Четиринаесет лица починаа од горештини

Јапонската метеоролошка служба соопшти дека ова лето се очекуваат огромни горештини на архипелагот, а причина за тоа се климатските појави Ел Нињо и Ла Ниња Најмалку 7.500 лица се примени во болница со топлотен удар во Јапонија во последните две недели, од кои 14 починале, соопштија јапонските здравствени власти. Околу 15.000 луѓе се хоспитализирани во земјата од крајот на април досега поради високите температури. Кон крајот на минатиот месец Јапонија ја зафатија големи горештини. Дневната температура во централните делови од земјата надминува 37 степени Целзиусови. Во југозападните провинции топлото време е придружено и со поројни дождови, кои предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето. Јапонската метеоролошка служба соопшти дека ова лето се очекуваат огромни горештини на архипелагот, а причина за тоа се климатските појави Ел Нињо и Ла Ниња.
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 189 | | | веќе видена

Пркосот нема да сопре, а ВМРО-ДПМНЕ народот нема да сопре во спротивставувањето на наметнатите црнила, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ...
сите 92 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 73 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четиринаесет лица починаа од горештини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: