Росети донесе трето злато за Италија во стрелаштво

21-годишниот полицаец имаше совршени 16-ки во полуфиналето и финалето, победувајќи го 26-годишниот Маркус Свенсон од Шведска. Абдулах Алрашиди, кој доаѓа од Кувајт и се натпреварува под олимпиското знаме, го освои бронзениот медал. 52-годишниот Рашиди е вториот стрелец од Кувајт со медал во стрелаштво во Рио, но настапува под олимписко знаме поради суспензијата на земјата од страна на ИОЦ. Трето злато во стрелаштво освоија и Германците, откако Кристијан Рајц победи во дисциплината 25 метри пиштол рафална стрелба, пред Французинот Жан Квикуампоа и Кинезот Ли Јуехонг. Ова е втор олимписки медал за Рајц по бронзата во Пекинг во 2008. СТРЕЛАШТВО, 25 М ПИШТОЛ РАФАЛНА СТРЕЛБА (М) 1.Кристијан Рајц (Гер) 2.Жан Квикуампоа (Фра) 3.Јуехонг Ли (Кин) СТРЕЛАШТВО, СКИТ (М) 1.Габриеле Росети (Ита) 2.Маркус Свенсон (Шве) 3.Абдулах Алрашиди (ИОА)
| | веќе видена | слични
3 копии

Трите медали од трката на 100 метри со пречки отидоа кај натпреварувачките од САД. Златото е за Брајана Ролинс со истрчано време 12.48 секунди, среброто отиде кај Нија Али (12.59), додека трета трката ја заврши Кристи Кестлин (12.61) со што го освои бронзениот медал. Финале се трчаше и на патеката од 200 метри. Златото го освои Илејн Томпсон од Јамајка со време 21.78 секунди, среброто е за Холанѓанката Дафне Шиперс (21.88), бронзата ја освои Тори Боуви од САД (22.15). На третата финална атлетска дисциплина одржана ноќеска на Олимпијадата во Рио триумфира Тијана Бартолета од САД која во скок во далечина оствари резултат 7.17 метри. Нејзината сонародничка Бритни Рис со прескокнати 7.15 метри го освои сребрениот медал, а Србинката Ивана Шпановиќ со државен и личен рекорд - 7.08 метри стигна до бронзениот медал.
| | веќе видена | слични

Јамајската спринтерка Лејни Томпсон прерасна во атлетска кралица на Олимписките игри во Рио да Жанеиро. По златниот медал на 100 метри, таа беше супериорна и на двојно подолгата патека и заслужено го освои и вториот златен медал на ОИ на 200 метри со време од 21.78 секунди. Во финалната трка, Томпсон ја победи актуелната светска првенка Дафне Шиперс од Холандија, која заостана за 10 стотинки. На третото место заврши Американката Тори Боуви, со време од 22.15 секунди. In case you missed it… Elaine Thompson #BringTheBeat for the Women’s Olympic Sprint Double! pic.twitter.com/13q9Ci73Bl — Digicel Jamaica (@DIGICELJamaica) August 18, 2016 24-годишната Томпсон се надоврза на успесите на својот колега од репрезентацијата на Јамајка, Јусеин Болт, и ги обедини двата златни медали на најбрзите трки. Сега останува да видиме дали Јамајчанецот ќе одговори во иста мера во финалето на 200 метри.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тиана Бартолета од САД ја оправда улогата на прва фаворитка и девојка која има најдобро постигнување оваа сезона и победи во финалното натпреварување во скок во далечина во женска конкуренција. Таа со скок од 7.17 дојде до златен медал, победувајќи ја сонародничката Бритни Риз, која имаше скок само за два сантиметри пократок од победничкиот. Бронзениот медал е за европска првенка Ивана Шпановиќ од Србија, која скокна 7.08 метри.
| | веќе видена | слични

Илејн Томпсон од Јамајка дојде до уште еден значаен резултат и олимписко злато на игрите во Рио Де Женеиро. Томпсон по триумфот на 100 метри победи и во подолгата стаза на 200 метри со што сега го има приматот спринтерска кралица. Во финалето таа направи мало изненадување и ја победи Холанѓанката, Дафне Шиперс која беше благ фаворит, а за тоа говори и податокот што го имаше најдоброто време во полуфиналето. Илејн делницата ја истрча за 21.78 и притоа со триумфот стана прва атлетичарка од Флоренс-Грифитс Џејнер од 1988 година која успеала да победи во двете спринтерски дисциплини. Времето на сребрената Шиперс беше 21.88, додека пак бронзата ја освои Американката, Тори Боуви (22.15) Womans 200m final… And 2nd #Gold for Elaine Thompson… Sprint double for the Jamaican at #Rio2016 pic.twitter.com/ohpfji4mrC — Andrew Mcghie (@mon_the_gers) August 18, 2016
| | веќе видена | слични

Илејн Томпсон од Јамајка е нова кралица на спринтот, откако по триумфот на 100 метри, на олимпијадата во Рио де Жанеиро, го освои златниот медал и на 200 метри. Томпсон е првата атлетичарка по 1988 година и Флоренс Грифитс-Џојнер која освои златни медали на 100 и 200 метри. Од друга страна Американките доминираа на трката на 100 метри со пречки, каде ги освоија сите три медали и во скокот во далечина каде освоија злато и сребро. Томпсон во финалето на 200 метри победи со резултат 21,78 секунди, таа за 13 стотинки беше побрза од втропласираната Холанѓанка Дафне Шиперс, додека бронзата ја освои Американката Тори Браун (22,15). Во финалето на трката на 100 метри со пречки сите медали го освоија репрезентативките на САД. Најбрза на оваа трка беше Бријана Ролинс која оставри време од 12,48 секунди, второто место со време 12,59 секунди го освои Ниа Али, а трета беше Кристи Кастлин (12,61). Американките освоија злато и сребро и во скок во далечина. Тијана Бартолета со личен рекорд 7,17 метри стигна до златниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јамајкансакта атлетичарка Илејн Томпсон е нова спринтерска кралица на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Таа по триумфот на 100 метри се закити и со златниот медал на 200 метри, делница која ја истрча со резултат од 21.78 и зад себе ја остави светската шампионка Холанѓанката Дафне Шиперс со која имаше 0.13 секунди послабо време од победничката, а бронзата и припадна на Американката Тори Боуви со 22.15 секунди. -За мене ова е многу посебно чувство. Мислам дека моето светло конечно се запали. Да се биде покрај имиња како Вероника Кемпбел-Браун и Шели-Ен Фрејзер е нешто исклучително, изјави Томпсон. Кемпбел-Браун победи на 200 метри во Атина 2004 и ја одбрани титулата во Пекинг 2008, додека Фрејзер-Прајс победи на 100 метри во Пекинг и Лондон 2012. Севкупно, Јамајка има 10 од последните 11 спринтерски злата на 100 и 200 метри. Шиперс (24) има личен рекорд од 21.63 секунди, со што е најбрза Европејка во историјата и петта најбрза на светот, меѓутоа не беше задоволна со среброто. -Дојдов по злато и бев во добра ...
| | веќе видена | слични

24-годишната Томпсон постави време од 21.78 за да ја победи холандската светска шампионка Дафне Шиперс за 0.13 секунди за продолжување на јамајчанската супериорност во олимпискиот спринт. Бронзата отиде кај Американката Тори Боуви со 22.15. „За мене ова е многу посебно и единствено чувство. Мислам дека моето светло конечно се запали. Да се биде покрај имиња како Вероника Кемпбел-Браун и Шели-Ен Фрејзер-Прајс е нешто исклучително“, вели Томпсон. Кемпбел-Браун победи на 200 метри во Атина 2004 и ја одбрани титулата во Пекинг 2008, додека Фрејзер-Прајс победи на 100 метри во Пекинг и Лондон 2012. Севкупно, Јамајка има 10 од последните 11 спринтерски злата на 100 и 200 метри, а Јусеин Болт е фаворит да го продолжи тој рекорд денеска (03.30 часот по македонско време). 24-годишната Шиперс има личен рекорд од 21.63, со што е најбрза Европејка во историјата и петта најбрза на светот, меѓутоа не можеше да ја стигне Томпсон и покрај одличниот финиш. „Дојдов по злато и бев во добра форма. Времињата беа ОК, но не беа ...
| | веќе видена | слични

Елејн Томпсон ја освои втората олимписка титула во Бразил. Откако претходно оваа недела Јамајка триумфираше во краткиот спринт на 100 метри, денес таа беше категорична и на половина круг и дојде до првата позиција со личен рекорд сезонава од 21.78 сек. Светската шампионка на 200 метри од Пекинг 2015, Дафне Шиперс (Холандија) се закити со среброто, откако исто така запиша лично достигнување за сезоната од 21.88 сек. Тори Боуи (САД) заслужи бронза со 22.15 сек. 24-годишната Томпсон стана првата жена со дубл во двете дисциплини по 28 години. За последен пат, злато на 100 и 200 метри на Олимписките игри кај жените освои Флоренс Грифит-Џојнер во Сеул во 1988 година. Пласман 200 метри (жени): 1. Елејн Томпсон (Јамајка) 21.78 секунди 2. Дафне Шиперс (Холандија) 21.88 3. Toри Боуи (САД) 22.15 4. Марина Жозе Та Лу (Брегот на Слоновата Коска) 22.21 5. Дејна Ашер-Смит (Велика Британија) 22.31 6. Mишел-Ли Аје (Тринидад и Тобаго) 22.34 7. Дијџа Стивенс (САД) 22.65 8. Ивет Лалова (Бугарија) 22.69.
| | веќе видена | слични

Олимпиското финале на 100 метри со пречки во Рио де Женеиро изгледаше како американска квалификација. Три претставнички на САД си ги поделија медалите и ги оставија останатите девојки во финалето да се борат за позициите меѓу четвртото и осмото место. Олимписка шампионка со 12.48 сек, стана Бриана Ролинс, освојувачка на златен медал од СП во Москва во 2013 година и втора на 60 м / пр. од Светското првенство во сала во Портланд во 2016 година. Среброто го заслужи двократната светска шампионка на 60 м / пр. Ниа Али, која ја премина целната линија за 12.59 сек. За бронза во последните метри успеа да се избори Кристи Кастлин со 12.61 сек. Најдобрата американска натпреварувачка во дисциплината Кендра Харисон, која неодамна го собори светскиот рекорд во дисциплината, воопшто не учествува на Игрите, откако не успеа да најде место во американскиот тим кој и без неа се претстави одлично.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, и натаму верува во името „Република Илинденска Македонија“, како опција за решавање на спорот со Грција. Дури и без новинарско прашање, ...
сите 459 | | | веќе видена

Македонската радио телевизија подготвува студио во кое ќе се одржи дуелот меѓу премерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во среда, објави ...
сите 231 | | | веќе видена

Реакциите на партиите на Албанците кои останаа во опозиција не го променија ставот на лидерот на владината ДУИ, Али Ахмети кој смета дека нема потреба од ...
сите 70 | | | веќе видена

На официјалната интернет страница на британското кралско семејство, е додадена и биографија посветена на новопечената војвотка од Сасекс, Меган Маркл. Написот ...
сите 258 | | | веќе видена

Русенскиот митрополит Наум од БПЦ-БП му одржа скретен курс и уште повеќе, го понижи и му удри невидена шлаканица на Архиепископот охридско-македонски, г.г. ...
сите 91 | | | веќе видена

Во собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржи имплементацијата на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Росети донесе трето злато за Италија во стрелаштво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: