МВР разби дилерска мрежа на дрога во осум градови, велешанец бил главен снабдувач, уапсени вкупно 24 лица


24 лица паднаа во рацете на полициските инспектори во последната реализација под името Лотос. 40 годишен велешанец бил организатора на групата која се бавела со продажба на дрога низ државата. Организаторот продавал сам но имал и тројца помошници сограѓани кои хероинот, марихуната и кокаинот ги дистрибуирале до препродавачите ширум државата. Во групата имало вкупно 11 велешани, четворица скопјани, тројца од Св.Николе, двајца од Коачни и по еден дилер кои го снабдувале црниот пазар во Штип, Кавадарци, Гевгелија и Струга. Утрово полицијата упаднала во домовите на сите учесници во групата. Пронашле и заплениле 5.500 евра, 100 грама хероин, 160 грама смеса од кофеин и парацетамол. Имале и ваги и паковки дрога подготвени за продажба. Полициската истрага покажала дека групата започнала со работа кон крајот на минатата година. Препродавачите по извршениот пазар дел од парите задржувале за себе а најголемиот дел го предавале на организаторот од Велес. Полицијата претходно од истата група при приведувањето на дел од ...
| | веќе видена | слични

Полицијата од Гевгелија му поднесе кривична пријава на кумановецот Д.А.(27) кој бил фатен како поседува ЛСД на забава што била организирана во атарот на селото Миравци. Против него е поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Според полициските информации, полициска патрола кон крајот на јуни вршела контрола во атарот на селото Миравци. При извршен преглед над пријавениот пронајдени се две хартиени маркички кои содржеле психотропна супстанција (ЛСД).
| | веќе видена | слични

Тинејџер од селото Kамењане кај Тетово е осомничен дека поседувал околу 50 грама марихуана. СВР Тетово за овој случај поднесе кривична пријава против С.Ш.(18) од селото Kамењане поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. -Полицијата во март 2016 година во Тетово на улицата 133 му извршила преглед на осомничениот како и преглед во неговото возило. Во возилото се пронајдени 55 грама наркотична дрога – марихуана - велат од МВР.
| | веќе видена | слични

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против Д.А.(27) од Куманово, поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.На 21 јуни во атар на село Миравци, при извршен преглед над пријавениот пронајдени се две хартиени маркици кои содржеле психотропсна супстанца ЛСД.
| | веќе видена | слични

На 14.07.2016 година во времето од 14,00 до 16,15 часот во Струга, на ул.„Владо Mалески“, непознат сторител извршил тешка кражба во ПМВ„Ауди“ сопственост на А.Н.(42) од с.Велешта-Струга, при што одземени се 2.000 швајцарски франци и лични документи . Се преземаат мерки за откривање на сторителот. СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.Ш.(18) од с.Камењане, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Во март 2016 година, во Тетово на ул. „133“ од страна на полицијата е извршен преглед над пријавениот и преглед во неговото возило, при што во возилото е пронајдена 55,78 грама наркотична дрога-марихуана. ПС Гевгелија поднесе кривична пријава против Д.А.(27) од Куманово, поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 21.06.2015 година, во атар на с.Миравци, при извршен ...
| | веќе видена | слични

Со полициската акција наречена „Лотос“ се опфатени лица од повеќе градови, но Обвинителството за организиран криминал ќе постапува само за чeтворицата организатори на групата Љубиша Станковиќ Двајца од велешките организатори на трговијата со наркотици Б.Х и А.М., кои се дел од групата приведени во акцијата „Лотос“, добија 30-дневен притвор. Другите двајца осомничени веќе се со изречена казна, односно мерка и тоа С.А. е на издржување на казна затвор, за друго кривично дело, исто така поврзано со наркотични дроги, додека осомничениот Д.Б. е во притвор одреден за друг предмет. Предметот за овие четворица осомничени ќе го работи Основното јавно обвинителство за гонење криминал. Другите членови на групата најверојатно ќе бидат предмет на постапување на основните обвинителства во неколку градови во државава. Се претпоставува дека за трговија со наркотични дроги, но и за други дела, ќе бидат осомничени 24 лица. Според Обвинителството, четворицата споменати дрогата им ја продавале на нивни познати, со што успеале ...
| | веќе видена | слични

Грам хероин на улица чинел 1.000 денари, а 500 денари чинела пакување марихуана што ја продавале наркодилерите кои беа уапсени во акцијата „Лотос“. Синџирот за продажба на наркотиците бил добро разработен и тоа во неколку града во земјава, а организаторите биле од Велес. По апсењето на неколкумина од нив, двајца добиле притвор, а за дел од осомничените се утврдило дека веќе се во затвор на издржување на затворска казна или, пак, во притвор. Истрагата за овој случај сега е во рацете на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција од каде што е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Тие се осомничени за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Организатор на мрежата бил Б.Х. (40), а негови главни помошници биле С.А.(27), А.М (41) и Д.Б. (54) кои ги организирале дилерите во другите градови. - Оваа група дилери на дрога, сите од Велес, работеле на поширока територија на државата, па се ...
| | веќе видена | слични

30 дена притвор за организаторот и главен снабдувач на дрога. Судот го прифати предлогот на обвинителството и 40 годишниот велешанец го смести зад решетки. Мерка притвор му е изречена и 47 годишен велешанец кој бил задолжен за дистрибуција на дрогата до дилерите кои биле дел од мрежата низ Македонија. Другите двајца соработници кои му биле главна поддршка на организаторот, според информациите од обвинителството веќе имале изречена мерка. Еден е на издржување казна затвор за кривично дело поврзано со наркотични дроги, а другиот бил приведен претходно во рамки на акцијата Лотос и заработил мерка притвор. - Оваа група на дилери на дрога, сите од Велес, работела на поширока територија на државата, па се очекува поголем број на постапки кои ќе се спроведуваат против осомничени лица и од страна на надлежните основни јавни обвинителства, пишува во соопштението до ЈОРМ. Според информациите кои вчера ги објави министерот за внатрешни работи, организаторот на групата, 40 годишниот велешанце во својот дом ја ...
| | веќе видена | слични

На двајца им е одреден притвор од 30 дена, еден е в затвор за друго дело поврзано со дрога, а четвртоиот е во притвор за претходно најдена 20 килограми марихуана кај него. Ова е епилогот од вчерашната акција за сузбивање на мрежа за дистрибуирање дрога во Македоија. Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на судот му предложи определување на мерка Притвор за двајца од осомничените и тоа Б.Х и А.М. Предлог беше прифатен од судот и со Решение на осомничените им е определен притвор во времетраење од 30 дена. Другите двајца осомничени веќе беа со изречена казна односно мерка и тоа лицето С.А. е на издржување на казна затвор за друго сторено кривично дело исто така поврзано со наркотични дроги. Осомничениот Д.Б. е во притвор произлезен од друг претходен предмет, по неговото неодамнешно лишување од слобода откако му беа пронајдени дваесетина килограми марихуана, соопштија од Обвинителство Осомничени се лицата ...
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор им е изречен на велешаните Б.Х., осомничен дека бил организатор на мрежа на препродавачи на дрога, и А.М., препродавач на дрога, откако вчера по наредба на јавен обвинител беа уапсени од страна на полицијата. Во случајот „Лотос“ се осомничени уште две лица, од кои едниот веќе издржува затворска казна, а другиот е притворен откако минатата недела беше фатен со дваесетина килограми марихуана. „Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на судот му предложи определување на мерка Притвор за двајца од осомничените и тоа Б.Х и А.М. Предлог беше прифатен од судот и со решение на осомничените им е определен притвор во времетраење од 30 дена, стои во соопштението. Другите двајца осомничени, како што се наведува, веќе беа со изречена казна односно мерка и тоа лицето С.А. е на издржување на казна затвор за друго сторено кривично дело исто така поврзано со наркотични дроги. Осомничениот Д.Б. е во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција се правдаше дека тој е на функцијата само еден месец, а проблемот со недостигот ...
сите 172 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 309 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 73 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 182 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР разби дилерска мрежа на дрога во осум градови, велешанец бил главен снабдувач, уапсени вкупно 24 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: