Ќе одговара и за убиство, почина силуваната мајка

2 копии

Полицијата соопшти дека 75-годишната старица С.Т. која завчера ја силуваше родениот син С.Т. (48) починала вчера околу 15 часот Против осомничениот син од с.Градашорци, струмичко, полицијата тогаш поднесе кривична пријава под сомнение за сторено кривично дело „родосквернавење". Пријавениот околу 02.00 часот ноќта во семејната куќа во која живеел заедно со неговата беспомошна и болна мајка, истиот под дејство на алкохол извршил полов напад врз неговата мајка. По наредба на јавен обвинител телото на починатата е дадено за обдукција.
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Велес поднесе кривична пријава против лицето К.Т. (68) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали„. На 10. јуни од страна на полициски службеници извршен бил претрес во домот на пријавениот при што била пронајдена пушка марка ,,Бајкал”модел ИЖ-26- Е калибар 12мм, ловна пушка марка ИЖ калибар 16мм која пријавениот ја поседува со дозвола и пневматска пушка марка ,,Гамо” модел 610 со калибар 4,5мм. Ловните пушки биле со патрони. Исто така пронајден бил пиштол марка Екол Туна со калибар 6,35 мм и пет куршуми калибар 6,35 мм, 55 патрони марка Белон и Крушик калибар 16мм како и 24 патрони марка Корона калибар 12мм. Од преземени мерки утврдено бил дека пушката, пиштолот и муницијата неовластено ги поседувал во својот дом.
| | веќе видена | слични

Арсенал нелегално оружје бил запленет од пензионер од Велес, информира полицијата. За овој случај СВР Велес поднесе кривична пријава против K.Т. (68) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали. Според полициските информации, полицијата извршила претрес во почетокот на јуни во домот на пријавениот. - При претресот пронајдена била пушка марка ,,бајкал“, ловна пушка марка „ИЖ“ која ја поседувал со дозвола и пневматска пушка марка ,гамо“. Ловните пушки биле со патрони. Исто така пронајден бил пиштол марка „екол туна“ и пет куршуми , 55 патрони марка „белон“ и „крушик“ како и 24 патрони марка „корона“ - велат од полицијата од каде што додаваат дека од преземени мерки утврдено бил дека пушката, пиштолот и муницијата неовластено ги поседувал во својот дом.
| | веќе видена | слични

Полицијата поднесе кривична пријава против лицето Д.Т. (20) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело употреба на исправа со невистинита содржина.Пријавениот на 29 јуни на ул. „Никшичка" во Куманово додека управувал мотоцикл заради контрола бил сопрен од страна на полициски службеници при што било утврдено дека истиот го управува без да поседува сообраќајна дозвола и со вметнати фалсификувани регистарски ознаки.
| | веќе видена | слични

Едномесечен притвор му е одреден на М.К. (22) од Скопје, вработен како помлад надзорник за внатрешно и надворешно обезбедување во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари поради сомневање дека примил поткуп. Според Министерството за внатрешни работи, неговата вина лежи во тоа што од татко на затвореник зел 50 евра, а за возврат требало на синот да му „прошверцува“ мобилен телефон, кои се забранети во Казнено-поправната установа. При извршена контрола од претпоставените во затворот, кај М.К. биле пронајдени два мобилни апарати и банкнота од 50 евра, по што чуварот е приведен. Против него е поднесена кривична пријава за примање поткуп, соопшти МВР. (Г.А.)
| | веќе видена | слични
23 копии

Oдделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицето М.К. (22) од Скопје, вработен како помлад надзорник за внатрешно и надворешно обезбедување во Казнено поправна установа „Затвор Скопје“ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“. Имено пријавениот искористувајќи ја својата службена положба со намера да се стекне со противправна имотна корист, примил ветување за награда–поткуп од засега неутврдена вредност од лицето Н.А. (татко на притворено лице) за да изврши службено дејствие кое не смее да го изврши односно на притвореното лице Ш.А. (син на Н.А.) да му предаде телефонски апарат кој притворените лица не смеат да го имаат. За таа цел М.К. остварил средба со Н.А. од кој превзел еден телефонски апарат при што на 05.08.2016 година пријавениот превзел и конкретни дејствија на извршување на кривичното дело, со тоа што неовластено во забранетиот дел од затворот го внел телефонскиот апарат со намера да го предаде на притвореникот Ш.А. ...
| | веќе видена | слични

Дај пари и син ти ќе добие мобилен телефон во затворот. Ова била понудата на млад надзорник во затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари, која му ја предложил на родител на притвореник за да добие привилегија која е забранета - зборување на мобилен телефон во ќелија. Договорот меѓу двајцата паднал и таткото се согласил да му плати поткуп на младиот надзорник. Планот било надзорникот по шверцерски канали да му однесе мобилен телефон на синот. Сепак, колегите на надзорникот се посомневале и му извршиле претрес. Kај него биле пронајдени пари и два мобилни телефона од кои еден требало да заврши во рацете на притвореникот. Надзорникот бил уапсен и против него била поднесена кривична пријава за примање поткуп. - Oдделот за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против М.K. (22) од Скопје, вработен како помлад надзорник за внатрешно и надворешно обезбедување во Kазнено-поправна установа затвор „Скопје“ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело примање поткуп - велат ...
| | веќе видена | слични

М.К. (22), надзорникво казнено-поправната установа „Затвор Скопје“ доби кривична пријава за примање поткуп.Тој се согласил да прими поткуп од Н.А., татко на притвирено лице. М.К. требал на притвореникот Ш.А. (син на Н.А.) да му предаде телефонски апарат што притворените лица не смеат да го имаат.На 5 август затворскиот чувар во забранетиот дел од затворот го внел телефонскиот апарат за притвореникот Ш.А. При контрола на надлежни лица биле пронајдени два мобилни телефонски апарати и 50 евра. На чуварот одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопшти МВР Скопје, пријавениот искористувајќи ја својата службена положба со намера да се стекне со противправна имотна корист примил ветување за поткуп од засега неутврдена вредност од лицето Н.А., за на притвореното лице Ш.А., син на Н.А., му предаде телефонски апарат кој притворените лица не смеат да го имаат. Осомничениот од Н.А. превзел еден телефонски апарат и на 05.08.2016 година неовластено во забранетиот дел од затворот го внел телефонскиот апарат со намера да го предаде на притвореникот Ш.А. Истиот ден околу 01:05 часот од страна на претпоставени лица од КПУ „Затвор Скопје“ извршена била контрола и кај осомничениот биле пронајдени два мобилни телефонски апарати и банкнота во апоени од 50 евра, при што тој бил приведен. Од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена, стои во соопштението. 
| | веќе видена | слични

Скопската полиција поднесе кривична пријава проитв чувар во истражниот затвор “Скопје“ во Шуто Оризари кој земал мито за да шверцува телефони за осуденици, соопшти МВР. Станува збор за М.К. (22) кој се товари за примање поткуп а судија на претходна постапка му одредил триесетдневен притвор.Корумпираниот чувар бил пријавен од тетко на еден осуденик кој му платил за да му одесе телефон на неговиот син.-Пријавениот искористувајќи ја својата службена положба со намера да се стекне со противправна имотна корист, примил ветување за награда–поткуп од засега неутврдена вредност од лицето Н.А. (татко на притворено лице) за да изврши службено дејствие кое не смее да го изврши односно на притвореното лице Ш.А. (син на Н.А.) да му предаде телефонски апарат кој притворените лица не смеат да го имаат. За таа цел М.К. остварил средба со Н.А. од кој превзел еден телефонски апарат при што на петти овој месец пријавениот превзел и конкретни дејствија на извршување на кривичното дело, со тоа што неовластено во забранетиот дел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе одговара и за убиство, почина силуваната мајка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: