Откриени организаторите на нападот во Ница: Француската полиција уапси брачна двојка од Албанија


2 копии

Француската полиција денеска уапси брачна двојка од Албанија под сомнение дека се вмешани во масакрот кој се случи во Ница во четвртокот на вечер, кога Мухамед Булел уби 84 луѓе, а повреди 200 лица возејќи камион тежок 19 тони по Англиската променада во Ница. Ањес Тибо Лекивр, портпаролката на обвинителот за тероризам не објави детали за апсењето, ниту на кој начин уапсените Албанци се поврзани со нападот. Француските власти објавија дека 6 лица се уапсени поради сомнение дека се поврзани со нападот. Поранешната жена на Булел е уапсена во петокот во нивниот стан, а пуштена е денеска откако било утврдено дека не била во контакт со напаѓачот откако ја почнале процедурата за развод.
| | веќе видена | слични
6 копии

Француското Јавно обвинителство доцна синоќа соопшти дека покренало обвиненија против пет лица поради вмешаност во нападот во Ница, при кој осомничен исламист со камион влета во толпа луѓе убивајќи 84 лица. Како што јаву дописникот на МИА од Париз, според Обвинителството, тројца од нив, Шокри Ц., Мохамед Валид Г. и Рамзи А. се обвинети дека се соучесници во „убиство извршено од група поврзана со терористи“. Покрај за ова дело, Рамзи А,, заедно со брачна двојка Албанци, Артан Х. и Енкелеџа З., се товари и за „крешење на законот за поседување оружје и за членство во терористичка група“. Овие тројца се осомничени дека учествувале во обебзедувањето на пиштолот со кој напаѓачот Мохамед Лахуеџ Булел, пукаше врз полицијата пред да биде убиен. - Обвинителството покрена обвиненија за учество во терористичко злосторничко здружување со цел подготовка на едно или повеќе кривични дела за напад врз луѓе, за убиство и соучество во убиство од страна на организирана група, за обид за напад врз лица кои се носители на ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот имал соучесници, изјави обвинителството. Напаѓачот од Ница, кој изврши напад со товарен камион за време на прослави за Денот на Бастилја, имал петмина соучесници кои му помагале. Исто така, тој го подготвувал нападот во текот на неколку месеци. Ова го соопшти францускиот обвинител Франсоа Моли. Тој посочи дека четворица мажи и една жена биле вклучени во извршувањето на нападот. По извршувањето на нападот истражени се 400 работи на воспоставување на околностите околу нападот од 14 јули, при што загинаа 84 лица, а други над 300 беа повредени. Според зборовите на Моли еден од осомничените го пренесол на местото на денот на нападот Петмината соучесници ќе бидат изведени пред судот во четвртокот, а обвинителството побарала тие да бидат обвинети за заговор за извршување терористички акт, како и други злосторства. / АФП
| | веќе видена | слични

Мохамед Лахауј Булел (31) кој го извршил терористичкиот напад во Ница, кога со камион прегазил повеќе од 84 лица, имал мрежа од помагачи, а целиот напад бил планиран со месеци, соопшти францускиот обвинител Франсоа Молинс. (adverts) Како што навел, уапсени се пет осомничени кои наскоро ќе се најдат пред суд. Се работи за четворица мажи и една жена на возраст помеѓу 22 и 40 години. Си-Ен-Ен исто така објавува дека уапсен е и еден албански пар кој му помагал на напаѓачот. Еден од уапсените е 22-годишник кој наводно добил СМС порака од терористот во ноќта кога се случил нападот. Полицијата исто така пронашла и пушка Калашников во неговиот стан. Обвинителот Молинс навел дека при истрагата во телефонот на напаѓачот пронашле разни фотографии и други докази кои покажуваат дека нападот бил планиран уште од 2015 година.
| | веќе видена | слични

Обвинителството, кое е надлежно за антитерористичка истрага, соопшти дека во притвор моментно се наоѓаат пет луѓе за кои постои сомневање дека му помагале на 31-годишниот Мохамед Лахуаиеј Булел да го изврши нападот. Нив им се заканува обвинение за терористички дела. Молен нагласи дека четворица мажи и една жена биле „вклучени во подготовките“ на нападот, кој е планиран повеќе месеци, како и дека еден од нив го снимал местото на злосторството еден ден по нападот, иако таму се наоѓале голем број полицајци и новинари. Полицијата при проверката на мобилниот телефон на Булел открила интернет пребарувања и фотографии кои укажуваат дека тој го планирал нападот уште од 2015 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мохамед Лахауј Булел (31) кој со камион во Ница уби 84 лица и рани 303, имал поддршка и помагачи, рече денес францускиот обвинител. Тој рече дека и нападот бил планиран неколку месеци. Полицијата го уби напаѓачот ноќта непосредно по терористичкиот напад, а полицијата во меѓувреме уапси пет лица што се товарат дека му помагале на Булел. Во мобилниот телефон се пронајдени докази дека тој нападот го планирал уште во 2015-тата година. Неодамна е објавено дека Булел пред нападот во камионот фотографирал селфи фотографии на кои изгледал целосно опуштено . Претходно Булел користел мобилни апликации за пронаоѓање на машки и женски партнери. Анализата на неговиот мобилен телефон покажала дека и покрај тврдењата за тоа дека бил радикален исламист Булел имал хомосексуални склоности, пиел алкохол, а користел и дроги. Речиси половината од неговите жртви се странски државјани. Во атентатот од 14-ти јули од 84 убиени 3 биле странци од 19 земји.
| | веќе видена | слични
8 копии

Тунижанецот, кој со камион прегази и уби 84 лица на шеталиштето во Ница, имал соучесници, а овој напад го планирал повеќе месеци, изјави денеска парискиот Јавен обвинител, Франсоа Молен. Обвинителството, кое е надлежно за антитерористичка истрага, соопшти дека во притвор моментно се наоѓаат пет луѓе за кои постои сомневање дека му помагале на 31-годишниот Мохамед Лахуаиеј Булел да го изврши нападот. Нив им се заканува обвинение за терористички дела. Молен нагласи дека четворица мажи и една жена биле „вклучени во подготовките“ на нападот, кој е планиран повеќе месеци, како и дека еден од нив го снимал местото на злосторството еден ден по нападот, иако таму се наоѓале голем број полицајци и новинари. Полицијата при проверката на мобилниот телефон на Булел открила интернет пребарувања и фотографии кои укажуваат дека тој го планирал нападот уште од 2015 година.
| | веќе видена | слични

Францускиот обвинител Франсоа Молен изјави дека напаѓачот со камион во Ница, Мохамед Булел имал поддршка при подготовката на нападот од петмина осомничени кои моментално се во притвор, пренесе AФП. Молен изјави дека четворица мажи и една жена „беа вклучени во подготовката“ на нападот што бил плниран месеци пред тоа. Тој додаде дека еден од осомничените ја снимал сцената на нападот ден подоцна, додека одел заедно со полицајци и новинари. Во изјавата за медиумите Молен соопшти за видлив напредок во истрагата, во која учествуваат над 400 иследници. Пред една недела Мохамед Булел со полн гас помина низ толпата во Ница и уби 84 лица, меѓу кои и 10 деца. Над 200 беа повредени, десетици се уште се борат за живот. Истрагата открила и дека неодамна Булел им рекол на своите блиски дека си пуштил брада од верски причини и дека не може да разбере зошто „Исламска држава“ да нема право на своја територија. Париското обвинителство изјави дека веќе се препознаени сите 84 лица убиени во нападот, за кој одговорноста ја ...
| | веќе видена | слични

Камионџијата од Ница Мохамед Блуел кој убил 84 лица го планирал овој напад неколку месеци, соопштија француските фунцкионери. Како што наведе обвинителот од Париз, напаѓачот во оваа акција исто така имал и поддршка и соучесници. 31-Годишниот Блуел кој бил роден во Тунис, а живеел во Ница, со камион влетал меѓу луѓе кои на познатото шеталиште во Ница го следеле огнометот по повод францускиот национален празник 14 јули денот на Бастилија и при тоа убил 84 лица, а во тој напад повеќе од 300 биле повредени. Државното обвинителство, кое ги следи антитерористичките истраги, соопштило дека моментално во притвор се наоѓаат пет лица за кои се сомнева дека му помагале на 31-годишниот напаѓач Мохамед Лахуаиеу Блуел да го изврши овој напад, а на овие лица им се заканува обвинение за терористички дела, пренесува агенцијата „АП“. Молен соопшти дека четворица мажи и една жена биле „вклучени во подготовките“ за овој напад, кој бил планиран веќе неколку месеци, како и тоа дека еден од нив го снимал местото на настанот ден ...
| | веќе видена | слични

Булел изгледа сосема опуштено подготвувајќи се за убиствата. Покрај него се наоѓа уште еден маж, веројатно пријател. Само по неколку часа тој уби 84 луѓе од кои десет деца - се наведува во прилогот на "TF1".  Извор од истрагата рекол дека фотографиите се пронајдени во мобилниот телефон на Булел. - Делува сосема опуштено како да планира да оди на одмор, не да убие толку луѓе - истакнуваат од  "TF1". Меѓу жртвите на Булел, 38-мина се странски државјани - соопшти француското министерство за надворешни.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран во близина на источниот брег на Јапонија.Земјотресот го погоди ...
сите 209 | | | веќе видена

Законот за јазиците со многу реплики и контра реплики, забелешки и процедурални обвиненија. Според опозицијата, законот е против уставен, го надминува ...
сите 131 | | | веќе видена

Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го преполнил Министерството за култура со граѓански активисти, дека запира културни проекти и создава хаос во ...
сите 112 | | | веќе видена

На претстојните локални избори што ке се одржат на 15 октомври во Куманово за прв човек на градот ќе се тркаат петмина кандидати додека пак за 33–те советнички ...
сите 340 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила уште двајца мажи во Велс кои се поврзани со минатонеделниот напад во лондонското метро. Британската полиција ...
сите 197 | | | веќе видена

Aктуелениот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за нов градоначалнички мандат. Трајковски досега во два мандати ја ...
сите 104 | | | веќе видена

“Местото каде што се плашите да влезете го чува богатството кое го барате” се зборовите на Џозеф Кампбела, американски историчар и писател кој извршил многу ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени организаторите на нападот во Ница: Француската полиција уапси брачна двојка од Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: