Партиите се уште без договор во Пржино, разговорите продолжуваат утре


3 копии

Завршена е добра работа, но не е постигнат договор. Оптимист сум и продолжуваме утре, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли по денешните петчасовни разговори меѓу претставниците на партиите потписници на договорот од Пржино и амбасадорите на ЕУ Аиов Орав и на САД во резиденцијата на ЕУ во Скопје. – Завршивме по пет часа разговори. Имавме конструктивна средба. Завршена е добра работа, но не е постигнат договор. Продолжуваме со работа. Не сум разочаран. Кога се преговара и разговара понекогаш е потребно повеќе време. Оптимист сум. Продолжуваме утре, изјави по средбата Бејли. На средбата учествуваат Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА. Теми на меѓупартиските разговори во оваа фаза се прочистувањето на Избирачкиот список и реформата во медиумите. Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако ја преземате целосната одговорност во функционирањето на кое било од министерствата, па и за ова министерство, од исклучителна важност е да ги имате сите можности и ингеренции да управувате со нив, затоа што постојат разни предизвици коишто коишто стојат пред ова министерство, рече во саботата Оливер Спасовски генерален секретар на СДСМ, одговарајќи на новианско прашање за важноста на ингеренциите на министерот за внатрешни работи во текот на предизборниот период, прашање за кое уште нема договор меѓу неговата партија и владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Во петокот попладнето четирите најголеми парти во земјата не успеаја да постигна договор на преговорите во резиденцијата на Европската унија за отворените прашања за решавање на политичката криза преку кредибилни избори, со покровителство на амбасадорите на ЕУ, Аиво Орав, и на САД, Џес Бејли, кои им порачаа на партиите викендов да ги разгледаат уште една и приближат ставовите околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса, она за ингеренциите на ...
| | веќе видена | слични

Преговорите на пауза за викенд, работните групи заглавени на прашањето за ингеренциите на министерот за внатрешни работи, но цврсто стојат на своите ставови. Според експертите ваквото однесување на партиите не води кон договор. Поранешниот министер за внатрешни, Оливер Спасовски, вели дека за секоја идна влада управувањето со МВР е од исклучителна важност. Со измените во законот за полиција, кои во Собранието беа изгласани по скратена постапка и без опозицијата, според Социјалдемократскиот сојуз, министерот за внатрешни е заштитен како „Англиска кралица“. Актуелниот министер, Митко Чавков, денеска изјави дека измените се направени според европски стандарди. „Јас не можам да бидам рамнодушен на едни такви тенденции кога ќе се изгради таков концепт или систем на уптавување со човекови ресурси да дојде некоја политичка фигура, независно од која партија, и да направи хаос во тој ред“ – рече Чавков. Од владеачката ВМРО- ДПМНЕ за 24 Вести велат дека не отстапуваат од својот став дека измените спречуваат партиско ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Четирите најголеми парти во земјата ВМРО-ДПМНЕ претставувана од Никола Тодоров, СДСМ од Радмила Шекеринска, ДУИ од Артан Груби и ДПА од Имер Алиу и во петокот попладнето не успеаја да постигна договор на преговорите во резиденцијата на Европската унија за отворените прашања за решавање на политичката криза преку кредибилни избори, со покровителство на амбасадорите на ЕУ, Аиво Орав, и на САД, Џес Бејли, кои им порачаа на партиите викендов да ги разгледаат уште една и приближат ставовите околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса, она за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните меѓупартиски преговори, најверојатно тие ќе продолжат во понеделник. „Разговаравме за чувствителни прашања, партиите викендов треба да ги разгледаат ставовите“, изјави кусо американскиот амабсадор Џес Бејли по средбата. И покрај оптимизнот ...
| | веќе видена | слични

Согласно Законот за Влада со МВР раководи министерот за внатрешни работи, како што со другите министерства раководат министрите во нив. И ако ја преземате целосната одговорност во функционирањето на кое било од министерствата, па и за ова министерство, од исклучителна важност е да ги имате сите можности и ингеренции да управувате со нив, затоа што постојат разни предизвици коишто стојат пред ова министерство, безбедноста и сигурноста на граѓаните на Македонија е врвен приоритет, и само со целосно управувано министерство може да се преземе и целосната одговорност. Впрочем тоа е и според Уставот и според законите. Никој нема право да ограничува ингеренции на кој било носител на државна функција, што му следуваат според Уставот и законот, а од друга страна да бара одговорност за постапките или одговорност за управувањето со ова министерство, затоа е важно, одговори Оливер Спасовски на новинарско прашање.
| | веќе видена | слични

Работните групи во текот на викендов вршат внатрепартиски консултации за предлозите ставени на маса за отворените прашања од договорот од Пржино. Нови преговори ќе има следната недела, но и покрај оптимизмот на странските дипломати, останува нејасно дали наскоро ќе биде постигнато решение. Фокусот сега е насочен кон надлежностите на новиот министер за внатрешни работи и преодната влада која ќе ги организира изборите. Вчерашните разговори претежно биле за предлогот на американскиот и европскиот амбасадор Џес Бејли и Аиво Орав за олеснување на разговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Нема детали за предлозите, но извори на Алсат велат дека ниту вчера немало некаков напредок за надлежностите на министерот за внатрешни. СДСМ бара да му се вратат старите ингеренции на министерот кои беа скратени со неодамнешните законски измени. ВМРО-ДПМНЕ прифатила да се повлечат измените само ако СДСМ претходно даде писмена гаранција дека нема да прави драстични промени во раководниот кадар во полицијата. Ако не успеат да се ...
| | веќе видена | слични

„Никој нема право да ограничува ингеренции на кој било носител на државна функција, што му следуваат според Уставот и законот, а од друга страна да бара одговорност за постапките или одговорност за управувањето со ова министерство, затоа е важно“ – вели генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски прашан зошто изминатата седмица голем дел од времето на преговорите било потрошено токму за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. „Согласно Законот за Влада со МВР раководи министерот за внатрешни работи, како што со другите министерства раководат министрите во нив. И ако ја преземате целосната одговорност во функционирањето на кое било од министерствата, па и за ова министерство, од исклучителна важност е да ги имате сите можности и ингеренции да управувате со нив, затоа што постојат разни предизвици коишто стојат пред ова министерство, безбедноста и сигурноста на граѓаните на Македонија е врвен приоритет, и само со целосно управувано министерство може да се преземе и целосната одговорност. Впрочем тоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите што се одржаа во резиденцијата на Европската унија во Пржино во присуство на амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Американскиот амбасадор Џес Бејли по завршувањето на преговорите изјави дека бил постигнат извесен напредок и најави дека разговорите ќе продолжат следната недела. - Имавме уште една добра сесија денеска. Постигнавме одреден напредок. Зборувавме за многу чувствителни прашања и одлучивме да им оставиме простор на партиите да размислат во текот на викендот. Ќе ги продолжиме разговорите следната недела. Останувам оптимист дека доколку постои политичка волја овие прашања може да се решат и дека Македонија ќе може да оди напред, рече Бејли. Тој посочи дека заедно со евроамбасадорот Орав сакаат да видат напредок и оти остануваат оптимисти дека тоа сеуште е можно и затоа е важно, вели,да им се даде и малку повеќе време на партиите. Партиските претставници, по завршување на средбата не дадоа изјави за ...
| | веќе видена | слични

Преговорите продолжуваат идната недела, откако денеска партиите не успеаја да се договорат за надлежностите на министерот за внатрешни работи во преодната влада И новиот обид да постигнат компромис преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА денеска заврши неуспешно. По повеќе од пет часа преговори во Пржино, амбасадорот на САД Џес Бејли соопшти дека имале конструктивна и корисна размена на мислења, но дека преговорите продолжуваат наредната недела. „Разговаравме за чувствителни прашања, партиите викендов треба да ги разгледаат ставовите“, изјави кусо Бејли по средбата. Денешните преговори дојдоа по иницијатива на амбасадорскиот двоец Аиво Орав и Џес Бејли, откако претходно ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не успеаја да најдат начин како да ја надминат спорната точка, која го блокира целиот процес кој треба да обезбеди кредибилни избори. Неофицијално од дипломатски извори се дознава дека меѓународната заедница побарала од политичките лидери да ги надминат спорните точки најдоцна до денеска. Во тој контекст, ...
| | веќе видена | слични

Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните меѓупартиски преговори, најверојатно тие ќе продолжат во понеделник. Четирите најголеми парти во земјата ВМРО-ДПМНЕ претставувана од Никола Тодоров, СДСМ од Радмила Шекеринска, ДУИ од Артан Груби и ДПА од Имер Алиу и во петокот попладнето не успеаја да постигна договор на преговорите во резиденцијата на Европската унија за отворените прашања за решавање на политичката криза преку кредибилни избори, со покровителство на амбасадорите на ЕУ, Аиво Орав, и на САД, Џес Бејли, кои им порачаа на партиите викендов да ги разгледаат уште една и приближат ставовите околу единственото прашање кое деновиве е на преговарачката маса, она за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Во петокот, по шестчасовните разговори. претставниците на споменатите четири партии и во петокот не дадоа одговро за новинарите. Иако, не е прецизиран датумот за следните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на БЈБ Митко ...
сите 318 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 192 | | | веќе видена

Скопје е на врвот во Европа и петти најзагаден град во светот. Позагадени од нашиот главен град вчера беа единствено градовите Лахор во Пакистан, Калкута и ...
сите 84 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција на која зборуваше порпаролот на партијата Наум Стоилковски, побара неколку мерки од Власта. Пред се побара ...
сите 116 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиите се уште без договор во Пржино, разговорите продолжуваат утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: