За прв пат на Олимписките игри, златан медал без знаме


3 копии

49 годишниот Фехаид Алдихани, кој во Рио пристигна како независен учесник, освои злато во стрелаштво во дисциплината двоен трапПоради мешање на власта во спортот, Интернационалниот Олимписки комитет му забрани на Кувајт настап на Олимписките Игри во Рио.Па војникот Фехаид Алдихани беше приморан во Бразил да отпатува како независен учесник.Тој денеска испиша историја откако стигна до златниот медал во стрелаштво, во дисциплината двоен трап.
| | веќе видена | слични

Со 28 одличја од кои 23 со најсветол сјај пливачот Мајкл Фелпс заминува во легендите на Олимписките игри. Неговата успешна приказна започнува во Сиднеј 2000 година, а заврши во Рио годинава со освојување на нови пет златни медали. Американскиот пливач имаше подеми и падови во текот на кариерата, но секогаш успеваше да се издигне и да биде во топ форма на секоја Олимпијада која се одржува секои четири години. - Патот до успехот на Фелпс е многу тежок и нема никави тајни. Тој поседува голема желба за тренирање и големо срце за натпреварување, што е многу важно за еден спортист. Околу себе има врвни тренери и комплетно цел тим кој работи со него четири години односно еден олимписки циклус. - рече Томе Камнаровски и додаде - Тренингот и исхраната се клучот во сите негови успеси. Фелпс прави и необични работи надвор од базенот, но не пропушта тренинг и сака да тренира, а темпото на тренирање го изгладнува телото за натпреварување, затоа тој делува така дрско и немилосрдно во трките. Ми се чини дека нема ...
| | веќе видена | слични

Освојувањето медал на Летните олимписки игри (ЛОИ) претставува сон на секој спортист, но макотрпните тренинзи, многубројните одрекувања и посветеноста, како и вложувањата, потребни за остварување на ваквиот подвиг, не се вреднувани еднакво за сите. Одличјата на некои олимпијци им носат голема заработка и слава, додека на други им носат единствено престиж, поради што во одредени случаи, успешните олимпијци имаат финансиски проблеми.Причини за ваквата нерамноправна поделба се атрактивноста на спортот на олимпијците, висината на премиите за освоеното злато, како и можноста да ја искористат моментната популарност за заработка, преку остварување богати спонзорски договори. Фудбалерите, кошаркарите и голферите остваруваат голема заработка и надвор од Игрите, успесите на пливачите и на гимнастичарките на ЛОИ привлекуваат внимание и спонзори, но не и на кајакарите и на мечувалците, во најголемиот број случаи.Се проценува дека најуспешниот олимпиец на сите времиња, Американецот Мајкл Фелпс има заработено 50 милиони ...
| | веќе видена | слични

Најуспешниот олимпиец на сите времиња, Американецот Мајкл Фелпс го заврши настапот на петтите за него ЛОИ, од Сиднеј 2000 до Рио 2016 година, со освоени пет златни и еден сребрен медал. Тој во својата колекција има вкупно 28 олимписки медали, од кои 23 се златни, три сребрени и два бронзени.Зад Фелпс, на второто место на рекордерската листа на освојувачи на медали од ЛОИ, се наоѓа руската гимнастичарка Лариса Латинина, која на ЛОИ 1956 во Мелбурн, во Рим 1960 и во Токио 1964 година освои 18 медали, од кои девет златни, пет сребрени и четири бронзени. Фелпс има освоено повеќе медали од вкупно 175 земји чии спортисти настапувале на ЛОИ, односно пред него се само 31 земја според бројот на освоени медали.Последното злато Фелпс го освои во штафетата 4х100 метри мешано, што беше вкупно 16-ти златен медал за пливач(к)ите од САД во Рио, со што тие го повторија успехот од Лондон 2012, а претходно забележан на ЛОИ 1984 во Лос Анџелес.- Сѐ почна како мал сон на едно дете да го смени светот на пливањето и да направи ...
| | веќе видена | слични

Мишел Картер (30) е првата Американка освојувачка на златен олимписки медал во фрлање ѓуле. Успехот за Картер е уште поголем ако се има на ум дека таа триумфира (ѓулето го фрли 20,63 метри) пред освојувачката на златен медал од Лондон 2012 и од Пекинг 2008, четирикратната светска првенка, големата фаворитка, Новозеланѓанката Валери Адамс (20,42).Картер, која себеси се нарекува и „фрлачка дива“, настапи со црвен кармин на устата. Таа поседува и интернет-страница под тоа име, преку која нуди совети за шминкање по цена од 50 долари па нагоре, плус посебни пакети за роденденски и слични прослави. На твитер-профилот таа ја користи фразата „Изгледај добро, чувствувај се добро, прави добро“.Последна американска спортистка што освоила медал, бронзен, на ЛОИ во оваа дисциплина е Ерлин Браун, во Рим 1960 година. Во женска конкуренција, дисциплината фрлање ѓуле е воведена од Игрите во Лондон 1948 година.Машките претставници на САД во дисциплината фрлање ѓуле, од првите модерни ЛОИ, од Атина 1896 година наваму, имаат ...
| | веќе видена | слични

Мо Фара (33) стана првиот британски атлетичар што освоил три златни олимписки медала. Тој во Рио се закити со најсјајното одличје во трката на 10 км, како и на ЛОИ 2012 во Лондон, каде што освои уште едно злато, во трката на 5 км. Доколку в среда успее повторно да биде најбрз и на таа делница, тој ќе се изедначи со Финецот Ласе Вирен кој е единствениот атлетичар што на две ЛОИ по ред, во Минхен 1972 и во Монтреал 1976 година, победувал во трките на 5 и на 10 км. Фара направи сличен подвиг победувајќи во овие две дисциплини на две СП по ред, во Москва 2013 и во Пекинг 2015 година. На СП 2011 во Даегу, Фара победи во трката на 5 км, но на 10 км беше втор.
| | веќе видена | слични

Професионалниот американски пливач Мајкл Фелпс е најодликуваниот Олимпиец на сите времиња, со вкупно 28 освоени медали, од кои 23 златни, 3 сребрени и два бронзени медали. Подолу прочитајте неколку интересни факти за оваа пливачка легенда, што најверојатно не сте ги знаеле. - Мајкл Фелпс започнал со пливање на 7-годишна возраст. - Првиот стил на пливање што го усовршил бил грбното пливање, бидејќи на почетокот се плашел да плива со главата во вода. - Во 2000-та година 15-годишниот Фелпс стана најмладиот американски пливач што учествувал во Олимпијадата во изминатите 68 години. - Должината на неговите испружени раце е поголема од неговата висина. Долгите раце на Фелпс имаат должина од 203.2 сантиметри, додека пак неговата висина изнесува 193 сантиметри. - Фелпс носи чевли со број 49, што ги прави неговите флексибилни стапала налик „природни пераи“. - Тој има зголемена способност за закрепнување од физички умор, што значи дека натпреварување секојдневно не претставува проблем за него. - Може да исплива 100 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Натпреварувачите на Соединетите Американски Држави освоија најмногу медали по девет дена натпревари на Олимписките игри во Рио. САД досега имаат вкупно 69 одличја – 26 златни, 21 сребрени и 22 бронзени. На второто место на оваа листа се наоѓа Велика Британија со 38 медали (15+16+7), трета е Кина со 45 медали (15+13+17), но е зад Британија поради помалку посјајни медали. Во ТОП 10 уште се: Русија (9+11+10), Германија (8+5+4), Франција (7+8+7), Италија (7+8+6), Јапонија (7+4+16), Австралија (6+7+9) и Јужна Кореја (6+3+5). Од петте соседи на Македонија, медали имаат само Грција - едно злато и една бронза, како и дебитанот на Игрите, Косово - еден бронзен медал. Досега вкупно 68 држави освоија медал во Рио.
| | веќе видена | слични

На Олимписките игри се натпреваруваат врвни спортисти, кои со години се подготвуваат за добри резултати. Но, што е она што ги прави најдобри? Многумина ќе ви кажат дека успехот е производ на нивниот начин на размислување и способности, да не се плашат од противниците и да не потклекнуваат на притисокот. Погледнете ги подготвувањата на едни од најдобрите спортисти: Медитација – Новак Ѓоковиќ За да биде фокусиран на победа и избегнување на грешките, Новак Ѓоковиќ во слободно време медитира. Тоа не е медитација со намера да избега од проблемите, туку визуелизација, објаснува Новак. - Мислам дека визуeлизацијата е важен дел од животот на секој од нас, не само на спортистите. Верувам дека постои закон на привлечност – ти се случуваат оние работи кои ги произведуваш во мислите. Животот функционира на таков начин, изјавил Новак за време на едно интервју за NYTimes. Невидлив противник – Ивана Шпановиќ Целиот скок на атлетичарите, вклучувајќи го и залетот, трае шест секунди. Значи за шест секунди, треба да се ...
| | веќе видена | слични

Започнаа натпреварите во едрење на Олимписките игри во Рио Де Жанеиро и веднаш се поделија медалите во две дисциплини, по една кај мажите и жените. Во машка конкуренција во дисцилината RS:X златниот медал му припадна на Дориан Ван Руселбрек од Холандија, кој имаше време 17.15, што беше за 0.29 секунди подобро време од Иван Лафуенте Пастор од Шпанија, а бронзата ја освои Мајкл Ченг од Хонг Конг со доцнење од 1.46 секунди. Во истата дисциплина кај девојките најсјајниот медал го освоии Лилиан Де Геус од Холандија, сребрена беше Чарлин Пичон од Франција, а бронзениот медал му припадна на Пеина Чен од Кина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа ја посети Виница, од каде што порача дека граѓаните се незадоволни од власта. Му се пожалиле дека лебот ...
сите 252 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За прв пат на Олимписките игри, златан медал без знаме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: