Путин и Ердоган ја разгледале можноста за средба во август.

2 копии

Претседателот на Русија Владимир Путин разговарал денеска телефонски со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на иницијатива на руската страна при што му изразил сочувство поради многубројните жртви во обидот за извршување воен удар во Турција, соопшти денеска пресслужбата на Кремљ. Путин и Ердоган ја разгледале можноста за одржување билатерална средба во август, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. По телефонскиот разговор на двајцата претседатели бил постигнат договор за билатерлна средба во првата недела од август, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извор од турското претседателство. Не е соопштено местото на планираната средба. - Владимир Путин во врска со обидот за насилно соборување од власт на демократски избраните турски власт ноќта на 16 јули го нагласи принципиелниот став на Русија за категорично неприфаќање на антиуставни акции и користење на силите во животот на земјата, наведе Кремљ. Путин му изразил сочувство на Ердоган поради многубројните жртви меѓу цивилите и ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската Федерација, но градот и точниот датум се уште се разгледуваат, рече Песков. Според него, во моментов „преку дипломатски канали“ се работи на подготовка на состанокот. Како што јави агенцијата ТАСС, Песков ги демантираше гласините дека средбата би можела да биде оддржана во Баку. - Не, тоа не е вистина. Во Баку ќе се одржи трилатерална средба на претседателите на Русија, Азербејџан и Иран, додаде тој.
| | веќе видена | слични

Турскиот и рускиот претседател, закажале средба за првата недела од август. Како што пренесува Анадолија, повикувајќи се на извори од претседателскиот кабинет, оваа средба е веќе официјално договорена. Ова воедно ќе биде нивна прва средба откако се подобрија односите кон крајот на јуни, кога Русија соопшти дека Ердоган се извинил за соборениот руски авион, кој беше срушен во ноември минатата година.
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин и Ердоган ја разгледале можноста за средба во август.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: