Спасов: Се разгледува можноста за авансна исплата на оштетените


На синоќешната седница на Владата било разговарано авансно да им се исплатат средствата на оштетените, а потоа од кога ќе се направат проценките да им се исплати целата сума. Ова го соопшти минситерот за труд и социјална политика Диме Спасов при денешната посета на новиот пункт на Црвениот крст во ОУ „Наум Наумовски Борче“ во Маџари заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. „Комисиите се веќе започнати да одат на терен. Се заклучи во наредните два дена да се направи план за да се испитаат можностите и да се провери колку средства се потребни за најоштетените, па потоа Министерството за финансии да даде предлог за авансна исплата на средства. Очекуваме да се разработи конкретен прелдог и да започне авансната исплата на штетата, рече Спасов. Тој додаде дека на граѓаните чии домови настрадаа во саботните поплави денеска ќе им бидат поделени 7.000 оброци. Од нив 2.000 ќе донира Министерството за здравство, 2.000 Црвениот крст, а 3.000 Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Кроација осигурување" повеќе од една година интензивно купува акциите на овие две словенечки осигурителни компании. „Адрис Групата" и нејзината осигурителна компанија „Кроација осигурување" добија дозвола од надзорна агенција за директен влез на словенечкиот пазар на осигурување, објави љубљански „Дневник". Хрватската осигурителна компанија се одлучи и за самостоен влез на пазарот во Словенија, иако веќе има малцински сопственички удели во најголемите словенечки осигурителни друштва „Сава Ре" и „Заваровалница Триглав". „Кроација осигурување" повеќе од една година интензивно купува акциите на овие две словенечки осигурителни компании.
| | веќе видена | слични

За конечната сума засега може само да се шпекулира – официјално не е соопштен ни точниот број на поплавени и оштетени домови, ни точниот број на уништени автомобили и поплавени земјоделски површини. Комисиите се на терен и работат на процени на штетите. Според првичните информации штети има во најмалку 5.000 куќи, па ако се земе предвид дека просечната штета е 10.000 евра кај секое домаќинство се доаѓа до сума од 50.000 000 евра само кај погодените граѓани. Во оваа сума не влегуваат последиците врз инфраструктурата – пред се обиколницата која има сериозни оштетувања, но и локалните улици, патишта, канализациски, водоводни и електропреносни системи… „Комисија во владата допрва треба да ги утврди штетите не само во делот на инфраструктурата туку се што однесе целокупната катастрофа. Дури потоа и откако ќе се расчисти теренот би се знаело повеќе детали по што би се одело со целата операција“, велат од Владата. Тимовите на терен – се прават процените Во меѓувреме веќе се започнати и попишувањата во куќите – се ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Штетите што ги предизвика невремето во саботата што го зафати скопскиот регион граѓаните го пријавуваат и во осигурителните компании, иако податоците покажуваат дека се уште мал број домаќинства се осигурани од различни ризици, вклучувајќи ги и поплавите. Од Винер осигурување наведуваат дека од викендот имаат зголемена фреквенција на пријавени штети на подрачјето на град Скопје. – Нашите проценители се постојано на терен. Штетите што се пријавуваат се од сите подрачја на градот, акцентот е на подрачјата кои беа најпогодени, но за жал очекувањата се дека минимален број имоти во најзагрозените подрачја се осигурени имајќи предвид дека процентот на осигурени имоти во Македонија е мошне мал, истакнуваат од Винер осигурување. Наведуваат дека максимално се ангажирани да излезат во пресрет на своите корисници и штетите да бидат надоместени во најкус можен рок. Во невремето како што соопшти државниот секретар во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Бесир Јашари, штети имаат пријавено 5 илјади ...
| | веќе видена | слични

Како што сега стојат работите никој нема да ги обесштети автомобилите уништени во поплавите. „За да може да се пријави штета за возило, тоа мора да има каско осигурување, затоа што задолжителната полиса за автоодговорност не покрива оштетувања од ваков вид,“ вели директорот на Агенцијата за супервизија, Климе Поповски. Инаку и денеска ќе продолжи барањето за поднесување штети. Досега се поднесени околу 500 барања за отштета. Најмногу за станбени објекти. Во поплавата беа оштетени над 500 куќи.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во вечерашното Отворено студио на Телевизија Нова гостин е директорот на Агенцијата за супервизија на осигурување, Климе Поповски, кој вели дека досега се поднесени околу 500 барања за отштета поради поплавите во скопскиот регион од 6. август. „Пријавени се околу 500 штети, од кои околу 450 за станбено осигурување, а 50 за возила“, рече Поповски. Сепак, вели Поповски, за да може да се пријави штета за возило, тоа мора да има каско осигурување, затоа што задолжителната полиса за автоодговорност не покрива оштетувања од ваков вид.
| | веќе видена | слични

Климе Поповски, директор на Агенцијата за супервизија на осигурување, во Отвореното студио на Телевизија Нова вели дека предноста на имањето осигурување е брзата исплата на отштетата. „Вие ја пријавувате штетата кај компаниите, компаниите вршат проверка и одат на увид и веќе се на терен проценителите. Кога ќе ја констатираат состојбата, во рок од 15 дена, доколку не е потребна некоја документација, таа штета треба да биде исплатена“, изјави Поповски. „Додека во случај ако се чека на државна помош, тоа може да трае и подолго, може да трае една година“, додава Поповски.
| | веќе видена | слични

Пријавени се околу 500 штети во поплавените подрачја во Скопско, од кои околу 450 за станбено осигурување, а 50 за возила, изјави Климе Поповски, директорот на Агенцијата за супервизија на осигурување за телевизијата Нова. Поповски додава дека, за да може да се пријави штета за возило, тоа мора да има каско осигурување, затоа што задолжителната полиса за автоодговорност не покрива оштетувања од ваков вид.
| | веќе видена | слични

Ризичните настани се случуваат неочекувано, не знаете во кој момент, посебно ако зборуваме за катастрофални ризици: земјотреси, поплави, вели во Отвореното студио на Телевизија Нова Климе Поповски, директор на Агенцијата за супервизија на осигурување. „Сега имаше информации дека еднаш на 1000 години се случува ваква поплава итн. Меѓутоа, глобалните климатски промени само ќе ја забрзаат фреквенцијата на појавување на ризици од катастрофална природа“, изјави Поповски. „И она што е уште пострашно, големата концентрација на средства, односно имот, згради, куќи итн., во поединечни делови на државата, како што е случајот во Скопје, може да предизвика уште поголеми финансиски загуби“, додава Поповски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Колку пари ќе чини катастрофата никој не знае! Билансите допрва ќе се утврдуваат. Опозицијата бара итно активирање на кризни 20 милиони евра за помош за подрачјата настрадани од смртоносното невреме во скопско, пишува Дојче веле . Десетина илјади домови, километри улици, земјоделски посеви, дел од автопатот од обиколницата, човечки животи! Природната стихија предизвика досега невидени штети во Македонија. Враќањето во нормала ќе чини премногу, колку точно, засега никој не знае. Комисиски тимови на терен започнаа пресметки: „Комисија во владата допрва треба да ги утврди штетите не само во делот на инфраструктурата туку се` што однесе целокупната катастрофа. Дури потоа и откако ќе се расчисти теренот би се знаело повеќе детали по што би се одело со целата операција. Колку пари тоа ќе чини е прерано да се коментира, но сигурно дека ќе биде многу. Но дефинитивно дека процедурата ќе се тера преку тендери, јавни повици, ќе се ангажираат компании за да се санираат последиците“, велат за Дојче Веле од Владата. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Ден и половина откако е појави аедно со пребеганиот екс-премиер Никола Груевски на аедничка фотографија во Будимпешта, Александар Трајковски, инаку советник од ...
сите 119 | | | веќе видена

Пред повеќе од 6 месеци точно овдека на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија излезе масовно, ...
сите 133 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасов: Се разгледува можноста за авансна исплата на оштетените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: