување од север кон југ, бидејќи состојбата на теренот ја диктирала работата. Жителите на Смилковци денеска разговараа со премиерот Димитриев. До крајот на денот се очекува целосно да биде оспособено игралиштето во селото, а механизацијата која е на терен ги чисти домовите и земјоделските насади. По повеќе од една недела кога ги посетивме најпогодените куќи во скопско Црешово, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една недела по поплавара – Се менува сликата во поплавените реони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: