Бунт на затворениците: Дајте го ваму монструмот да го заколиме!


Во затворот во Зајечар изби бунт на затворениците кога се дозна дека ќе им пристигне Владица Рајковиќ, монструмот од Вратарница кој во саботата ѕверски ја силуваше и ја уби малечката Анѓелина Стефановиќ (3). Затворениците се заканија дека ќе го унаказат и заколат монструмот штом ќе дојдат до него, па Владица поради големиот безбедносен ризик е сместен само во келија и под строг надзор на чуварите. Рајковиќ во понеделникот околу 22.30 часот по сослушувањето во зајечарскиот Виш суд е префрлен во притворската единица на општинскиот затвор. Веста за доаѓањето на Рајковиќ брзо се проширила меѓу затворениците. -Сите веднаш почнаа да викаат дека ќе го убијат ако го видат. Некои дури и побараа Владица да го сместат во нивната ќелија за да му приредат „добредојде“. Тропале и викале дека ќе го силуваат, заколат…Ситуацијата била многу напната и мерките за безбедност биле на највисоко нивно, вели извор од затвор. Во Управата за извршување санкции не сакале да го коментираат бесот на затворенците. Рекле дека Рајковиќ е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не сакам јас смрттна казна за тој монструм. Тоа е малку за нашата болка. Сакаме доживотно да пати и гние во затворска ќелија. Не сакам јас смрттна казна за тој монструм. Тоа е малку за нашата болка. Сакаме доживотно да пати и гние во затворска ќелија.Со овие зборови бабата на тригодишната Ангелина која беше брутално силувана и убиена од страна на монструмот Владица минатиот викенд, си ја отвара душата. Душанка Стефановиќ вели дека болката не поминува, а смрттната казна нема да ја намали загубата.Една недела по трагедијата која го зави регионот во црно бабата вели дека болката е свежа и дека семејството секој ден оди на гробот на малото ангелче.- Вечно ќе патиме, нашата Анѓа многу ни недостасува, вели бабата низ солзи.Владица ја силуваше и уби со камен тригодишната Ангелина минатиот викенд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Цела Србија е потресена од силувањето и убиството на малата Ангелина од Зајечар, настан кој не само Србија туку и регионот го зави во црно. Екипата на српскиот Телеграф контактираше стара пријателка на монструмот Владица, која открива тајна од неговото детство. Цела Србија е потресена од силувањето и убиството на малата Ангелина од Зајечар, настан кој не само Србија туку и регионот го зави во црно. Екипата на српскиот Телеграф контактираше стара пријателка на монструмот Владица, која открива тајна од неговото детство.- Тој беше мирно и повлечено дете. Секогаш се среќававме на родендените на блиските. Не можев да поверувам кога видов дека негова фотка се појави ви медиумите. Беше културен и молчелив, не знам како можел да го направи тоа, вели таа.Таа откри тајна за него, никогаш никој не го видел со девојка, а не покажувал ни интерес за девојки и за дружење.- Мислев дека никогаш не го гледаме со девојка бидејќи е срамежлив. Ужасната сум што сум познавала некој како него, вели девојката која сака да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Убиецот Владица Рајковиќ (28) од Зајачар кој ја уби сосетката Драгана Стефановиќ (47), а потоа ја силуваше и масакрираше тригодишната Ангелина Стефановиќ, барал од чуварите од затворот да му помогнат да разговара со братот и таткото. - Сам е во келија поради безбедноста. Нема сомнеж дека некој од затворот сака да му наштети поради злостроството кое го изврши врз тригодишното девојче. Тој е под постојан надзор. Според чуварите тој не зборува за ништо, само се распрашувал кога ќе може да се сретне со братот и таткото, раскажа изворот за српски Ало. Според зборовите на изворот, Владица седи на кревет по цел ден и гледа во ѕид. Не правел проблеми, а моментално него може да го посети само адвокат. Како што изјавил неговиот татко за српски Ало, ќе го посети синот кога ќе дојде моментот, и ќе го праша зошто ја убил малата Анѓа. - Сакам да слушнам поради која причина го направи ова, но се уште немам сила да го видам. Не знам кога ќе одам, нека се носи самиот со тоа што го направи, рекл Небојша кој пред неколку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бизнисмен од Србија тврди дека убиецот на Јелена Маријановиќ по кој се трага повеќе од 100 ена и кој брутално ја уби на насипот во Борча, ја убил мафијаш кој заљубен во неа. Според неговите зборови мафијашот барал од неа да го остави сопругот и да му ги врати парите, па бидејќи не се согласила на тоа тој и пресудил. Бизнисмен од Србија тврди дека убиецот на Јелена Маријановиќ по кој се трага повеќе од 100 ена и кој брутално ја уби на насипот во Борча, ја убил мафијаш кој заљубен во неа. Според неговите зборови мафијашот барал од неа да го остави сопругот и да му ги врати парите, па бидејќи не се согласила на тоа тој и пресудил. Исто така тој наведува дека Зоран знае кој е убиецот на неговата сопруга и поради која причина тој вака ја казни, но бил свесен со откривање на вистината би можел многу да наштети на себе и на своето семејство.
| | веќе видена | слични
4 копии

Тригодишната Анѓелина Стефановиќ од Вратарница кај Зајечар, жртва на соседот Владица Рајковиќ, е погребана завчера попладне на локалните гробишта. Тригодишната Анѓелина Стефановиќ од Вратарница кај Зајечар, жртва на соседот Владица Рајковиќ, е погребана завчера попладне на локалните гробишта.Во погребната поворка како и во домот на жртвата се собраа и старо и младо, роднини и пријатели од Вратарница и околните села.-Рано моја, душо моја, Анѓелина, кој на баба вода ќе и донесе, кој ќе ја развесели вака тажна, каде ми те водат, чедо мое. Рацете да ти се исушат, злосторнику, да даде Бог, лелекаше бабата Душанка додека белиот човчег со телото на девојчето го ставаа во тракторската приколка.Мајка Данијела тивко плачеше. Очите и пресушиле од солзи, гласот и застанал од болка, скршена и тажна, како да не беше свесна каква трагедија ја снашла. Неа не и дале да го види унакажаното тело на ќеркичето, па несреќното девојче го облекле други членови на семејството.Вниманието на мештаните и бројните новинари го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинари влегоа во домот на Владица Рајковиќ, 28-годишниот монструм од Заечар кој ја уби и силуваше 3-годишната Ангелина, со што направи грозоморно дело кое ги потресе сите. -Владо, што направи сине, зошто не посрамоти и зави во црно? Зошто уби детенце, невино дете кое доаѓаше кај нас дома, викала неговата баба во семејната куќа. Новинарите затекнале ужасна глетка во неговиот дом – детски играчки и боици биле расфрлани по собата, а во тоалетот исто така имало неред. Тоа е местото каде Владица ја перел крвавата облека по силувањето и убиството на Ангелина. Погледнете го домот на монструмот од Зајечар.
| | веќе видена | слични
3 копии

-Владо, што направи сине, зошто не посрамоти и зави во црно? Зошто уби детенце, невино дете кое доаѓаше кај нас дома, викала неговата баба во семејната куќа.Новинарите затекнале ужасна глетка во неговиот дом- детски играчки и боици биле расфрлани по собата, а во тоалетот исто така имало неред. Тоа е местото каде Владица ја перел крвавата облека по силувањето и убиството на Ангелина.Погледнете го домот на монструмот од Зајечар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владица Рајковиќ, 28-годишниот монструм од Зајечар кој ја уби и силуваше тригодишната Ангелина, со што направи грозоморно дело кое сите ги потресе, се наоѓа во затвор, а таму останатите затвореници сакаат тие да го казнат за стореното. – Владо, што направи сине, зошто не посрамоти и зави во црно? Зошто уби детенце, невино дете кое доаѓаше кај нас дома, викала неговата баба во семејната куќа. Новинарите влегоа во домот каде живеел монструмот, а таму затекнале ужасна глетка. Детски играчки и боици биле расфрлани по собата, а во тоалетот исто така имало неред. Тоа е местото каде Владица ја перел крвавата облека по силувањето и убиството на Ангелина. Погледнете го домот на монструмот од Зајечар.
| | веќе видена | слични

Педофилите со право се сметаат за едни од најлошите луѓе во светот бидејќи се подготвени да направат тешки злосторства. Тие злоупотребуваат и силуваат деца, а во најлошите ситуации дури и ги убиваат, а таквите злодела, се разбира, не можат да останат неказнети. Српскиот портал Телеграф.рс, неодамна објави текст во кој се пренесуваат искуства на затвореници за тоа што се случува со педофилите што ќе завршат во затвор. Имено, затворениците кажуваат дека секој педофил што ќе заврши зад решетки добива пеколен пречек. Останатите затвореници со нетрпение го очекуваат денот кога во нивните редови ќе дојде некој педофил за да можат соодветно да го казнат за стореното. Се раскажува за ситуација во која еден педофил при неговото доаѓање во затвор најпрво бил исплукан, а потоа го добил најлошото тепање во животот. – Кршењето на неговите коски се слушаше на 10 метри оддалеченост. Почина на пат кон болница. Сите момци што учествуваа во тепањето добија уште по 5 години затвор – ја пренесува Телеграф.рс изјавата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно ...
сите 51 | | | веќе видена

Дали само со одлучна и сеопфатна акција и истрага може да се врати довербата во институциите и во неопходноста за градење на правна држава? Ова прашање повеќе ...
сите 450 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, чиј глас се слушаше во снимките објавени од италијанскиот весник „Ла Веритас“, во кои таа на главниот осомничен ...
сите 182 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бунт на затворениците: Дајте го ваму монструмот да го заколиме!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: