Расчистени сите улици во Инџиково- жителите задоволни од брзата реакција и 100% обештетување


Сите улици во Инџиково се расчистени, во најголем дел од куќите е извршена дезинфекција, а потоа ќе следува и дезинфицирање на дворовите.Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Грувески денеска ги посети жителите на Инџиково со цел да се информира до каде се работите со санацијата на штетите од поплавите.На средбите мештаните изразија благодарност за преземените активности и мерки од страна на централната и локалната власт и вклученоста на полицијата и армијата за расчистување на теренот.Жителите на средбите најмногу се жалеа на штетите во домовите, бидејќи целосно е уништена нивната покуќнина, подрумите и нивните возила. Груевски ги информираше дека Владата веќе има донесено мерка за сто процентно обесштетување на настанатата штета од поплавите.– Денеска Владата објави одлука дека ќе има сто отстотно обесштетување. Доколку немате каде да ноќевате, каде да се сместите привремено има обезбедено времено сместување, изјави Груевски, во разговор со дел од жителите на Инџиково.Граѓаните изразија голема благодарност за ...
| | веќе видена | слични

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и денес директно на терен помеѓу жителите на населеното место Економија ја доставуваше собраната хуманитарна помош од големата хуманитарна акција која Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ја организираше во сите Општински комитети на територија на Република Македонија. Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош. ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош.
| | веќе видена | слични

Повеќенаменското игралиште во Смилковци, кое беше затрупано со 80 кубици земја од наносите од поплавите во Скопско, ќе биде санирано и оспособено најдоцна за два дена, информира директорот на Агенцијата за млади и спорт, Маријан Спасески при вчерашната посета на селото со премиерот Емил Димитриев. Во моментов, како што кажа, волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца кои спортуваат од околните села работат на завршното расчистување на асфалтниот терен по што ќе следи санација на четириметарската ограда и враќање на една од стативите на своето место што беше однесена на триесетина метри од игралиштето. На игралиштето тренираат шеесетина деца од сите околни села и тоа е единствено место каде што тие можат да се занимаваат со спортски активности. Од Фудбалската федерација најавија дека ќе се обидат деновиве со средства од УЕФА да го санираат и големото фудбалско игралиште што е во непосредна близина на повеќенаменското, а градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони ...
| | веќе видена | слични

Четириесет тима за процена на штетата досега посетиле 3.500 дома, а 15 тима за процена на земјоделските имоти досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена процената. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при вчерашната посета на Црешево. - Со оглед на бројот на оштетени домаќинства овој пат процената оди многу, многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Четириесет тима одат за процена на куќи, 15 тима се за земјоделски површини - рече Димитриев. Тој најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди комисијата за процена на автомобилите и земјоделската механизација. Премиерот информира дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. - Пред три години е направена процена на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме процена дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четириесет тимови за проценка на штетата веќе се на терен. Досега се посетени 3.500 домови, а 15 тимови за проценка на земјоделските поседи досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена проценката. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Црешево. „Со оглед на бројот на оштетени домаќинства, овој пат проценката оди многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Задоволен сум од темпото со кое оди проценката“, рече Димитриев. Најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди Комисијата за проценка на автомобили и земјоделска механизација. Премиерот информираше дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. „Пред три години е направена проценка на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме проценка дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат на кој ...
| | веќе видена | слични

ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ Од земјите членки на Европската Унијата досега се обезбедени околу два милиона евра како првична помош која е наменета за Црвениот крст за итно справување со кризата, по поплавата во Скопскиот Регион, соопшти вчера делегацијата на ЕУ во Македонија. Чешка, Бугарија, Грција, Австрија, Холандија и Словенија се земјите кои досега испратиле пакети помош за настраданите и за оштетените во катастрофалните поплави кои се случија на шести овој месец. Раководителот на одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ во Македонија Мартин Клауке, на прес - конференција изјави дека, по проценката на штетата, ако е потребно, ќе бидат доделени дополнителни средства. Експертите од ЕУ велат дека на терен се потребни луѓе за расчистување на поплавените подрачја, зашто во оваа фаза тоа не може да се направи со механизација. Расчистувањето ќе трае уште најмалку три до четири недели. Европскиот експерт Питер Глерум вели дека е потребно да се воспостави долгорочна стратегија за справување со ...
| | веќе видена | слични

Сликата во скопско Смилковци од ден во ден е се подобра. Жителите се задоволни што по барање на земјоделците, Владата бесплатно ќе ја анализира поплавената почва, а експерти ќе го проценуваат квалитетот и дали таа ќе може да се користи во иднина. Најдоцна за два дена ќе биде санирано повеќенаменското игралиште во селото кое беше целосно уништено од поплавите. Волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца активно работат на расчистување на игралиштето кое беше затрупано со повеќе од 80 кубици земја. На терен попладнево беше и премиерот Емил Димитриев. Задоволство од бразата реакција на институциите изразија и жителите на село Црешево. Улиците и куќите се исчистени, а механизацијата е деноноќно на терен. Во селото има и вода за пиење и електрична енергија. Главниот пат во скопско Виниче кој пред 11 дена беше однесен од огромно количество вода е веќе тампониран. Саниран е и патот кон локалниот водовод, водата е хлорирана и исправна за пиење. Ова беше и едно од главните ...
| | веќе видена | слични

Патиштата комплетно се расчистени. Премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Смилковци, Црешево и Виниче беше информиран дека се тампонирани 14 километри локална патна мрежа. Со механизација веднаш се уредуваат и одводните канали а се интервенира и онаму каде пред поплавите имало проблеми. За најмладите пак најважно е да им се расчистат и вратат во нормала спортските терени. Премиерот Димитриев истакна дека ќе се врши комплетна анализа на обработливата почва. По резултатите ќе се знае дали во овој скопски регион кој главно егзистира од земјоделство ќе може без проблем да се произведува храна или пак во соработка со експерти ќе мора претходно да се изврши третирање на почвата. За жителите на Виниче пак најважно по поплавите било во функција да се врати патот кој води до резервоарот за вода од каде се снабдува селото. Сега истиот е комплетно саниран а се чисти и долот низ кој минала водената стихија. Во сите населени места кои денеска ги посети премиерот Димитриев механизацијата работи под полна пареа ...
| | веќе видена | слични

Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селат Се санираат штетите по саботното невреме, а животот полека се враќа во нормала. Водената стихија најпрво го погодила највисокото Булачани а оттаму струите се раздвоиле на две страни. Едната преку автопатот до Стајковци, а другата од највисоките селата преку обиколницата до Смилковци. Според стратегијата на Арбијата која од првите моменти е меѓу најпогодените, на терен се започнало со делување од север кон југ, бидејќи состојбата на теренот ја диктирала работата. Жителите на Смилковци денеска разговараа со премиерот Димитриев. До крајот на денот се очекува целосно да биде оспособено игралиштето во селото, а механизацијата која е на терен ги чисти домовите и земјоделските насади. По повеќе од една недела кога ги посетивме најпогодените куќи во скопско Црешово, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 696 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расчистени сите улици во Инџиково- жителите задоволни од брзата реакција и 100% обештетување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: