Добар сон и одмор пред тргнување на долг пат

Надлежните предупредуваат на пат да се тргнува наутро, да се вози со попатни одмори и да не брза кон крајната дестинација. Непочитување на сообраќајните правила , брзо возење, уморни возачи и невнимание – ова според познавачите се најчестите причини за зголемениот број сообраќајни несреќи на македонските патишта. Во екот на летната сезона, не ретко жртви на нашите патишта се странски државјани, кои поради долгиот пат, недостигот на сон и добар одмор, губат контрола над воланот. Надлежните предупредуваат на пат да се тргнува наутро, да се вози со попатни одмори и да не брза кон крајната туристичка дестинација. За време на летните одмори најризичен е автопатот Кичево-Охрид, предупредуваат од Републичкиот совет за безбедност на патиштата. На овој автопат фреквенцијата на возила е драстично зголемена поради големиот број странски и домашни туристи што одмораат на Охридското Езеро. Но не помалку сообраќајни незгоди се случуваат и на Коридорот 10, особено на потегот помеѓу Неготино и Демир Капија, велат ...
| | веќе видена | слични

Две машки малолетни деца останаа без својата мајка по тешката сообраќајка што во саботата попладне се случи во близина на Гостивар. Во Кичево со неверување ја слушнаа веста дека тројца членови од едно семејство од нивниот град ги загубија животите во мигот кога возилото „Опел астра“ со кое патувале се судрило директно со возило „Мерцедес“ во близина на хотел-ресторанот „Панорама“ кај Гостивар, пишува Телеграф. Во сообраќајката загина 28-годишната Александра Стрезоска, мајка на две деца, кои за среќа во мигот на несреќата не биле во возилото. Во несреќата животите ги загубија и сопружниците Ратка (56) и Ѓорге Срезоски (61), свекрва и свекор на загинатата Александра, а полесно повреден е сопругот на Александра, 30-годишниот Никола, син на Ратка и Ѓорге. повеќе детали прочитајте на Телеграф.мк
| | веќе видена | слични

Во сообраќајката загина 28-годишната Александра Стрезоска, мајка на две деца, кои за среќа во мигот на несреќата не биле во возилото. Во несреќата животите ги загубија и сопружниците Ратка (56) и Ѓорге Срезоски (61), свекрва и свекор на загинатата Александра, а полесно повреден е сопругот на Александра, 30-годишниот Никола, син на Ратка и Ѓорге. повеќе детали прочитајте на Телеграф.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

Кичевчани се потресени од големата трагедија. Велат дека го познавале семејството кое замина во смрт Мајка, татко и снаа од Кичево го загубија животот во тешка сообраќајна несреќа која се случи на излезот од Гостивар. Синот со повреди беше пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Сообраќајната несреќа се случи на патот Гостивар-Кичево, на излезот од Гостивар, а во истата учествувале автомобил „Мерцедес" со црногорски регистерски ознаки и „Опел Астра" со охридски таблички. 28-годишната Александра Срезоска, мајка на две деца, кои за среќа во мигот на несреќата не биле во возилото почина во болница, додека сопружниците Ратка (56) и Ѓорге Срезоски (61), свекрва и свекор на загинатата Александра, за жал починале на лице место. Кичевчани се потресени од големата трагедија. Велат дека го познавале семејството кое замина во смрт. Во изјава за Телеграф.мк раскажуваат дека ова е огромна трагедија бидејќи две машки малолетни дечиња останаа без своите мајка и татко. Педесет и шестгодишната Ратка држела и фризерница ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мајка, татко и снаа од Кичево го загубија животот во тешка сообраќајна несреќа која се случи на излезот од Гостивар. Синот со повреди беше пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Сообраќајната несреќа се случи на патот Гостивар-Кичево, на излезот од Гостивар, а во истата учествувале автомобил „Мерцедес“ со црногорски регистерски ознаки и „Опел Астра“ со охридски таблички. 28-годишната Александра Срезоска, мајка на две деца, кои за среќа во мигот на несреќата не биле во возилото почина во болница, додека сопружниците Ратка (56) и Ѓорге Срезоски (61), свекрва и свекор на загинатата Александра, за жал починале на лице место. Кичевчани се потресени од големата трагедија. Велат дека го познавале семејството кое замина во смрт. Во изјава за Телеграф.мк раскажуваат дека ова е огромна трагедија бидејќи две машки малолетни дечиња останаа без својата мајка. Педесет и шестгодишната Ратка држела и фризерница во градот, која била популарна меѓу кичевчанки. – Трагично е ова што се случи. Две малолетни машки деца ...
| | веќе видена | слични

Кичевчани се шокирани од оваа трагедија. Тамошни жители раскажуваат дека речиси нема човек во Кичево што не ги познавал членовите на семејството што загинаа, како и нивните деца. Педесет и шестгодишната Ратка држела и фризерница во градот, која била популарна меѓу кичевчанки Две машки малолетни деца останаа без својата мајка по тешката сообраќајка што во саботата попладне се случи во близина на Гостивар. Во Кичево со неверување ја слушнаа веста дека тројца членови од едно семејство од нивниот град ги загубија животите во мигот кога возилото „опел астра“ со кое патувале се судрило директно со возило „мерцедес“ во близина на хотел-ресторанот „Панорама“ кај Гостивар. Во сообраќајката загина 28-годишната Александра Срезоска, мајка на две деца, кои за среќа во мигот на несреќата не биле во возилото . Таа починала на пат кон болница. На самото место, пак, животите ги загубија и сопружниците Ратка (56) и Ѓорге Срезоски (61), свекрва и свекор на загинатата Александра. Зад воланот во „опелот“ бил сопругот на ...
| | веќе видена | слични

Викенд полн со трагедии и несреќи во Македонија. Во полицијата во Берово викендов пријавено било дека во атар на селото Двориште на местото „Кривио габер“, бил пронајден починат 44-годишниот В.Р. од Двориште. Според податоците на 15 месецов во 18 часот, В.Р. управувајќи трактор „ИМТ 533“ без регистарски ознаки, со приколка натоварена со дрва, од непознати причини изгубил контрола над тракторот и излетал покрај патот, по што паднал и со главата удрил во тврд предмет, по што починал на местото на настанот. Во селото Орланци-Кичево, пронајден бил починат 74-годишниот М.Т. од Кичево, кој бил со видливи изгореници на главата, вратот, горните екстремитети и на десната нога. Истиот на 13 месецов заминал од Кичево воселото Орланци, а на местото каде е пронајден починатиот околу 10 часот настанал пожар на трева и нискостеблеста шума. Околу 12 часот интервенирала и екипа на противпожарната сужба на Кичево. Починатиот бил пронајден од страна на членови на семејството. Викендов противпожарната служба се обидувала да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопружниците Ѓорге.С. (61) и Ратка.С. (56) и нивната снаа Александра.С. (28), од Кичево загинаа во сообраќајката што се случи вопетокот вечерта на магистралниот пат Гостивар – Стража во судар на две возила.Загинатите биле патници во возилото „опел астра“ со охридски регистарски ознаки кое го управувувал нивниот син и сопруг на Александра, 31-годишниот Н.С. од Кичево.Според МВР, сообраќајката се случила околу 19 часот на излезот од Гостивар, кај ресторан „Панорама“, помеѓу „опелот“ и „мерцедесод“ со национална ознака на Црна Гора, управуван од 55-годишниот В.Е. од селото Раотинце, Тетовско.Н.С. бил пренесен во гостиварската болница каде му е укажана медицинска помош и е задржан на лекување. И возачот на „мерцедесот“ добил полесни повреди и бил задржан во полициска станица.По наредба на јавен обвинител, телата на починатите се предадени на обдукција.
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добар сон и одмор пред тргнување на долг пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: