Јенел: ЕУ и Турција се уште можат да ја спасат спогодбата за бегалците

Европската Унија и Турција во минатото ги надминуваа проблемите и се уште можат да ја сочуваат спогодбата за решавање на мигрантската криза што е од клучно значење, изјави денеска турскиот амбасадор во Брисел, Селим Јенел. Во интервју за АФП, кое го пренесува Танјуг, амбасадорот Јенел изјави дека ЕУ не треба да стравува дека нешто ќе изгуби заради приближувањето на Анкара и Москва. - Јас секогаш сум оптимист, рече Јенел, одговарајќи на прашањето за иднината на мигрантскиот договор меѓу ЕУ и Турција. „До септември мислам дека ќе успееме да пронајдеме решение, рече тој. По повод прашањето на смртната казна за чие воведување се зборуваше по обидот за пуч во Турција, Јенел кажа дека жестоката реакција на ЕУ на тоа била избрзана. -Само расправаме за тоа. Тоа не е дури ни тема во Парламентот. Ги знаеме нашите меѓунаридни обврски. Знаеме што ќе се случи доколку воведеме смртна казна, рече амбасадорот. Анкара повеќе пати предупредуваше дека може да се повлече од мигрантската спогодба доколку Европа до октомври не ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца мажи уапсени се поради обид да го запалат турскиот културен центар во Велс, град во северна Австрија, објави полицијата во понеделникот, во екот на големите тензии меѓу Анкара и Виена. Нападот се случил рано утрото, а напаѓачите, коишто полицијата одбила да ги идентификува, веднаш биле уапсени. „Низ прозорецот на центарот е фрлена запалива направа, но таа самата се изгласила, па не е предизвикана никаква штета“, изјавил портпаролот на локалната полицијата. Австрија изминатите седмица остро го критикуваше турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поради чистките по неуспешниот обид за воен преврат од 15-ти јули за што е обвинето движењето на исламистичкиот клерик Фетулах Ѓулен кој живее во САД. Австрискиот канцелар Кристијан Керн го обвини Ердоган дека не се придржува за демократските стандарди, и предложи Европската унија да ги прекине пристапните преговори со Турција. Со над 100.000 припаднции, Турците претставуваат една од најголемите имигрантски заедници во Австрија со 8,7 милиони жители. Градот ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Турскиот министер за надорешни работи Мевлут Чавушоглу ја обвини Европската унија дека ја понижува Турција и повторно го услови исполнувањето на договорот меѓу Турција и ЕУ за миграција со визната либерализација за турските државјани, јави БТА. Во интервју за германскиот весник „Билд“, што беше објавено денеска, првиот турски дипломат нагласи дека Турците се трауматизирани по обидот за преврат од 15 јули, а Европејците ја понижуваат Турција, наместо да и помогнат. Тој изрази жалење за замрзнувањето на преговорите за пристапувањето на Турција кон ЕУ и укинувањето на визите за турските државјани. Според Чавушоглу, Анкара вложила напори, како што многу малку од останатите земји ги вложиле за да ги исполнат условите за влез во ЕУ, но за возврат од Унијата добива само закани, навреди и целосна блокада. -Се прашувам каков престап сме направиле? Зошто е ова непријателство?, праша турскиот министер за надворешни работи, кој минатата недела ја обвини ЕУ дека ги заострува антиевропските чувства во Турција. „Јасно е, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот министер за надворешни работи ја обвинува ЕУ за непријателство кон Турција. Неговата земја добива закани, навреди и доживува „тотална блокада“. „Наместо помош, стигнуваат понижувања“, вели Чавушоглу. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во интервју за германскиот весник „Билд“ упати остри критики на адреса на ЕУ. Неговата земја прави напори како ретко кој за да ги исполни условите за пристап кон ЕУ. „Но, она што сега го доживуваме од делови на ЕУ се исклучиво закани, навреди и тотална блокада. Се прашувам: каков престап направивме? Зошто е ова непријателство кон Турција?“, вели Чавушоглу, разочаран што по неуспешниот воен пуч, Турција не добила поголема поддршка од ЕУ. Европејците не ја разбираат трауматизираноста на турскиот народ, „тие не‘ понижуваат наместо да ни помагаат“, критикува турскиот министер. Визна либерализација Тој инсистира на придржување кон постигнатиот договор со ЕУ за визна либерализација за турските граѓани до октомври. „Кога укажувам на договорот, одеднаш ...
| | веќе видена | слични

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес ја обвинил Европската унија за "понижување" на Анкара и го повторил барањето за воведување на безвизен режим во замена за сопирање на протокот на мигранти кон Европа. "Турскиот народ е трауматизиран по неуспешниот обид за пуч на 15. јули", рекол Чавушоглу во интервјуто за германски Bild и истакнал дека "наместо да ѝ помогне на Турција, Европската унија ја понижува", пренесува AFP . Односите на ЕУ и Турција се влошиле по обидот за државен удар на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, но и поради загриженоста на Европа поради начинот на кој Анкара ја решава актуелната криза. Турција остро ги отфрла критиките од ЕУ дека "чистките" ги нарушуваат стандардите за човекови права кои Анкара мора да ги почитува, како дел од договорот за укинување на визниот режим за граѓаните на Турција и забрзување на процесот за пристап кон ЕУ. Europe is 'humiliating' Ankara: Turkish FM https://t.co/jQJON7HxEH — Berkley Bear (@BerkleyBearNews) August 14, 2016 Чавушоглу ...
| | веќе видена | слични

„Турскиот народ е трауматизиран, после неуспешниот обид за пуч на 15 јули“ – изјави Чавушоглу во интервју за германскиот весник „Билд“ и истакна дека “наместо да и помогне на Турција, Европската унија не понижува“, пренесува „АФП“. Односите меѓу ЕУ и Турција се влошија после обидот за државен удар врз претседателот Реџеп Таип Ердоган, но и поради загриженоста на Европа на кој начин Анкара ја решава актуелната криза. Турција остро ги отфрла критиките на ЕУ дека со “чистките“ се нарушуваат стандардите на човековите права кои Анкара мора да ги почитува, како дел од договорот за укинување на визниот режим за граѓаните на Турција и забрзување на процесот за приклучување на ЕУ. Чавушоглу изјави дека Турција вложила интензивни напори “како и некои други земји, за да ги исполни условите за приклучување на ЕУ“, а за возврат Турција добила “само закани, навреди и целосна блокада“ од 28-те земји членки на ЕУ. „Се прашувам, каков злочин сме направиле. Зошто толкаво непријателство“ – прашува Чавушоглу, кој во средата ја ...
| | веќе видена | слични

Турската полиција утрово влезе во три суда во Истанбул во потрага по повеќе од 170 осомничени за несупешен обид за воениот пуч, наведуваат турските медиуми. Полицијата почна претреси во главниот градски суд Чаглајан и во уште два суда, при што има налог за апсење на 173 обвинители и други вработени од судската администрација. Обвинетите се осомничени за поврзаност со свештеникот Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека стои зад неуспешниот обид за воен пуч во Турција, кој беше изведен на 15 јули. Не е познато колку осомничени се задржани во притвор во текот на рацијата. Повеќе од 35.000 лица досега се уапсени во текот на рацијата по обидот за пуч, а 11.597 се уште се во притвор.
| | веќе видена | слични
11 копии

Канцеларијата на јавниот обвинител во Истанбул им испрати писмо на американските власти во кое бара притвор за муслиманскиот проповедник Гетулах Ѓул, кој живее во Пенсилванија, а кого турските власти го обвинуваат дека е одговорен за неуспешниот пуч во Турција на 15 јули, објави телевизијата Си Ен Ен-Турк. Турското Министерство за правда му го испрати писмото на Вашингтон, во кој Ѓулен е наречен „мозок“ на неуспешниот преврат, а осомничен е за 10 различни обвиненија, вклучувајќи го обидот за соборување на владата. Турскиот премиер Бинали Јилдирим претходно денеска истакна дека Анкара нема да се согласи со никакви компромиси кога станува збор за барање до Вашингтон за екстрадирање на Ѓулен. Исламскиот проповедник ги демантира сите тврдења за било каква вмешаност во обидот за пуч во Турција, при што загинаа над 240 луѓе
| | веќе видена | слични
10 копии

Четириесет и тројца новинари се уапсени во рамки на истрагата за обидот за воен удар во Турција на 15 јули, а издадени се повеќе од сто налози за апсење новинари, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“, кој се повикува на податоци на новинарската асоцијација., Платформа за независно новинарство, со седиште во Истанбул. Оваа асоцијација посочи дека со апсењето на 11 август на новинарката Ајшенур Паралдак, од веќе затворениот весник „Заман“, бројот на уапсените новинари, осомничени во врска со обидот за пуч достигна 43 лица. Десет дена по пучот беа издадени налози за апсење на 42 новинари во рамки на истрагата против членовите на организацијата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, ФЕТО. Анкара смета дека Ѓулен, кој од 1999 година живее во САД, стои зад обидот за преврат на 15 јули. Освен тоа 42 новинари од турската државна телевизија ТРТ, чии имиња и должности не се објавени, беа приведени на 11 август. Според извори на листата се и некои од водечките новинари во телевизијата. Освен налозите за апсење властите ...
| | веќе видена | слични

Берлин одговори негативно на барањето на Турција да гони „ѓуленисти“. Турција сака да го прошири прогонот по обидот за пуч во земјата кон Берлин и да влијае врз политиката на градот. Ова го тврди градоначалникот на Берлин, Михаел Милер во неделниот број на весникот „Билд“. Тој вели дека Турција понудила на одговорни претставници на градските власти активно да се противат на поддржувачи на имамот Фетхулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за преврат на 15 јули. „Турски владин претставник се сврте кон мене и јас бев прашан дали би биле подготвени да се спротиставиме на движењето на Ѓулен во Берлин и, ако е потребно, да поддржиме мерки против него. Јас ја отфрлив идејата и дадов јасно до знаење дека турските конфликти не можат да се водат во нашиот град“ – вели Милер. Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим вчера изјави дека вкупно 81.494 луѓе, меѓу кои судии, војници и државни чиновници, се суспендирани или отпуштени по обидот за државен удар. Се работи за луѓе вработени во армијата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 325 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 98 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јенел: ЕУ и Турција се уште можат да ја спасат спогодбата за бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: