ССМ: Седум слободни денови за работниците од поплавените подрачја


3 копии

Сојузот на синдикати на Македонија денеска соопшти дека заедно со Организацијата на работодавачи на Македонија потпишале спогодба за измена на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството со која во случај на елементарна непогода бројот на слободни денови се зголемува од три на седум дена. Со Спогодбата е дадена и можност бројот на слободни денови дополнително да се зголеми во случај на прогласување вонредна или кризна состојба поради елементарни или друг вид непогоди. Ваквата измена на Општиот колективен договор, како што појаснува Синдикатот, е направена имајќи ги предвид последиците од елементарната непогода која ја погоди Македонија во саботата. - Со ваквите измени и дополнувања на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството, ССМ и ОРМ, како најрепрезентативни социјални партнери од приватниот сектор, изразија подготвеност да помогнат во справување со последиците од елементарните непогоди, се наведува во соопштението од ССМ. За спроведување и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На граничните премини можни се задржувања од 20-тина минути за влез и излез од државата, информира Авто мото сојузот на Македонија. Надвор од градските средини е зголемен интензитетот на сообраќајот, а низ сите државни патишта сообраќајот се одвива без забрани, по суви коловози.
| | веќе видена | слични
22 копии
9 копии

ВНИМАТЕЛНО: Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата. СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите останати државни патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. ФРЕКВЕНЦИЈА: На граничните премини можни се задржувања од 20тина минути за влез и за илзез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
| | веќе видена | слични
2 копии

На граничните премини можни се задржувања од дваесетина минути за влез и за излез од државата, информира АМСМ. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ЈП „Македонија пат“ на учесниците во сообраќајот им препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај село Близанско, 500 метри после мостот на река Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП Македонијапат продолжуваат да работат на оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
24 копии

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози.Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата.Патниот правец Скопје - Македонски Брод преку НП Јасен е пуштен за сообраќај за лесни возила / автомобили.ЈП Македонијапат на учесниците во сообраќајот им препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај с. Близанско 500 метри после мостот на река Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП Македонијапат продолжуваат да работат на оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Патниот правец Скопје - Македонски Брод преку НП Јасен е пуштен за сообраќај за лесни возила-автомобили. ЈП Македонијапат на учесниците во сообраќајот им препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај с.Близанско 500 метри после мостот на река Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП Македонијапат продолжуваат да работат на оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
19 копии

Сообраќајот на сите останати државни патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. На граничните премини можни се задржувања од 30тина минути за влез и за илзез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Патниот правец Скопје – Македонски Брод преку Јасен е пуштен за сообраќај за лесни возила /автомобили/. ЈП Македонијапат на учесниците во сообраќајот им препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај с.Близанско 500метри после мостот на река Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП Македонијапат продолжуваат да работат на оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Патниот правец Скопје - Македонски Брод преку Јасен е пуштен за сообраќај и за автомобили, откако претходно по него можеа да се сообрачаат теренски возила. ЈП „Македонија пат“ на учесниците во сообраќајот им препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај село Близанско 500 метри после мостот на река Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП „Македонија пат“ продолжуваат да работат на оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

На учесниците во сообраќајот им се препорачува крајно внимателно управување со возилата на делот од патот кај с. Близанско 500 метри пое мостот на реката Треска во должина од 50 метри. Екипите на ЈП Македонијапат продолжуваат да работат на  оспособување на патниот правец за нормално одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сообраќајот низ целата држава се одвива тековно по влажни коловози. Намалена видливост од20 до 50 метри поради магла има на патните правци Крак-Маврово и ...
сите 328 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 133 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ: Седум слободни денови за работниците од поплавените подрачја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: