Вардар несреќно загуби од Динамо Загреб


Динамо Загреб победи со 2:1 на гостувањето на Националната арена „Филип Втори“ против екипата на Вардар и си ги зголеми шансите за пласман во следната квалификациска рунда. Две грешки во одбраната во првото полувреме беа доволно за Хрватите да стигнат до два гола со кои значително си ја олеснија задачата за реваншот. Тренерот на Вардар, Гоце Седлоски, истакна дека е задоволен од начинот на кој клубот му се спротивстави на Динамо во Скопје и посакува сензација во Загреб. - Играчите го дадоа својот максимум. Имавме многу шанси, две стативи, греда, но не постигнавме доволно голови. Од друга страна, направивме наивни грешки во одбраната и примивме два гола кои не смееме да си ги дозволиме. Одиме во Загреб да одиграме исто така храбро, па се надеваме дека среќата ќе биде на наша страна на реваншот - изјави Седлоски. „Модрите“ поведоа со 2:0, со автоголот на Мијушковиќ во 21. минута и со погодокот на Марко Рог во 30. минута. Младиот Петар Петковски во 36. минута имаше шанса да го намали резултатот, но го погоди ...
| | веќе видена | слични

По проблемите со телевизиските права и не можноста на симпатизерите на Вардар да го следат првиот меч на малите екрани, добрата вест е дека телевизија Телма ги откупи правата за реванш натпреварот од лигата на шампиони. Реванш мечот од второто квалификациско коло од Лигата на шампиони, помеѓу Динамо Загреб и Вардар ќе може да се проследи низ директен пренос на телевизија Телма која ги откупи правата за натпреварот. Вардар ќе се обиде да ја анлуира негативата од првиот натпревар кој го загуби со 2-1. Натпреварот се игра во среда со почеток од 20:45.
| | веќе видена | слични

Лига на Шампиони | Љубителите на фудбалот во нашата земја ќе можат низ пренос да го проследат натпреварот помеѓу Динамо Загреб и Вардар, телевизија Телма ги откупи правата за натпреварот... Реванш мечот од второто квалификациско коло од Лигата на шампиони, помеѓу Динамо Загреб и Вардар ќе може да се проследи низ директен пренос на телевизија Телма која ги откупи правата за натпреварот. Вардар ќе се обиде да ја анлуира негативата од првиот натпревар кој го загуби со 2-1. Натпреварот се игра во среда со почеток од 20:45. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Ниту добрата престава и игра на македонскиот првак Вардар пред повеќе од 10 000 гледачи на „Филип Втори“ во квалификациите за пласман во Лигата на Шампиони против Динамо Загреб не ја поправи нашата спортска (не)култура. „Црвено црните“ изгубија, но скапо ја продадоа својата кожа против тимот кој минатата сезона на „Максимир“ во групите од ЛШ го совлада финалистот од 2006 година, Арсенал. Во последните моменти од натпреварот кога „црвено црните“ притискаа за израмнувачки погодок дел од гледачите на јужна трибина заминаа, а претходно со свирежи го наградуваа секој потег на домашните играчи. Три, четири или пет минути ништо не се значајни во животот, но во фудбалот, за толку време можат да се променат многу работи, само, ако се верува во фудбалерите. Нажалост, играчите на Вардар немаа таква поддршка од трибините, освен од „Комитите“ кои навиваа коректно и цело време за својот тим. На крајот, најголема награда за фудбалерите на Вардар беше громогласниот аплауз кој го добија од гледачите кои останаа после ...
| | веќе видена | слични

Тимот од Загреб забележа победа од 2:1 во Скопје во првиот натпревар од 3. квалификациско коло за ЛШ Стативите ги спасија гостите, домашните немаа среќа. Гостите одиграа колку што им требаше, домашните покажаа желба и дрскост, што не беше доволно за избегнување пораз. „И да загубат, брат, само да видам дека се борат како вечерва, дека сакаат, дека не се откажуваат и по примен гол, дека не се влечат по терен“, споделуваше импресии момче со својот пријател додека ја напуштаа националната арена. Ова главно беа коментарите по првиот меч меѓу Вардар и Динамо Загреб во Скопје во кој, барем на трибините (северната) на „Филип Втори“ беше централна фигура Здравко Мамиќ. Хрватскиот првак, сепак, се потврди како фаворит во однос на македонскиот (не толку според играта особено во второто полувреме колку со крајниот исход) и направи голем исчекор за прогрес во Лигата на шампиони. „Модрите“ ги совладаа „црвено-црните“ со 2:1 во првиот меч од втората рунда квалификации, резултат што им обезбедува комфор пред реваншот по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вардар загуби од Динамо Загреб 1-2 (0-2) во првиот натпревар од второто квалификациско коло, во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион во реваншот, кој ќе се одигра за една недела, ќе има тешка задача да избори пласман во наредната рунда. Вардар загуби, но не го заслужи поразот од Динамо. Вардар не ги искористи своите шанси, немаше ниту среќа, а сурово беше казнет за пропустите во одбраната. Динамо го контролираше првото полувреме и како резултат на таквата игра постигна два гола. Иако Вардар прв се закани преку Петковски во седмата и Асани во 15-та минута, играчите на хрватскиот шампион први се радуваа. Судани, во 22-та минута, проби по десната страна, успеа да нафрли, Мијушковиќ несмасно интерфенираше и наместо да исфрли ја смести топката зад грбот на Пачовски. Сеум минути подоцна Којашевиќ се ободе од 20-тина метри, но неговиот обид беше изблокиран. По половина час игра Динамо ја зголеми предноста, одново Судани проби по десната страна, нафрли кон Рог, кој непречен од никого од осум метри ја погоди ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Македонија, Вардар, ќе има тешка задача на реванш натпреварот на Максимир, против Динамо Загреб со оглед дека избраниците на Гоце Седлоски ќе мора да бркаат негатива од 1-2. Фудбалерот на Вардар, Дарко Велковски, очекувано е разочаран од резултатот, а, според него, големо влијание на психолошки план имаше раното водство на Динамо Загреб, кое беше голем удар за „црвено-црните“. „Динамо Загреб умешно ги искористи своите шанси. Ние не искористивме многу можности при контранападите, и со ваков резултат ќе ни биде многу тешка задачата на гостувањето во Загреб. Раното водство на противникот, и брзите два гола не „уништија“, но, сметам дека можеме да го елиминираме хрватскиот тим“ – изјави Дарко Велковски за ЕКИПА, по синоќешниот дуел на арената „Филип Втори. Со неговото влегување на теренот, на почетокот на второто полувреме, играта на Вардар како да „живна“, македонскиот шампион успеа да постигне еден гол, но не и комплетно да се врати резултатски во игра пред реваншот на „Максимир“.
| | веќе видена | слични

ВАРДАР - ДИНАМО З. 1:2 (0:2) Национална Арена „Филип Втори“ во Скопје. Гледачи: 20.000. Главен судија: Роберт Мадли. Помошници: Гери Бесвик и Јан Јусин (сите од Англија). Стрелци: Хамбарџумјан 55’ (В) - Мијушковиќ (а.г.) 21’, Рог 30’ (Д) Ж. Картони: Асани, Глигоров, Хамбурџумјан (В) - Фернандес, Рог, Стојановиќ, Мацел (Д). ВАРДАР: Пачовски, Попов, Мијушковиќ, Грнчаров, Спировски, Којашевиќ, Асани (71’ Обрегон), Глигоров (46’ Велковски), Хамбарѕумјан, Фелипе, Петковски (46’ Боарето Дос Реис). ДИНАМО З.: Јежина, Соудани, Антолиќ, Хенрикез (65’ Чориќ), Мачадо, Фернандес, Сигали, Шилденфелд, Рог (80’ Шовшиќ), Стојановиќ, Мацел (67’ Соса). https://
| | веќе видена | слични

Македонскиoт првак немаше среќа во натпреварот против хрватскиот Динамо од Загреб во првиот натрпевар од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите и го загуби мечот со 1-2. Иако Вардар се покажа во навистина добро светло на „Филип Втори“, особено во второто полувреме, бавното влегување во натпреварот и преголемата почит кон хрватскиот фудбалски гигант во првите 30 минути игра се покажаа како преголем залак за враќање во мечот. Гостинот од Загреб Динамо стекна сигурно водство од 2:0 по 30 минути игра користејќи ги двете грешки во одбраната на Вардар, па автоголот на Мијушковиќ и погодокот на Рог во период од девет минути (од 21 до 30) го принуди нашиот најдобар тим да стави се на една карта и да тргне во офанзива. Вардар имаше можност да се врати резултатски во игра и пред полувремето но за жал многуте шутеви кон голот завришуваа единствено во дирекот од голот на голманот Јежина. Гостите од Хрватска заминаа си заминаа со одлична позитива од Скопје. Реваншот меѓу Динамо и Вардар во Хрватска се игра ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вардар загуби несреќно од Динамо Загреб. Вардар загуби несреќно од Динамо Загреб.Македонскиoт првак немаше среќа во натпреварот против хрватскиот Динамо од Загреб во првиот натрпевар од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите и го загуби мечот со 1-2.Иако Вардар се покажа во навистина добро светло на „Филип Втори“, особено во второто полувреме, бавното влегување во натпреварот и преголемата почит кон хрватскиот фудбалски гигант во првите 30 минути игра се покажаа како преголем залак за враќање во мечот.Гостинот од Загреб Динамо стекна сигурно водство од 2:0 по 30 минути игра користејќи ги двете грешки во одбраната на Вардар, па автоголот на Мијушковиќ и погодокот на Рог во период од девет минути (од 21 до 30) го принуди нашиот најдобар тим да стави се на една карта и да тргне во офанзива.Вардар имаше можност да се врати резултатски во игра и пред полувремето но за жал многуте шутеви кон голот завршуваа единствено во дирекот од голот на голманот Јежина.Гостите од Хрватска си заминаа со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Институциите се политички притиснати и парализирани. Ниту имаат капацитет, ниту имаат храброст, ниту пак волја за да го истражуваат криминалот на власта, ...
сите 353 | | | веќе видена

Кога е сексот во прашање, нормално дека очекувате возбудливо и страствено време поминато со вашиот партнер. Освен што е многу важен дел од врската, сексот е ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар несреќно загуби од Динамо Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: